Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Разруха ели има ли нещо, къде не моа гу строшиме?  (Прочетена 5486 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Дръмон

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 14170
  • Под прикритие-с разкритие!
Да, бе, съгласна съм, че е бъш така, обаче за да ти се развръже кесията, та да ти се прище да помагаш на ползу рода, водещ е не матриялния, а именно моралния ванпрос ;)
Я по-нагоре писах - що е тава глухо балканско село Копиловци не са бутнали зграднио фонд на бившето текезесе? Дали па не са нги требвали цигли ели па тугли те така - з апосакци, мое па да потребват? Ели па са богаташи има къде да работат и така нататика? Мислим, че тука става въпрос именно за морал, който не позволява на ората да се подиграват с трудо на други ора, независимо кви са они. Немам предвид партии и политика, а труд - здрав труд.
Тоа въпрос си го задавам и я,и то о т бая години,само че така и не можах да си отговора еднозначно...! ;) :(
Активен
Дееба тиа връзки-кой ли ги а измислил?!?
(Цитирвам уважаем съфорумец,докъ са опитва да си изуе обущата у крайно нетрезво състояние!!!)

Рошковец

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 623
Да, бе, съгласна съм, че е бъш така, обаче за да ти се развръже кесията, та да ти се прище да помагаш на ползу рода, водещ е не матриялния, а именно моралния ванпрос ;)
Я по-нагоре писах - що е тава глухо балканско село Копиловци не са бутнали зграднио фонд на бившето текезесе? Дали па не са нги требвали цигли ели па тугли те така - з апосакци, мое па да потребват? Ели па са богаташи има къде да работат и така нататика? Мислим, че тука става въпрос именно за морал, който не позволява на ората да се подиграват с трудо на други ора, независимо кви са они. Немам предвид партии и политика, а труд - здрав труд.
Тоа въпрос си го задавам и я,и то о т бая години,само че така и не можах да си отговора еднозначно...! ;) :(

Не знам по ваще села ква е причината за разрухата, ма за нащо съм сигурен - чиста глупос. Не съ дължи на никви партийни пристрастиа и убеждения, щото 90% от ората ф селото си немат ни най-малка престава кви са идеите на разните партии, дали и по кво са различават една от друга и кои са ората в теа партии. Ама сички ора участваа без остатък, кой повече, кой по-малко в съсиването без остатък квото имаше напраено, па то си беше бая - текеесе, фабрика, помпена станция и др. Уя му, сега не са останале ни тули, ни бетонни колони, ни нищо, маани.

После имаше ора от селото дека сакаа да спасът малко од останалото преду да бъде окончателно съсипано и да напраат некъф бизнес, да има парици, да има работа, ма останалете им не дадоа. И па по същата причина - глупос безмерна. Къ така тоа еди кой си, ниа нали знаеме майкя му и бащъ му кви са, па лея му ква беше, па чича му, къф е па тоа да праи пари тука и прочее дивотии. Немаше застъпване на никви икономически интереси с никой, немаше конкуренти, ели па "лични врагове". И сега да питаш (тиа къде са останале живи и не са изкукуригале) тоа съвет що решиха текеесето и сичко друго да са "ликвидира", демек да развалат сичко напраено, ели па що после не дадоа на ората да праат бизнес, и тиа надали моат да дадът некво смислено обеснение.  Ората си напраиха бизнеса на друго место, в чуждо село, не в нашто. После историята са повтори с инвеститор от друго село - и на него не дадоа да праи бизнес, той го напраи в съседното село.
И накраа сичко отиде на пустиняк. Никой гениите от тоа съвет къде "ликвидираше", без да а строил и къде после не дава разрешениа за бизнес не спечели нищо. Тава дека съсипаа сичко и попречиа на ората си беше сал от едната глъмотиа. И вопще сички решения кои са зимале са нелогични и необясними и немунуемо водат до сасип на тава, къде са са зафанале с него. Сеги са одъртеле, немоо одат, сал преглабат насам-натам из селото и ми обесневат колку а зле работата, сакчеде азе не вида, ели па азе съм ги напраил такава. Пропищеле са от цигански кражби на жилезор и на кво има друго, от лошите доставки на ток (слабо напрежение и често спиране) и вода (спират ги редовно посред лето в най-гулемата жега и полска работа) и чакат второто пришествие. По тейната религия тава пришествие ша а куги додат извънземните да си приберат летящата чиния от Бузлуджа с мозайката на Г. Димитров, ша видът колко са зле строителете на великиа строй и ша си ги приберат.
Сигур затава одат сека година на поклонение. Ша видим. Дали ша има останале живи дотугива.
Активен
"Между преди и след е целият живот. Всичко. Между преди и след е нищото, в което увисваш и разбираш колко си се скапал." Николай Фенерски, "1994".

Дръмон

• Пустиняк
И те така,прав си Рошко...! :(
Активен
(Цитирвам уважаем съфорумец,докъ са опитва да си изуе обущата у крайно нетрезво състояние!!!)

Рошковец

• Тумбак
И те така,прав си Рошко...! :(

Тава а при назе, малко драматично излезе, ма я не съм гулем писател. Требваше да добава нещо положително накраа за финал, ма карай. Положително ша има напиване на сбора скоро :)
Активен
"Между преди и след е целият живот. Всичко. Между преди и след е нищото, в което увисваш и разбираш колко си се скапал." Николай Фенерски, "1994".

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
дОбър анализ! :green: :nazdrave:И почти общовалиден за Териториата....
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Рошковец

• Тумбак
дОбър анализ! :green: :nazdrave:И почти общовалиден за Териториата....

Благодаръ за положителните отзиви.  :nazdrave: Понеже писах много за разрухата сакам да реча нещо кратко за тава къде не моа гу строшиме.  ;D
Случвало са а много пъти в наща маалъ в същото тава загубено село, азе да ида посред нощите ду некой от комшиите (ели па некой да доде ду дома) по некакъв зор и без много обеснение тоа, къде го дират си дига гъзерете и са довлача да помага на викащиа. Откази досеги не помна да а имало. Тава не е сал доверие и сигурнос - има и друго, ма азе не съм философ и не моо го разбера. Къ съжителстват едновременно ф тиа ора тиа две коренно различни свтовъзприатиа - за сасип и за помощ, не знам. Тава според мене е проблем достоен за дисертациа не неку гулем философ.   ;D ;D ;D
Активен

Чвора

• Пустиняк
И тук си прав...тава е интересен аспект и наистина би могло да съ помисли връз ньего..... ???
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

BEKO

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4744
  • Щур чувек и силен ветар нищо ги не бръка
 Тава,каде си писал е саматъ истинъ,Рошковец.Другото,последноту ти набюдение шъ си гу убясниш млого просто сам си.Тава а разликатъ ут сопственото,личното и опщественото.Я мене си съм ловил у таковее,неправилно мисленье и пуведение и едва сам съ сдръжал а гу пущъ у действие,мъ кфо а праа,куту тава ми а показвано и насаждано ут години.
Активен

Рошковец

• Тумбак
Тава,каде си писал е саматъ истинъ,Рошковец.Другото,последноту ти набюдение шъ си гу убясниш млого просто сам си.Тава а разликатъ ут сопственото,личното и опщественото.Я мене си съм ловил у таковее,неправилно мисленье и пуведение и едва сам съ сдръжал а гу пущъ у действие,мъ кфо а праа,куту тава ми а показвано и насаждано ут години.
:nazdrave:
Радвам съ, че кът човек който редко поства, получавам подкрепа от съфорумци, къде имат признати качества в писането.  ;D ;D ;D
Съгласен съм, с тава къде казваш, че възприятието е "държавно, значи ничие" (в случая и безстопанствено) и нема общо с тава да помогнеш на комшията да отели кравата, примерно. Даже усещам леку чувство на срам, и с наведена глава признавам, че са сетих, че у дома има една книга на читалището, дето съм ги зимал да ги чета като ученик и още не съм ги върнал. Демек да не дигам и азе много джангър, щото имам личен принос към целата работа.
Чуда са, ако работеше сега читалището, дали некой от вече малкото дечоре, къде беснеат летно време из селото, щеше да иде до него да земе да прочете нещо от "задължителната литература". Сака кат си ида да ги питам тиа келеметоре за таа работа, ма тиа лааса ша речът, че съм са сбръкал нещо.
Активен

Владимир

• Гостенин
Я съм много фпечатлен от Копиловци. Като виде на ТКЗС-то сградите кък си стоят сичките небутнати, не повервах, че съм у България. Като свалим снимките от обиколката че пущим пръвото нещо, дека го снима по пъта за Чипровци - специялно спре заради ньего. На центъра на село Бели мел чешмата а още с бокърените чучури. Ни са резани, ни са къртени, ни са подменяни. Я такова чудо не съм виждал у Територията от двайсе годин. И чешмите околовръс Чипровци им стояа чучурите. И тава си а до ората.
Иначе за съсипията - я имам едно обяснение, не знам, дали че сте съгласни. Не а, кво пише Рошковеца, от глупос.Тава не а глупос, ми а коплекс от негативизми - завист, чуство за малоценност, некадърие и чисто северозападен стремеж къде маинанье на можещия колку са може по-далеко. Много верно Чвора а казал, кък преди Освобождението школата и цръквите са са градили от ората, дека са са обединевали у общини, та заедно да връшат дела, дека да са полезни на сички. Тава и смисъла на възникването на сека дръжава - ората разбират, че поеденично не могат, а требва да са зберат коги имат обш интерес, та да го защитават. Затава, мислим, и толко сме драпали да са освободиме от турците - с Гогата си приказвааме, кък след Освобождението на народа ич не му а било по-добре отпреди, ако щете вервайте. И на Симеон Радев "Строителите на съвременна България" прочетете - бая интересни работи че научите, и че видите, кък за повече от сто годин не сме мръднали у мисленето си ич. Та да си приключим мисълта - я мислим, дека тоа процес на прерастването на народа у нация при назе само а почнал и не а сфършил. Ората са се обединевали, сеги са разединеват. Затава имаме и толко партии, затава по ни един въпрос нема общо съгласие у таа дръжава - що и дръжава нема. И преди съм писал - дръжавата - тава сме ние. Коги секи мисли за ньего си и гледа да земе от общото, а не да додаде къде ньего - тава не а общество, тава не а дръжава, тава не а народ, тава а сбироток. Да са живи копиловчани, що они живеят манко по-иначе и милеят за ньихното си место, та си го поддръжат - и Балкана им а чис, и улиците, и ората спретнати... Докоги има те тикива орица, че има и българщина. Ма са останали само единични огнища, повече вече а изгорело на пепей. А иначе убави ора има много. Ма не могат да са зберат с повече като ньих, та да надделеят нади съсипчиите. А самичък човек не може.
Активен

apostolicia

• Гостенин
Значи днеска одихме до запущеното ни лозе у Дреняко. Запущихме декар бел отел, представяте ли си. Ма требваше да турнеме табелка кво берат ората, що они го берат по тевница и не знаат после кво вино пият. Па и толко и берат, що белио отел се рони, а они фанат та го и загазат у земята, та да не можеме ем да го обереме ние, ем да ни е гадно на копанье. Ама тава а друг въпрос.
Сеги сакам да пишем за те таа мелница:

Она а строена преди стотина годин у Долна Вереница. На мъжо ми Кольо деда му Исидор а праил тишлерията - он а бил голем майстор, ма а умрел много млад - на 25 годин, та и свекър ми - Бог да го прости - го не познаваше, що а бил бебе, кога се е споминал баща му. На времето воденицата а била изключително модерна. Оборудваньето на мелницата а било с афстрийски машини ремъчни некакви - не разбирам баш от таа техника, та не мом да кажем кви, они дошли заедно с един майстор - Франц, който в последствие се оженил у село Клисурица и до смъртта си на 90 годишна възрас а работил у мелницата. Бил е връла пияница, ма колко и да а бил насмукан, веднага познавал кой бъш ремък пищи, ако нещо се убръка. Свекърва ми разправа, че брашното от таа мелница а било много убаво, ставал леп от неги един път и полвина!
Обаче! И тука, къкто насекъде, след "избухването" на демокрациата, си ебава макята и у мелница. Оказало се, че освен Франц, нема друг дукимент за сопственос, а наследниците на афстрийскио старец били па се силно повлияли от клисурчанскио ген на маки си, та ебала та разпродали и продънили тава машините, та нги ебали макята. Сградата не можло да се реши чия бъш сопственос а, селото а строило с опщ труд е едновремешното ТКЗС. И сеги сичко а поарено. Те къде е сеги камико - подпрен пред вратата, що не са могли да го изнесат:

Вратата зеи като на пустопаш, тишлерията на дедо Исидор гниа и се разсъиня, ма още се дръжи, покривите се рутат, рутат се и станите, след неко годин ша остане из них сал камико, ако не украднат тава за матриял или за неко префинен и претруфен алпинеум... Стои сал воденичнио камик - твърде голем, за да бъде украднат...
Активен

masok

• Гостенин
..и у фторични го не зимат тоа камик нема стойност за них;)
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
Еее, на таа мелница одех с деда ми и с москвича....тцтцтц :udri:
Активен

Чвора

• Пустиняк
у ваше село ,,тъмнозелени" териториални аборигене немате ли-да разкостът тава за един ден?
Активен

Дръмон

• Пустиняк
...сакче нещо ма стисна за гръцмуля при таа гледка...! :( :udri:
Активен

Страницата е създадена за 0.41 секунди с 21 запитвания.