Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Истински художници (и тук-там неко модерен) -рисуване, скулптори, икони  (Прочетена 21213 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Цони

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4519
Има икони де са от будни ора, живели отдавна. Произведвния на изкуството.
Носели са българщина, не сал религия.
Еш Захари Зоограф ка е нарисувал братовата си жена, жената на батя си, Димитър Зоограф. http://www.flickr.com/photos/mihalorel/4268361387/in/photostream/

Полека лека ората са разчупвали по манко канона и светците са добивали чувешки черти по-близки нам.
Опществената поръчка и конкурс не са от вчера. Зоографът, мераклия да изографиса църква е пишел писмо до владиката. На изографите е давано ено манко кътче от новата църква да покажат какво могат и послем църковното настоятелство е решавало кой да е изографът.
« Последно редактиранье: Март 06, 2011, 07:09:27 от Крокич »
Активен
Животът с назе се ебава.

Ясна

• Гостенин
Уйне, тая, последната, да не си я сканирала от етикета на кибритена кутийка?  :smeeeh:
И сеги по-сериозно - не знам за вазе, ма я съм много впечатлен от цръквата у Одрин. Я толку чист и светъл храм у България не съм видел. Нема да разсъждавам нататика, ма те, тава си а повод да са замислим.

Да не пропуснеш и едната подробност,че като се влезе до вратата има кутийка с надпис-"За ремонт",
повечето са зарязани и до скоро в  храм "Света Петка" имаше скеле.
За съжаление,няма много снимки,но доста напомня на тази в Одрин
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
Па ти Цони ако мислиш ,че Захари Зограф неа можел да рисува модерно ,начи си у грешка.Он а рисувал у
Цръкви-а там канона и изискваниата са различни. 
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Цони

• Тумбак
Па незнам ка ма четеш, че ма разбираш грешно.
И азе тава казвам, че е възрожденец.
Активен
Животът с назе се ебава.

Владимир

• Гостенин
Предлагам модераторите да пренесат последните десетина поста в по-подходяща тема по избор. Очертава се интересна дискусия, да не разваляме с нея красотите  :).
Активен

Чвора

• Пустиняк
Казвам го у смисъла ,че на тиа художници изобщо не са им били непознати светските начини на рисуване.Били са напълно наясно с тва къ се рисува от натура,къ се праат скици и т.н.Чалъма обаче е бил да рисуват точно по канона.Щото иконата неа картина.
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

Цони

• Тумбак
Бе Захарий Зограф не се е чувствал многу ограничен от канона. Еш църквата ка се чуства прецакана http://www.pravoslavieto.com/art/shkoli/samokovska/1810-1853_Zaharij_Zograf.htm
Активен
Животът с назе се ебава.

Чвора

• Пустиняк
Тука не вида цръквата да се чувства прецакана.По скоро пояснява.За незнаещите.
Активен

Цони

• Тумбак
"Българското изкуствознание се заражда именно в това второ направление през ХIХ век и се "развива" в лоното на светската стихия през целия ХХ век. Дори нашите изследователи на православното изкуство го мерят с противоположната му мяра - светското.

И резултатите закономерно са обратни. За емблема на българските иконописци е обявен именно Захарий Зограф - човекът, който извършва исторически най-важното христоотстъпничество в българското изкуство, проправяйки пътя към залеза на иконата преди Освобождението и нейната смърт скоро след това.

(По-ранното покушение срещу православната икона от страна на Тома Вишанов Молера от Банско завършва с неуспех. Неговите "икони" не се харесват, а синът му Димитър отстоява традиционния иконописен стил.) "
Активен
Животът с назе се ебава.

Владимир

• Гостенин
Захари Зограф заслужава сам по себе си отделна тема. Цитираната от Цони статия е изключително показателна, без значение дали ще се чете между редовете или не. Във всички учебници по история в основното - дори не в средното - училище, е записано това, което авторът на този "задълбочен" анализ "доказва" (защото това е становището на самия Захари, многократно описвано и обяснявано от множество изкуствоведи) -  че Захари е апологетът на светската живопис у нас. Реализацията му като иконописец е резултат от обстоятелството, че по това време в българските земи е имало търсене само на такива занаятчии.
Активен

Чвора

• Пустиняк
епа но нали тва дробиме тука-че на практика Захари рисува светски.Я не вида спор .Дискусиата според мене требва ,ако изобщо има такава-дали има смисъл да бъде величан като иконописец.А на практика дали е имало дирене или не-ми сеги има ли серьозен пазар на картини у БГ?Де да позволяват на художника да живеа сал от произведенията де рисува-и то да живеа като богат човек?
Активен

Владимир

• Гостенин
Има. Ама само на продажби у БГ не може да са разчита. На жената братовчедката е завъшила скулптура и покрай нея познавам тук-таме разни "артисти". Немалко от тях живеят за сметка на дейности, свързани с изкуството и творчеството и понякога продават свои произведения. Но засега повечето все ще само си мечтаят за възможностите на Вежди Рашидов, Георги Чапкънов и, разбира се, Светлин Русев.
Ей, тая тема ептен я успамихме :).
Активен

Чвора

• Пустиняк
епа я за тава приказвам.А тиа тримата де ги изброи-они са останки от преди 20 годин-и още преди 20 годи са имали възможността да излезнат на пазаро де да ги напраи богати ;D.Дали да не преместът у нова темва постовете.....
Активен

унучка на Тинджулата

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12596
Опаааааа, кво е станало тука ??? Накъде сте забили, не моо фана нещо за кво дробите ??? Ква е новата тема? :tazz: Остидоа красотите та са не видеха ;D
Активен
Я шси реча, па шси млъча ( баба ми Ценка)

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
я мисла че тука инги а местото на целата дискусиа - те има красотъ , просто стаа дума за нюансете на секо едно съждение - даже красотътъ я насекъде ...
« Последно редактиранье: Март 06, 2011, 01:19:36 от Самотока »
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Страницата е създадена за 0.134 секунди с 23 запитвания.