Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: АГНЕШКО ЕЛИ СВИНСКО  (Прочетена 12778 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

кърпето

• Гостенин
Re:АГНЕШКО ЕЛИ СВИНСКО
« Reply #75 -: Януари 10, 2010, 04:44:45 »
Зимъска свинско, напролет и по сборове агнешко...иначе не отказвам и телешко....
А най-обичам да ма канат на сбор...що сал тогива нетребва да купувам подарък  ;D ;D ;D и са яде на корем ;D
:o :o :o :o :o :o
 глупава си ти ,глупаваааа  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ма и я кат тебе :) :) :) :)
Активен

bdin20

• Гостенин
« Reply #76 -: Ноември 17, 2010, 06:22:53 »
Абе и двете месишта обичам.......по секо време....Месо да е па.......оти туршията говно не праи да го еба....
Активен

Брутале

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 3072
  • MeccanicaVerghera Agusta
« Reply #77 -: Ноември 17, 2010, 06:47:36 »
Малииии, я умирам за агнешка чорбъ от чирва, дробове и секви такива дреболии с праз лучец. Като доа май месец винаги едем такова като невидело ;D

Инак съга зимъзка маам свинско, печено, пържено, със зейе, с домати - квото има ;D

Активен
За съжаление вече стана очевидно, че нашата технологичност задмина нашата хуманност.
Алберт Айнщайн (1879-1955)

те тава ми а ена от мечтите да го еба

Цони

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4519
« Reply #78 -: Ноември 17, 2010, 08:39:50 »
При назе тази чорбица са прави с овче мляко, многу магданозец и мининко целина. И отгоре изплува така лека агнешка масчица на литурки. Пие се бавно ркийка, докато се чека агнето от пеща да поизстине манко. Па язе от агнето си отчупвах опашката нагоре, къде гърба и по същия начин вратлето. Тати, лека му пръс, многу ги разбираше тия рабути и беше овчар. Куту влезем у кушарата, он ми ги показва агънцата със бастуня и реди - те тава е мъшко, с рогчета и бяло на челото - таман за Гергьовден, нема да го отбиваме. Тия са близнета, мъшкото ще заколим за сбора - 24 май, женското да дръпне. И те така. Агне е от 15 до 23 кила живо тегло. Нагоре е шиле, надоле е сукалче.
Ама и пръжени чревца само с масчица, да си бочкаш за мезе, па става. Мама куту ги обърне и измие, ги сплита на плитка. После на дъската се режат леко леко.
Активен
Животът с назе се ебава.

Валери61

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12231
« Reply #79 -: Ноември 17, 2010, 08:51:59 »
Браво Цони, вече си фанал тертипа на нашиа словоред и ги редиш мъдро. Я дека не съм кой знае къф обожател на ягнешкото ми са прияде като го описваш. Направо може да ти са издаде удостоверение за почетен ПУСТИНЯК! ;D
Активен
Първи закон на термодинамиката в Северозапада- "Пустинящината в едно затворено пространство с времето нараства." Ако имаме 5 пустиняка и 5 грамотни люде, след време ще имаме 10 пустиняка. Поговорката "с какъвто се събереш, такъв ще станеш" важи само за умните ора. - цитат от Великия сенсей Плъо Треп

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #80 -: Ноември 17, 2010, 09:03:08 »
ндааа - ще има номинации у форома преди нова год
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Валери61

• Пустиняк
« Reply #81 -: Ноември 17, 2010, 09:10:42 »
ндааа - ще има номинации у форома преди нова год
Като са има предвид че Цони не е имал физически контакти със СЗ, си е вече нашенче! ;D
Активен
Първи закон на термодинамиката в Северозапада- "Пустинящината в едно затворено пространство с времето нараства." Ако имаме 5 пустиняка и 5 грамотни люде, след време ще имаме 10 пустиняка. Поговорката "с какъвто се събереш, такъв ще станеш" важи само за умните ора. - цитат от Великия сенсей Плъо Треп

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #82 -: Ноември 17, 2010, 09:18:12 »
моеш ли да си прадставиш характероформиращите сили на СЗ шашавиа поглед върху битието и небитието върху човешкиа характер попаднали вав подходяща среда
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Валери61

• Пустиняк
« Reply #83 -: Ноември 17, 2010, 09:35:00 »
Както имаше една народна поговорка: Събрал са със ора и станал пустиняк! :)
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #84 -: Ноември 17, 2010, 10:13:43 »
Би добавил ,че по оня край къде а Цони, на добра почит а чевермето-моо да се опита да го опише.Иначе за разказа-адмирации,ареса ми.Човеко а фащан на калем! ;) ;D
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

калафаченин

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 925
  • Я съм си прос човек ...
« Reply #85 -: Ноември 17, 2010, 10:54:39 »
Агнешкото си е благинка. Най-го обичам баш като са извади от фурнята, да са а поразктъшило и да го застъпа откъде гъзецо. Малеее, тама е най-благо. КУРбан чорбицата също е огин. Мама к' я прай та като седна цела годин сал с чорба моа да са рана.У кошарата има едно подранило таа годин, дали па нема да му излезне късмето ;)
Активен
Карай да връви, она са а видело, че край му са не види.

Цони

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4519
« Reply #86 -: Ноември 17, 2010, 11:17:14 »
Чворе, грешиш. Чевермето е от Родопите. Язе никогаш не съм ни виждал, ни кусвал.
Коги у Родопите станаа едни наводнение и отнесоха пътища, зеха да прииждат хора от тама в Кубратско - Задруга, Точилари и Горичево. Па ше праят парници и домати ше гледат, ма никогаш не са гледали. Ама се справиха. Техните дечоре не знаят како е игра. У шес влазят у парника, у 10-30 излазят, в 16 влазят и излазят в 21 - 22 ч. Опрашване, колтучене, връзване. Та един чувек бе купил две къщи у Горичево, едната за макя му и баща му. И ние му пускаме телефон. А тава са стари къщи, и до едната има хамбар, с общ покрив с навес, а поди навеса и пещ - убава, глинена. И язе му викам - те тука ше си опечеш агънце - па той се чуди ка. Викам добре де, вие в Родопите не едете ли? Па едеме вика - земаме агнето, пиене и отиваме на някоя поляна. Тама си го заколваме, палим гулем огън, опичаме си го, едем, пием, па се прибелем.
Агне се яде няпраолет, кога се появява надежда за пролет, барем дрянът да е цъфнал, зелен лучец, мининки салатки, краставици у магазиня.
Свинското е друга бира, тежка. Коги навън е студ, снег, да си седиш у къщи до печката. баба да си нарежеш, филия от самунь да си припечеш, па я да я намажеш дебелко със свинска мас, със червен пиперец и сол. Еле наденица да си нарежеш така, на гребен и да поцвърчи на печката. Или у нея, на дилава, над жърта. свинското е свързано с безнадежност - на зимата не и се вижда края, дееба.
Па има още думи де нищо не ми говорът жна. Таа жна. Даже си мислех, че е от жена. Ама за мъж си приказвате.
Па най шокиращото за другоселец е коги си пожелавате нещо с думи, де на мене не звучат добре, а се радвате. На чувек му се родило дете, а вие думате - да ви едосва, дорде сте живи.
Тава е шокиращо, ако аз го напиша у друг форум, ако гу кажа по нашия край, чувекът ше си помисли, че го кълна, проклинам, орисвам го с трудна съдба.
И язе от форума не получавам информация за силата с която говорите, за скороста, за интонацията, жестикулирането при вазе. Ако попадна у средата на Резерватско, от тава дето съм ви чел, едва ли ше има много полза. ;D
Активен
Животът с назе се ебава.

masok

• Гостенин
« Reply #87 -: Ноември 17, 2010, 11:21:34 »
Цони мале,от тоя пост се наежи и ми стана едно убаво за думите де нареди у тая ти приказка де написа съга :)убаву ратуваш па и са си така нещата и за еденето и за пиенето и за приказките ............. :)
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #88 -: Ноември 17, 2010, 11:40:22 »
Цоне у Делиормана съм изел сума ягнета на чеверме.А тука у Родопите де съм от 5 годин-даже не съм и чул да съ канат да го напраат така.Може би бъш по разградско да неа,ма у Дуловско-чевермето а нещо съвсем нормално..знам ли-манталитет може би...Другото де си го написал особено за асоциациата-агнешко-надежда,свинско-безнадежност ми ареса като метафора.Наздраве! ;D
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Плъхоубиец

• Гостенин
« Reply #89 -: Ноември 18, 2010, 12:00:22 »
И мене млого ми ареса кък ги реди, благо, благо, също като Оджака. Едни приятеле от Бреница прават ягнье у трап. Па по назе го нема тава, ние си имаме фурня. А най-благо е яренце. На Ломняка деда му, сека годин коя яре, Дечо и Росен са свидетеле, що са кусале. Ярешкото според мене е много по-убово от ягньешкото. Кога бе миничък, дедо заколи едно ягнье, резне му ногата, турне маркуч от помпата от Волгата и надува, да се отлепи кожата. Оно стане на тупань и я бием с ръце по тумбака му. Чирвата се обръщат с връбови клечки, а тумбака се мие с вар. Послем кеф ти "бабе", кеф ти чривца на тигань, кеф ти чорбица от дробовинье. Па минат циганье дето изкупуват кожи и он се пазари с ньи... Копитата се фръгат на кучето ели на буньището, ели па се дават на дечора да играе с ньим (неприемливо, според Бриджит Бедро)
« Последно редактиранье: Ноември 18, 2010, 12:03:05 от Плъотрепач »
Активен

Страницата е създадена за 0.179 секунди с 24 запитвания.