Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Особености на славянските народи - общи черти, прилики и разлики  (Прочетена 9442 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
епа но там ако нема сделка-къде :smeeeh:
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Маруца

• Гостенин
Да се придръжаме към темата де, че хазарите са си оделен филм.

Мислете върху вапроса що едни ора са се целиле към праене на дръжави и ред, а други не?
Едва ли е щото вторите са биле некви наивници и глупаци. Требва да има друга по-правдоподобна причина. ???

С думи мои, Я сметам, че славянете са биле духовно над нещата, просто са си живеле като пичеве на тоа свет бели, на принципа "ебал съм го, нек си вали", "я съм тука и за малко на таа Земя", докаде едни други не са решиле да са вазползват от тех 'ем като общаци, 'ем и териториално ако може помеждудругото.

А реално нуждите на индивида человечески са едни и същи горе доле с конкретни дребни изключение тук таме, независимо у коя дръжава е роден и у каква среда е изживел живота си.
Но и понастоящем все още отчитам таа разлика между народите по линията "изток-запад", именно в поведението им дали са "над нещата" и винаги са сещам за приказката за "широката славянска дУша". Едва ли е случаен лафа. ;)

А тава го четох у една статия за туризма по БГ Черноморието:
Цитат
Руснаците са със силно изразена емоционалност. Характерен пример за специфичната славянска душа на руски турист , който е живял повече от 15г. в Германия, първите дни говори с персонала само на немски ( защото един от основните им комплекси като туристи в България, че на немците се обръща повече внимание, че им се дават по-добри стаи, затова се правят на немци), но след 3-4дни се отпуска, черпи целия хотелски персонал, говори на руски, запознал се е със всички и започва да им подарява личните си вещи - часовник , фотоапарат, дрехи в знак на обич. Иска на всички да засвидетелства братска обич. Даже и 100 години да живее в Германия , той си остава славянин, с широка славянска душа. Няма я немската точност, студенина или пресметливост.

Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
Лелеееййй тава клише просто изкръти мивката.

За радост ли за мъка ли съм станал свидетел у родата ми ка едни ора отвадат у Израел, щото майкята на вуйча ми, с която немам кръвна връзка, са писала евреинка. Тя умре. Синът и вуйча ми продължава да живее у Израел, пръво кара служба 3 години, с автомата си одеше у тех отпуска, ебем ти тава за живот, после стана безработен, що нема професия, сеги пак е професионален войник у армията, що друго не умее. Не знам кво е спечелил от таа емиграция, според мене сал е изгубил и майкя му му е насилила съдбъта с тва отиванье тама у песъка. И пак така съм станал свидетел ка сестрите му, демек лелите ми, се немчеат сеги, а немското им е двайсетина процента по деенка. И те изгубиа от таа емиграциа. Може дечурлиата и унуците им да спечелат, все пак е джърмани. Ма те не са си на местото определено.

"Славянска душевност" откривам повече у украинците, отколко у русняците. Има една лиготия у таа душевност, де не моо ги дишам, тоа от примера ка е зел да си подарява тва и онава, лигльо, сичките са лигльовци с претензии, че са широко скроени. "В знак на обич"  blax Ма Митя Карамазов, дето е пич и праобраз на таа славянска душа, кво вика - "бих ги постеснил малко широката руска душа"... И при Чехов и при Толстой и така нататика - отсекъде си личи, че не са широко скроени, а просто се "лигавят", по-точна за мене си дума не откривам. Като усета, че почнат така да ми се лендзат тиа моите роднини, и затварам скайпа, викам аре чао.
« Последно редактиранье: Март 26, 2013, 11:50:13 от Фенера »
Активен

Чвора

• Пустиняк
ндааааа....респект и уважение за тоа пост!
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

Маруца

• Гостенин
Унгария, Венгрия или Hungary имат едно и също значение, идещо именно от хуно-аварите.
Па после са почнале да викат на таа територия Magyar, заради маджарското заселване.

Ма се си мисла, че щом и до днес на една държава официално може да й се вика по 2 коренно различни начина според произхода на народа й, излаза, че у Унгария не са само маджаре и затава Я рекох по-нагоре, че сметам унгарците като за некви наследници се пак на "изчезналите авари".   

А думата за война WAR иде именно от аварите, на които са има викали уар/вар и са ги изписвале на латински точно катo war. И оттама и варвар. Думата е заимствана и е навлезла в западните езици, за да замени допреди тава ползваната дума за война bellum, която като звучене е близка на bello - хубав.
А аварете са имале и един известен град у Средна Азия, наричан Град на Аварите на персийски - Warwaliz.
« Последно редактиранье: Март 27, 2013, 11:38:42 от Мариуца »
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
Да, белум е латинската дума за война, Si vis pacem, para bellum. Ако искаш мир, готви се за война. Името на пистолета парабел идва от таа сентенция, тва съм го писал некъде, май за оръжията. Убава наука е етимологията, ма има и много недоказани работи. "Чужд", че произлиза от "дойч", Крокич, има ли некъде потвърждение за таа етимология?
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
А думата за война WAR иде именно от аварите, на които са има викали уар/вар и са ги изписвале на латински точно катo war. И оттама и варвар.

Тва не е верно. War e англонорманска дума, диалектна разновидност na guerre, което е думата за война у френски, италиански и испански май. По ирония на съдбата таа романска дума е германска, от франкски, корена ѝ се види у германска дума verwirren и нема нищо общо с аварите.

Варвари е дума ползвана от латинците и гръците 1000 години преди да има авари.
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
"Чужд", че произлиза от "дойч", Крокич, има ли некъде потвърждение за таа етимология?

Не мом да се сетим - моа да подириш у речника на фасмер, ма и там не сичко е доказано. Може би е достатъчно че като се въстанови оригиналното звучене се стига до tjudj. Секи сучай я не знам у друг език да има дума която да саответства на "чужд" - ем чуждестранен, ем на други ора, ем непознат
Активен

Вая

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1329
  • ревла
Секи сучай я не знам у друг език да има дума която да саответства на "чужд" - ем чуждестранен, ем на други ора, ем непознат
Ако съм те разбрала правилно - дириш думата "чужд" да означава сичките тиа неща? На гръцки съответната дума означава точно тиа неща - чужд, чужденец, другоземец, непознат и т.н.
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
моа ли се употреби таа дума у израза "онождам чужда жена" и въпреки тва да моа да става дума за комшийката къде а познава цел град? :green:
Активен

Чвора

• Пустиняк
Цитат
Мислете върху вапроса що едни ора са се целиле към праене на дръжави и ред, а други не?
Праенето на дръжава не е само въпрос на желание.Праенето на дръжава е въпрос преди сичко на икономическо-обществени отношения.къкто а извесно пръвите дръжави са възникнале по Месопотамия.Общо зето а било нещо като обществена сделка-ора,които са биле  физически по-силни,по-будни и по-организирани,са разбрали,че да връвът нещата у племето-требва некой да командва.Тва се е налагало първоначално  от ловъ-да утрепеш мамут си сака организациа,неа като да прибиаш глис.Полека лека при уседането на племената съ а оказало че на некои нги а било по-лесно да грабат другите.А тиа е требвало да оказват неква съпротива -и за едното и за другото требва организациа и некъв,,обществен договор".така съ а стигнало и до организирането на некво управление.С времето улазат сички функции на дръжавата-войска-на пръво место,комуникации-на второ,идеологическа-на трето-и там улаза кастата на жреците.Сека дръжава обаче от древността въпреки общите фундаментални черти си е имала и собствени.Ако се врънеме па къде наща тема-тиа основни стълбове при славянете не ги а имало,щото просто икономическото нги развитие е било по-ниско.Извесно а,че они например са орале с дръвено рало-което като ефективност не моо се сравни у никой начин с римското железно рало-да не прикаам-за по-късно възниканлиа по немско -железен плуг.Та-на  кратко-при славянете не е имало икономика изискваща държава. ;)
Активен

Вая

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1329
  • ревла
моа ли се употреби таа дума у израза "онождам чужда жена" и въпреки тва да моа да става дума за комшийката къде а познава цел град? :green:

Може, стига да не разбере мъжо и...  :green:
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
Дирих оняденка ка е на сръбски чужд и не намерих тва де дирех, намерих сал некви други глупасти, чужбина некой знае ли как е?
Активен

Маруца

• Гостенин

...War ...По ирония на съдбата таа романска дума е германска, от франкски, корена ѝ се види у германска дума verwirren и нема нищо общо с аварите.

....

Думата е навлезла от германско после и у другите държави да, ма не моо бъдем сигурни те откъде са я точно зимале, като франкската империя е граничела с аварите и са воювале по комшийски, па после са ги и приобщиле полвината. освен ако не излезе, че таа дума си ги е имало отпреду аварското заселване на европейския континент. тогива важи.
Германския еквивалент е krieg, а испанския е guerra, кое им е общото с werran от некъв си дрт немачки говор?
Активен

Маруца

• Гостенин
Дирих оняденка ка е на сръбски чужд и не намерих тва де дирех, намерих сал некви други глупасти, чужбина некой знае ли как е?
мисла че ползват варианти на думата "странен". къ имаме иностранец примерно.

страној земљи - чужбина ???
у иностранству
странац - чужденец
« Последно редактиранье: Март 27, 2013, 02:10:25 от Мариуца »
Активен

Страницата е създадена за 0.349 секунди с 21 запитвания.