СЕВЕРОЗАПАД > Репортажи от Северозапада и туризъм в Северозападна България

Када кум прасе и ти вречу`13 у Чупрене

(1/6) > >>

apostolicia:
Ей, другови, убави ора! Вчера беше един убав ден и ние с кака Сийка, мининкио Панен и мъжо ми Кольо рекоме да прескочиме до Чупрене на фолклорния фестивал Када кум прасе и ти вречу. Фестивалот се праи от 2006 година кога са били само седем читалища учасници и но от Чупрене, Чипровци и Белоградчик. Сеги обаче имаше толко много учасници, че мене ми се свет завръте. Най-обичам обаче коги играат дечица

А па тия дечица разреваха сичкото присъстващ народ у тава число и назе като простреха нади главите си трикольора и поиграха поди неги - късно снимах, що се бех заласнала у танца, ма беше много убаво - децата дигнали ръчички и носат трите цвета  на българското знаме

Тия па деца са от ВЕлики ИзвОр - Сърбия

А тия ора - ансамбъл Младост от Монтана направо ми разиграха сърце - но не беше лево, но не беше изручан, но не беше чичово - скинаа си чеелито от игра близо 40 минути от най-игривите северняшки ора.

Освен ора и ръченици обаче имаше и изложби на разни работи. Те тука те тия баби от Боровци си чекат реда, а зади них - наредени костюми, грънци, разни нагоде

А тия невести показват кък се преде, кък се плете чарап

А тоа човечец показваше кво праат мъжовете зимъска, дока жените плетата чарапе и предат вълна

Ма винцето, еле па от тава котле и поднесено с таа кратунка - беше много добро.
Разбира се, язе раздадох що можех визитки и половината от тия ора са поканени на Бабина душица, резбари, грънчар един, а и бабите от Боровци. Они играат северняшка сватба. Лошото е, че на другия ден нги е сбор, ма казаа, че ша видат да се отбият.
Накраа минаме и през черквицата, она беше досами сцената, ама у Чупрене а така . часовниковата кула, зади неги черквицата, зади неги общината и зади неги читалището - сичко на полвин декар место със се площада. За съжаление не можех да ви снимам изгледи, що сичко беше заринато от народ, сергии с галоши и пласмасови пистоледи, захарни петлета и балони и се нищо не видеше от часовникова кула и черква. Ма те вътре ми дозволиха да щракна два кадъра

Те таа икона некак ми стана интересна

После се отбихме у едни приятели, къде нги е село Чупрене, после се отбихме у Долна Вереница - ненормално добра летна кръчма има тама, направо отлична - та пиме по едно и се прибрааме у тевница. Ама па си беше убав сбор. Сал дека кебапчетата бея вегетариански, а един печеше пърленки на скарата - на тегло и тумбак ме биеше и но с много, ама пърленките му не струвая - ем сурави, ем никакви. Немоа на мининкио пръс да ми стъпи  C--

Марчето:
 thanks
Браво,чудесно.Дано се видим и на Бабина душица.

Дръмон:
Малийй! Убавиня...!!! thanks thanks  thanks

Гривяк:
Страхотен празник! Поне от снимките лъха такова усещане. Ще ми се и аз да съм одила на такъв ...

Краси от Дражинци - Геговския:
съжалевам че не можах да дойда - а бех само на 27 километра ???

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница