Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Суеверни ли сте?  (Прочетена 10810 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Магарийка

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1093
  • Я съм си Я
Re:Суеверни ли сте?
« Reply #45 -: Април 22, 2011, 03:02:24 »
Не съм сигурна ,че баенето е "Да викаш дявола",по ми прилича на "Боже помагай".И у църквата са оди при уроки,ма там са четат молитви.Лошото е че не всекогиш можш да отнесеш детето  ели ти да идеш на църква и да ти помага попа.Най-лошо на урочасания му а  вечери,не знам поради ква причина.До колкото знам баенето не е точно заклинание,по ми прилича на некаква поредица от думи със сила да заздравят аурата и да повишат енергията на човека.Не казвам,че е супер християнско ,възможно е да няма и никакъв допир до религията,каквато я познаваме,но ми звучи като молитва /както преди храненене например/.Не съм ровила из нета за мнения по въпроса,аз го приемам за факт,тъй като ми е помагало много пъти.
Активен
Мога и дявола да оправдая.....за пред мене си

буля Иваница

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 9464
  • АЙЛЯК!
« Reply #46 -: Април 22, 2011, 07:14:35 »
Не съм сигурна ,че баенето е "Да викаш дявола",по ми прилича на "Боже помагай".И у църквата са оди при уроки,ма там са четат молитви.Лошото е че не всекогиш можш да отнесеш детето  ели ти да идеш на църква и да ти помага попа.Най-лошо на урочасания му а  вечери,не знам поради ква причина.До колкото знам баенето не е точно заклинание,по ми прилича на некаква поредица от думи със сила да заздравят аурата и да повишат енергията на човека.Не казвам,че е супер християнско ,възможно е да няма и никакъв допир до религията,каквато я познаваме,но ми звучи като молитва /както преди храненене например/.Не съм ровила из нета за мнения по въпроса,аз го приемам за факт,тъй като ми е помагало много пъти.

+1

Моята прабаба /по майчина линия/ беше като твоята, Магарийке. Баеше, лееше куршуми и восък, врачуваше. Предала ми е едно-единствено нещо /преди да стана девойка!!!/ - да бая против уроки. Правя го и до днес и помага. Опитах се да науча и дъщеря си, но за съжаление тя не го запомни, а вече не мога да и го предам...  :no: Нищо, ще чакам някоя внучка докато е малка да я науча!  ::)
Активен

Оджака

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21377
  • Кулченин
« Reply #47 -: Април 22, 2011, 07:26:16 »
дууу яла кво знаяла комшийката, тц тц
Активен
не я като да немам, ма би шкял

буля Иваница

• Пустиняк
  • АЙЛЯК!
« Reply #48 -: Април 22, 2011, 07:28:33 »
дууу яла кво знаяла комшийката, тц тц

Ти къде се буташ у разговорката на жените, бре?  :udri: :smeeeh:
Активен

манечкио Кошер

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 9664
« Reply #49 -: Април 22, 2011, 07:34:02 »
Еба маля майкя му , тукье има пет жени на кръс и лека полека завладеа сите теми  :smeeeh: ..и она за гозбите , и она за ръмбеньето , абе изозобщо сите , тава е изчезваш вид сме ниа мужете  :smeeeh:

П.П. Буле сеги а са не ядосаш и да ми праиш неко цръна магиа , я са майтапа  :smeeeh: :nazdrave:
Активен
Дрът уй и дръто куче са не прескачат, що са не знае кога моа са дигнат и да те уапат ! - източник Плъотрепач

Оджака

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21377
  • Кулченин
« Reply #50 -: Април 22, 2011, 07:35:13 »
божууу, къ, азе тава съм най обичал от миничък, коту са сбере бабишкера дом покрай печката, на трикраки столенца, еднъ преде, друга разприда, трета си кръши пръстите да изпукат, четвръта само седи и кима с глава, а петата сказва, сказва, обяснява, тука тава, там онава кво вигяла, кво чула, ама млогу интересни отстрани, ем си бъбре, ем си вярва, таа къде кима с глава я слуша и само коту вика тц тц, верно ли, другата къде пука пръсти, не смее и да са обади, що млогу ги вярва, тия къде предът само си млъчат, даже я и не слушат таа алтавата, що знаат, че я апе щръкеля, ама ми интересно, колку млогу рабути съм научил по маалъта, на кой му са неще тели крава, що са я закачал с комшийката едно време и тя го клъняла и айде курац, па на кой поди юргана кво му било турено, па тава, па онава, а азе само седа и си викам, дуу жена, то било интересно, позимвам си медец с орешки, рупам и млъча, млъча и кимам, кимам и са уча на проклетия, та и азе съм баяч, млъчи ти
Активен
не я като да немам, ма би шкял

буля Иваница

• Пустиняк
  • АЙЛЯК!
« Reply #51 -: Април 22, 2011, 08:46:41 »
божууу, къ, азе тава съм най обичал от миничък, коту са сбере бабишкера дом покрай печката, на трикраки столенца, еднъ преде, друга разприда, трета си кръши пръстите да изпукат, четвръта само седи и кима с глава, а петата сказва, сказва, обяснява, тука тава, там онава кво вигяла, кво чула, ама млогу интересни отстрани, ем си бъбре, ем си вярва, таа къде кима с глава я слуша и само коту вика тц тц, верно ли, другата къде пука пръсти, не смее и да са обади, що млогу ги вярва, тия къде предът само си млъчат, даже я и не слушат таа алтавата, що знаат, че я апе щръкеля, ама ми интересно, колку млогу рабути съм научил по маалъта, на кой му са неще тели крава, що са я закачал с комшийката едно време и тя го клъняла и айде курац, па на кой поди юргана кво му било турено, па тава, па онава, а азе само седа и си викам, дуу жена, то било интересно, позимвам си медец с орешки, рупам и млъча, млъча и кимам, кимам и са уча на проклетия, та и азе съм баяч, млъчи ти

:smeeeh: :smeeeh: :smeeeh: :smeeeh: :smeeeh:
Ма и ти си шашов по целата глава!  :udri: :smeeeh:
Активен

Магарийка

• Тумбак
  • Я съм си Я
« Reply #52 -: Април 25, 2011, 02:25:58 »

:smeeeh: :smeeeh: :smeeeh: :smeeeh: :smeeeh:
Ма и ти си шашов по целата глава!  :udri: :smeeeh:
Не а шашов- оно така са крадне ,ма он вече не е "девойка"......късно а . :green: :green:
Активен

буля Иваница

• Пустиняк
  • АЙЛЯК!
« Reply #53 -: Април 25, 2011, 10:26:13 »
Ми, той у мерака си да не изпущи некоа клюка е пропущил сащественото у целата рабута!  ::)
Активен

Магарийка

• Тумбак
  • Я съм си Я
« Reply #54 -: Април 26, 2011, 04:13:36 »
Мъж ,бе,повече нищо му не казвай :smeeeh:
Активен

буля Иваница

• Пустиняк
  • АЙЛЯК!
« Reply #55 -: Октомври 22, 2013, 12:38:09 »
Абе, ора, не знаах де да питам, ма за мене си а суеверие, та затва реших тука:

Мойта снаа /33 г., жената на брат ми/ са претставя за ного религиозна. Така например, таа недея ше се прави погача на бебето, знаате - "женското" гости със сладката погача за 40 дни от рождението му. Да ми а жив и здрав на леля племеника!  (**)
Та, одеве се обади майка ми и ме покани. Естествено, че се зарадвах! Но после майка, силно притеснена, ми каза, че мойта щерка /21 г./ НЕ требе да отива, щото била неомъжено момиче! Ако идела, то вуйна й /снаха ми/ щела да роди и трето дете, а она не иска това! Да идела в друг ден! А щерка ми брои дните по календара с огромно нетърпение за това тържество...  Щех да падна от стола!  Таа, снааа ми, силно вярващата в Него, ВЕРВА в тия бабини-дивотини?!?! Ного се съмнявам, че е така по канон. Аз НЕМА да отида, колко и да ми е мъчно, щото това е обида за мен.
Мола ви, религиозните тука, речите ми - има ли такова нещо?! Или това е некакъв местен фолклор и табиет /тя е от Карнобат/? Мола просветете ме - мен, блаженио и невеж атеист!
Малко е да се каже, че съм много разочарована и обидена. И такъв безбожен сиктер бих й теглила, ама... нали сме нещо като рода уж...  >:D
« Последно редактиранье: Октомври 22, 2013, 12:39:53 от буля Иваница »
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
« Reply #56 -: Октомври 22, 2013, 12:43:52 »
Я разумеется съм виден агностик а не верующ, ма е одбре че таа темица се възражда след 2 годин и полвина - и къкто темицата е озаглавена , става дума за суеверия, така че не видим кво общо има религията.

(друг е въпроса че сичките уж верващи не разбират нищо от собствената си религия и она също се свежда до суеверие, ма за тва си има отделна тема)

Ако женицата а простовата и суеверна и мисли че до 40 дена бебетата не требва да излазат, да виждат другим ора, да нги се простират дреите нощеска и тем подобни - тава пада у същата категориа и имаш генерален проблем с неа като с личност.
« Последно редактиранье: Октомври 22, 2013, 12:46:36 от Крокич »
Активен

илюшин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 9619
« Reply #57 -: Октомври 22, 2013, 12:46:30 »
И според мене ако си верващ не требва да са връзваш на такива суеверия (червен конец на бебето и т.н.). Иначе последното изречение го не разбирам
Активен
Удри уйно, таа мачка неа наща

буля Иваница

• Пустиняк
  • АЙЛЯК!
« Reply #58 -: Октомври 22, 2013, 12:58:45 »
И според мене ако си верващ не требва да са връзваш на такива суеверия (червен конец на бебето и т.н.). Иначе последното изречение го не разбирам

Кое не разбра? Че ми е един вид рода по сватовство?  ???
Активен

Врачански дзвер

• Гостенин
« Reply #59 -: Октомври 22, 2013, 02:49:54 »
Абе, ора, не знаах де да питам, ма за мене си а суеверие, та затва реших тука:

Мойта снаа /33 г., жената на брат ми/ са претставя за ного религиозна. Така например, таа недея ше се прави погача на бебето, знаате - "женското" гости със сладката погача за 40 дни от рождението му. Да ми а жив и здрав на леля племеника!  (**)
Та, одеве се обади майка ми и ме покани. Естествено, че се зарадвах! Но после майка, силно притеснена, ми каза, че мойта щерка /21 г./ НЕ требе да отива, щото била неомъжено момиче! Ако идела, то вуйна й /снаха ми/ щела да роди и трето дете, а она не иска това! Да идела в друг ден! А щерка ми брои дните по календара с огромно нетърпение за това тържество...  Щех да падна от стола!  Таа, снааа ми, силно вярващата в Него, ВЕРВА в тия бабини-дивотини?!?! Ного се съмнявам, че е така по канон. Аз НЕМА да отида, колко и да ми е мъчно, щото това е обида за мен.
Мола ви, религиозните тука, речите ми - има ли такова нещо?! Или това е некакъв местен фолклор и табиет /тя е от Карнобат/? Мола просветете ме - мен, блаженио и невеж атеист!
Малко е да се каже, че съм много разочарована и обидена. И такъв безбожен сиктер бих й теглила, ама... нали сме нещо като рода уж...  >:D

Страницата е създадена за 0.435 секунди с 22 запитвания.