Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Особености на славянските народи - общи черти, прилики и разлики  (Прочетена 9443 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Маруца

• Гостенин
Ползват и туђ (extraneous, alien, foreign, strange, peregrin ), което е близко до тава де Крокича писа - tjudj и до нашто чужд.
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
Е я тава бех чувал "туджбина" за чужбина и го свръзвах с "тъга", че нали некой е заодил по чужбинско. Ма не можах да намера такава дума из онлайн речниците.
Активен

Оджака

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21377
  • Кулченин
Марийка ги я догодила обеснениата,

Адашко, почти съм сигурен, че не си чувал туджбина, да не я няко каламбурец в главъта останал, на босненски туджина, ма без Б я чужбина

иначе отаджбина къде също може да та я забръкала, я ясно - родина
Активен
не я като да немам, ма би шкял

Койо

• Админ
  • Пустиняк
Бе то а ясно, че а каламбурец, ма саках с нещо да го свръжем.  :green:
Активен

кумичката

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 2570
  • Аз съм ентелегентно проЗта!
Страхотна тема и коментари! thanks thanks Потънах в нея. :) И аз често съм си мислила по някои от повдигнатите въпроси, но към момента няма да ги споделям. Преди време попаднах случайно на следващите публикации. Дано са ви интересни! cv ;)

http://ziezi.tripod.com/amico/bkn1.htm - няколко раздела са, долу са посочени

http://www.nauchensviat.eu/2012-03-17-19-53-51/2012-03-17-19-55-55/2012-03-25-16-13-38/2012-03-25-16-32-58.html
Активен
"Пустиняка в буреняка" има своето място в културно-ландшафтния афиш на съвременната градска поп-културна реалия..."
Источник: Пустиняка в буреняка

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
У Мкедония съм чул израза "туги влечки" което значи "вносни джапанки". Оттам знам и сръбската дума - македонския е сърбизиран нашенски.
Активен

Оджака

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21377
  • Кулченин
македонския е сърбизиран нашенски.

отсвадем... за сожаление, през тиа години ф Угославиа успяаа да ин ги промиат и мозък, и гъзерете и све
Активен
не я като да немам, ма би шкял

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
Ше си позволъ по темата да вмъкна едно класическо определение-Македонския е български,написан на сръбска пишеща машина...
+ 1000000 за Оджачето...
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Койо

• Админ
  • Пустиняк
Лошето е, че сме на един уй место едни од други, а пропагандата им е изпила мозъка на макетата и днеска тама да речеш, че си българин е престъпление, те самата дума са намразиле, тука става въпрос само за думи - македонец, българин - две думи, коя от кое е обусловена и кви са ни различията. Но сръбската пропаганда им е ебала мамата.
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
испанския е guerra, кое им е общото с werran от некъв си дрт немачки говор?

Не че има некакво значение за темата, ма германските думи влаат у романските езици по тоа начин, тава е закономерност, Wilhelm става Гулиелмо, от селото Waiblingen иде името на партията на гибелините и т.н.
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
Момци,я би подбутнал манко темата у една такава посока-според вазе кви са разликите между назе-южните славяни,и западните примерно-пояци,чехи,словаци...и що е станало така ,че има такива разлики.Вие кво би казали?
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Койо

• Админ
  • Пустиняк
Като славяне почти еднакви, да не кажа съвсем. Просто исторически късмет тука да са сред едни комшии па тама с други. И тия тука са се развивале по-правилно. И заради Византия, и заради южната кухня и климата  :green: Ма тва е субективно мнение.
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
Друго са чуда я, значи тва нащо българско славянство кво е такова, че ни 56 като у Унгария сме имале, ни 68 като при чехи и словаци, ни "Солидарност" като у Полша, ни па като сръбето, де са као муда, участват ма не влазат у Варшавски договор - демек ние тука сме най-преебаните от кагебе и родното десе, ептен долна е работата, другите са се или дръпале и мислиле по различен начин или са се дръжале на дистанция... Тва свръзано ли е с темата за славяните?

Пръво маджарите повлекли крак

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%BD%D0%B3%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B5_%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5_1956_%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B0

Но после и славянете не издръжале. А тука никви такиви, само горянското движение, ма то е друг модел.
« Последно редактиранье: Март 29, 2013, 02:53:46 от Фенера »
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
Момци,я би подбутнал манко темата у една такава посока-според вазе кви са разликите между назе-южните славяни,и западните примерно-пояци,чехи,словаци...и що е станало така ,че има такива разлики.Вие кво би казали?

Па за сеги напраихме само исторически разбор - от който горе-доле стана ясно че славянскиа народ общо зето е бил у недържавотворна функциа у ранното средновековие и тава еветнуално се е запазило като общ модел на поведение на повечето от тиа народи и после. Сичко останало (къде не спада у таа трудно напипваема обща характеристика), е тва къде е различно  ;D

У никакъв случай не бих се фръгал да обяснявам събития от 20 век с неква славянщина - сичко е чиста политика и само ше обръкаме темата с такива асоциации.

След като отдадахме почести и отгледахме обща славянска черта, се пак не требва а забрааме че става вапрос за различни народе, освен разлики поради исторически и икономически причини, има и разлики поради тава че секи славянски народ има субстрат от народ живел преди него по тиа места, който продължава да оказва влияние.

Те мойто виждане за отделните славянски народи (по големите)
- чехи: славянизирани келто-илири и германци (маркомани)
- словаци: вероятно славянскиа език възниква там като иновативен балтийски диалект, плюс славянизирани илири и степни народи (професионални авари)
- хървати: славянизирани илири, преди тва частично романизирани
- украинци: също на техна териториа възниква славянскиа език, плюс славянизирани иранозични народи плюс славянизирани други степни народи (българи, хазари и секакви други)
- руснаци: славянизирани балти (у западна Русия) и славянизирани финоугри (останалите) плюс русифицирани секакви поданици на руския цар
- поляци: славянизирани готи и балти
- българи: славянизирани, преди тава романизирани траки
- сърби: славянизирани, пореди тва частично романизирани тракоилири
- унгарци: унгаризирани, преди тва славянизирани келтоилири, плюс унгаризирани степни народи (авари и българи)
- румънци: романизирани, преди тва славянизирани степни народи плюс романизирани, преди тва славянизирани остатъци от тракодаки
- австрийци: германизирани, преди тва частично славянизирани илири и степни народи (авари)

Тука се подразбира че при секи народ има и славянска (съответно друга) биологична съставка която е дала езика - къв е процента на таа съставка не мое се каже - и никоги нема да може, що мешането не е еднократен и прост процес, па и не е важно, що гените и езика си живеат отделни животи.

Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
Не разбрах баш тва за иновативния балтийски диалект при словаците - словашкият език както и чешкият и полският са западнославянски езици, кви балти те гонят. Балтийско взаимодействие е имало у дълбоката славянска древност. Чертите и критериите, по които славянските езици се диференцират, са много ясни. Тия племена са живеели заедно и са говорили праславянски език, който е имал само диалекти, постепенно диалектите с отдалечаването им у пространството се оформят като отделни езици. Ма по принцип ти не разбрах целото писание де.
Активен

Страницата е създадена за 0.395 секунди с 21 запитвания.