Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: За консервантите в еденьето и пианьето...  (Прочетена 10627 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

BEKO

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4744
  • Щур чувек и силен ветар нищо ги не бръка
Re:За консервантите в еденьето и пианьето...
« Reply #75 -: Октомври 02, 2010, 11:26:01 »
 За тиа куту моа грацки Валери,къде са по градищатъ шъ дам едно предлужение.Спукойно мое пообиколите вилните зони ели саседните най-близки селиа,да намерите по некуа бабичица-производител и а пазарувате ут негя.Ут баба Пена шъ купиш ечица,Ут лала Вацка-доматец,ут стрина Митра/не таа ут форумъ/-домашно пиленце и те така.Пу тоа начин шъ съ раниш сас нещо качествено.Не знам цените на едно-друго кфи са,мъ ку на магазиня нещо струва един леф и ти предложиш на бабето-производител осемдесе стотинки,вместо дваесетте,предложени от прекупвачъ,я сам сигурен,че ти шъ го купиш.По тоа начин стимулираш и вапросното бабе така,че догодина то шъ насади,насее ели отчува повече ут стоката си.Сека бойна селска бабичка според мене е ф састояние да предложи убава ранъ поне на печес грацки семейства/съда на по мойта майкя,каде а на седамдесе и пет годин/.Важното а само помижду производитея и купувачъ а съ изгради доверие и сигурнус,че кфо а произвадено шъ бъде пласирано и заплатено.Също по тоа начин са преебва и недобросъвесниа прекупвач,а тоа изрод,каде а докарал фносни боклуци а дири пу него си дупки а си ги завира.У общи линии тава а мойто предложение,пъ виа ку решите си гу изменяйте и развивайте по начин най-угоден за вазе.
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #76 -: Октомври 02, 2010, 11:35:05 »
предложението а разумно.Ма требва да а от проверен човек.И друго-научиа се тарикате,че ората дирът селско-и зимат  тава ,онова у по мининки количества на по-висока цена от неко борса, курдисат една бабичка на стол пред селска къща заедно с борсовите домате и  пишат-екологична селска продукциа-па она същите говна като онава на пазаро,сал ,че 2 лева вместо 1 и 20.
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

унучка на Тинджулата

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12596
« Reply #77 -: Октомври 03, 2010, 02:12:15 »
За тиа куту моа грацки Валери,къде са по градищатъ шъ дам едно предлужение.Спукойно мое пообиколите вилните зони ели саседните най-близки селиа,да намерите по некуа бабичица-производител и а пазарувате ут негя.Ут баба Пена шъ купиш ечица,Ут лала Вацка-доматец,ут стрина Митра/не таа ут форумъ/-домашно пиленце и те така.Пу тоа начин шъ съ раниш сас нещо качествено.Не знам цените на едно-друго кфи са,мъ ку на магазиня нещо струва един леф и ти предложиш на бабето-производител осемдесе стотинки,вместо дваесетте,предложени от прекупвачъ,я сам сигурен,че ти шъ го купиш.По тоа начин стимулираш и вапросното бабе така,че догодина то шъ насади,насее ели отчува повече ут стоката си.Сека бойна селска бабичка според мене е ф састояние да предложи убава ранъ поне на печес грацки семейства/съда на по мойта майкя,каде а на седамдесе и пет годин/.Важното а само помижду производитея и купувачъ а съ изгради доверие и сигурнус,че кфо а произвадено шъ бъде пласирано и заплатено.Също по тоа начин са преебва и недобросъвесниа прекупвач,а тоа изрод,каде а докарал фносни боклуци а дири пу него си дупки а си ги завира.У общи линии тава а мойто предложение,пъ виа ку решите си гу изменяйте и развивайте по начин най-угоден за вазе.

1970-1975 японските майки измислили една система, дека е известна там като феномена Teikei. В общи линии са прави доставка от един фермер директно на група семейства в града.
Много са разочаровах, коги разбрах таа работа, що си мислех, че ми са е родила гениална идеа ;D Явно майките измислят такива умни неща.  8)Децата ни беха на 4 и като ги остаахме на децка заседвахме с мамките на кафенце сутрин. Та така, обсъждайки кви сокчета, от къде и кво да земаме за децата и да сме сигурни, че ги раним с добра рана, ни са зароди идеата за ЕДНА КОШНИЦА ОТ СЕЛО, пълна със зеленчуци, плодове, сиренце, еченца и....кво доде. Иде кошницата от село при гражданъете. Който сака си поръча. В общи линии тава сътворихме. :)Три луди женки бехме, ма мъжорлята три пъти по-луди от назе, що извадиха вода от три кладенци, че таа нема да стане.... Е, скоро научих за таа организация у Япония, па и не само там,у Франция, Португалия и др. Още ми е у главата ::) Е тука попаднах на една презентация, която не е най-изчерпателна, но дава некаква обща информация като ква е идеята и как са организира връзката между потребители и производители.
https://docs.google.com/present/edit?id=0AQ57M5MX8LYRZGMzcnEyNzJfNTFnZDl3NHRncQ&hl=bg
Активен
Я шси реча, па шси млъча ( баба ми Ценка)

Валери61

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12231
« Reply #78 -: Октомври 03, 2010, 09:42:12 »
предложението а разумно.Ма требва да а от проверен човек.И друго-научиа се тарикате,че ората дирът селско-и зимат  тава ,онова у по мининки количества на по-висока цена от неко борса, курдисат една бабичка на стол пред селска къща заедно с борсовите домате и  пишат-екологична селска продукциа-па она същите говна като онава на пазаро,сал ,че 2 лева вместо 1 и 20.
Веднага давам неколко примера в подкрепа с казаното от Док, от тава лето са. Има един път от Слънчев бряг-Тънково-Каблешково-Бургас, през който са заобикалят задръстванията летоска. До едно изгорело лозе край пътя седът едни дядковци и продават десертно грозге по 4лв/кг и ми сочат лозето отзад, а на борсата същото е 2.20-2.50лв.  После след Бургас като фанеш пъкя за Малко Търново, още в с.Маринка и нататък по пъкя пълно с турски домати и бостан и секи го фали че му е от градината. Тогива у Варна дините беа 36-45ст/кг, а при тех 60ст. И още много примери имам, абе брат има един лаф -  "Аман от бабички-разбойнички"!
Активен
Първи закон на термодинамиката в Северозапада- "Пустинящината в едно затворено пространство с времето нараства." Ако имаме 5 пустиняка и 5 грамотни люде, след време ще имаме 10 пустиняка. Поговорката "с какъвто се събереш, такъв ще станеш" важи само за умните ора. - цитат от Великия сенсей Плъо Треп

BEKO

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4744
  • Щур чувек и силен ветар нищо ги не бръка
« Reply #79 -: Октомври 03, 2010, 11:59:25 »
 Вальо,ако си турист и лапаш муйте по Черноморието моа тъ връже и неко дете,не само бабичка.Куту живееш толко време тама,ти си станал местен и би требвало а съ поразровиш у по-забутаните квартале и улички,а не а съ иступаш по главниа път.Така и така са преебваш секи ден с ментаци ут магазиня,сменяй местоту на пазаруванье дуде попаднеш на нещо свесно.За по-лесно моа ползваш информация ут неко приател ели пузнат,умен чувек си се пак и не вервам толко лесно а съ връжеш.
Активен

Валери61

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12231
« Reply #80 -: Октомври 03, 2010, 12:08:00 »
    Я са невръзвам на бабичките-разбойнички, даже вече ги непцувам и им необръщам сергийте, просто ма а яд че станааме нация от Андрешковци, секи гледа да напраи неко мошенгия на дребно и му а много кеф! Иначе съм приказвал с некои ора по селата, ама ем немат доходи, ем не им са занимава с гледане на още некоя кокошчица и малко зеленчук.
Активен
Първи закон на термодинамиката в Северозапада- "Пустинящината в едно затворено пространство с времето нараства." Ако имаме 5 пустиняка и 5 грамотни люде, след време ще имаме 10 пустиняка. Поговорката "с какъвто се събереш, такъв ще станеш" важи само за умните ора. - цитат от Великия сенсей Плъо Треп

Чвора

• Пустиняк
« Reply #81 -: Октомври 03, 2010, 12:11:47 »
Па ти като живеаш у селото ша си го глеаш сам,нема да одиш да дириш тоа и оня.Не спориме с тебе ма ти каам-най лесно а да метнеш гражданина столичанин,ели  вообще гражданина с такиви постановки.Не си ти пръвия де са а сетил да си купува от бабичките на село.Единствениа сигурен начин е-от свой човек,де го познаваш и знааш ,че го гледа ели праи он.Другото сичкото а у сферата на добрите пожелания и лошите изпълнения.Те, я си купувам месо по тоа начин-ма го купувам от много сигурен и задължен ми лично на мене човек де знам ,че нема да ме излъже.По тоа начин си зиам и картофи.Домати,чушки и плодове-от Ореово- от дворо на тъщата и тъсто-тамка а най сигурно.Останалото кое не мом-от магазиня и кво доа без да си праим илюзия, че а екологично чисто.
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

onufri

• Гостенин
« Reply #82 -: Октомври 03, 2010, 10:22:18 »
Не съм чел сичко, ма знаате, че са интересувам от тиа неща. Та накратко:

Бубе, я ено 50-60% от ранителните продукти де ги купувам са био. Сметам, че са по-добри, нищо че постоянно пускат некви предавания и статия, че не са нищо повече от "нормалните"  ::) е, я нещъ да са повече, стига ми да са по-малко: пестициди, консерванти, оцветители и т.н. Особено па за бременни тава а могу важно  ;D Ма само тава, че некъв продукт е био, далеч не значи, че а здравословен. Има и био захар, био сладолед, био чипс и секви други био лайна. Така че са не подвеждай.

За другото. Най-добре е коги сам си си произвел нещо и го знааш кво а, за тава спор нема. Ма само понеже един продукт а от село и а от "човек" па не значи, че а добър. Нали знам комшиите на село колко лекарства и кво ли не дават на животните и къ пръскат сичко у градината. И те нищо не продават, сами си го ядът  :o и за кво  ??? що да не заколиш примерно 120 кила прасе, вместо 200, ма да а убово, истинско месо  ???
па други къде продават, да не говорим кви неща праат... >:(
Активен

Колеба

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12944
  • Лижанин
« Reply #83 -: Октомври 06, 2010, 11:34:09 »
не си праф Онуфрий - тиа орица на село ги гледам ка пръскат - никви пестициде, сал син камик и подръчни неща - отде пари за пестициде бре нашиа  ??? ::) Плюс тва они не праат ли сметка че сака ги едът тиа отрови  ??? казвам ти го що сам го видел с очите си - един комшиа не пръска с абсоютно нищо, азе го питам що па он ми вика " пръскайте виа, манете мене"

Сега за таа стара планина - ветар и магла - резултато накраа беше че дигнааа цените и сложиа тиа табелки. Както и със надписете с разтителни мазнини у сираньето - оняденка зимам уж от таа стран по скъпите дека треба са от млЕко - макя, сакаче ям пластелин, такак го и фрълих пласмасовото гомно.

Истината е кък вика Чвора - от тоа роднина тва, от оня онава - да знаеш кво чдеш, етъ
Активен

Божура

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 11299
  • Бау!
« Reply #84 -: Октомври 06, 2010, 11:46:02 »
Тава а истината, Кънчо, никой не спори, че от познат от село а най-добре, ма за тия като мене, заточени на запад, биото е добър вариант.

Вчера зима на примоция телешка био кайма, неска имам 5 евро у джеба до края на седмицата, ма ша дам 4 евро за био катрофе и ша си напраа една убава мусака, ебала съм го. И я като циганете 3 дена иху и после тихУ.
Активен
По неко път седа и си мисла, а по неко път само си седа...

Колеба

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12944
  • Лижанин
« Reply #85 -: Октомври 06, 2010, 12:41:50 »
важно е качеството, не количеството ;)
Активен

Плъхоубиец

• Гостенин
« Reply #86 -: Октомври 06, 2010, 06:05:16 »
От те такъв дедко е истината да пазаруваш млеко. Два пръста каймак лови

Активен

Дръмон

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 14170
  • Под прикритие-с разкритие!
« Reply #87 -: Октомври 06, 2010, 06:29:13 »
Къде а тоа дедо че да си зема бе?!? :o ;D
Активен
Дееба тиа връзки-кой ли ги а измислил?!?
(Цитирвам уважаем съфорумец,докъ са опитва да си изуе обущата у крайно нетрезво състояние!!!)

Цони

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4519
« Reply #88 -: Октомври 07, 2010, 10:25:07 »
Глей убавите неща ка сльчайно стават. Значи преди десет дена се мотаехме с мунчето по полята покрай бившата вилна зона и видех един чувек, който не съм виждал от десет години, не знам от де го познавам, ама той ми помни името. Па он дошъл да си види ена виличка, купил я да си мести там кравите, на края на вилната зона, щото у града вече не дават да се гледат крави. Па каза къде си продава млякото, и после тръгва по заявки по адреси. Па куту ми додребе мляко, он беше вече минал, и язе купих ена гола вода милка фреш. 0.1% масленос. Па тия смрадове най-малко ено пакетче чисто масло са изкарали от тоя литър, преди да ми гу прудадат за 1.60. Па на другия ден видех чувека пред нашия блок, носи мляко на съседката, нейното мунченце е на почти година. И се разбрахме, в дните, които носи на нея, да носи два литра и на мене. Съжалих го да не го набутвам с транспорта. По лев литър гу прудава, чудно мляко. Тая сутрин дойде за трети път. Сега съм си надробил попара с лебец и сирене - майкооу, ка убаво мирише. Знам, че така произвозителите нарушават баре 5 наредби за търговия и на РИОКОЗ, ама бал съм ги, те да едът милка фреш. Тава е начин прозводителите да земат глътка въздух и да преебават преработвателите.
Активен
Животът с назе се ебава.

Чвора

• Пустиняк
« Reply #89 -: Октомври 07, 2010, 10:47:35 »
Бой по канчето на прекупвача и есплуататор-прав си Цони! ;D
Активен

Страницата е създадена за 0.743 секунди с 21 запитвания.