Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Ритуали и обичаи за влизане в нов дом  (Прочетена 1657 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

буля Иваница

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 9285
Ритуали и обичаи за влизане в нов дом
« -: Декември 17, 2013, 01:03:47 »
Чувала съм, че на големи празници е хубаво да се освети нов дом.
Затова сме решили на 24-ти, Бъдни вечер, по обяд да извършим този ритуал. Поканили сме свещеник.

Кажете ми какво трябва да приготвя освен питка, китка здравец, червено вино, икона? Друго? Има ли ритуали, които се правят? Ние няма да каним хора, защото нямам възможност в тоя момент. Ще си бъдем само 4-мата - аз, мъжа ми и децата. Плюс котака, разбира се, къде без него...  ;) 

Всяка помощ от ваша страна би ми била от полза!
Благодаря предварително!
Активен

бай Владо

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1464
Re:Ритуали и обичаи за влизане в нов дом
« Reply #1 -: Декември 17, 2013, 01:18:57 »
Честито ти!
 Ключовата дума е -ДОМ.
 Невервам, да нямаш ча па толко възможнос да поканиш двама-трима Приятели ели Приятелско семейство.
 Ритуала е -гостите да разфрълат 5,10 ели 20 стотинки/абе некакви дребни монети/из къщата.
Несъм сигурен дали е ритуал. Така направиха мойте гости. :nazdrave:
Активен
нулаосемосемшесчетиричетирипетдеветосемшес

Баба Краса

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 430
« Reply #2 -: Декември 17, 2013, 03:25:37 »
Тази година за пръв път майка ми и баща ми ходиха  на гости на другата си внучка в друг град, в нов апартамент.  Мама, преди да влезе, от вратата хвърли стотинки по пода и даде подаръци.
Активен
Пия ракия рядко, ако е гъсто, кусам го с лъжица.

буля Иваница

• Пустиняк
« Reply #3 -: Декември 17, 2013, 04:21:44 »
Честито ти!
 Ключовата дума е -ДОМ.
 Невервам, да нямаш ча па толко възможнос да поканиш двама-трима Приятели ели Приятелско семейство.
 Ритуала е -гостите да разфрълат 5,10 ели 20 стотинки/абе некакви дребни монети/из къщата.
Несъм сигурен дали е ритуал. Така направиха мойте гости. :nazdrave:

Това ше бъде освещаване от дедо поп, а гостето за откриването ше е по нататика... на Ивановден лаас, че моо мъж а Иван и тогива са сбират сите ни приятеле. 2 в 1 ше го напраиме!  ;) Ама ми се щеше тия светли празници да посрешнеме в осветена къща се пак. Та затова ви питам тука. Никога досеги не ми са а случвало... 

Тази година за пръв път майка ми и баща ми ходиха  на гости на другата си внучка в друг град, в нов апартамент.  Мама, преди да влезе, от вратата хвърли стотинки по пода и даде подаръци.

thanks Бабо Красе, и я така съм правила на приятеле.
Щеше ми са да знам освен тия неща де ги иска попа, кво друго требе да са приготви. Некъде четох за жито да са свари - за благоденствие на дома.
Друго сещате ли са?
Активен

Krokich

• Гостенин
« Reply #4 -: Декември 17, 2013, 04:41:33 »
Я като форумен агностик да питам само информационно от любопитство - къв е религиозния, демек християнски смисъл на освещаването на къща?

Знам за освещаване на цръква, освещаване на вода и т.н. демек работи свръзани с Бога. Освещаване на къща не мом да напраим никва връзка.

Иначе честито за къщата или апаратамента!

Ма си пущила темата у Раздел Религия, така че ше се наложи да разнищиме тоа вапрос  ;D Ако я беше пущила у раздел Къща под името "Обичаи при влазанье у нова къща" немаше да питам нищо ;)
Активен

masok

• Гостенин
« Reply #5 -: Декември 17, 2013, 04:42:42 »
Цитат
Списък на необходимите неща за едно освещаване:
- Икона
- Кандило
- Китка здравец и цветя вързана с червен конец (вместо здравец, може да се ползва босилек или чимшир)
- Бутилка червено вино
- Питка със свещ
- Съд с вода
- Купичка с олио/зехтин
- Хубава свещ
- Църковни свещи за всички присъстващи
- Ако желаете може да приготвите дар за попа (нещо символично)

- Тълпа добри приятели и/или роднини
- Нещо за хапване и пийване..... и.....
- Много добро настроение!!!!!

След ритуала свещеника се поканва на трапезата.

Всяка година в седмицата след Йорданов ден се прави водосвет на дома.

Копнато от една друга тема у друг форум :green:
Активен

буля Иваница

• Пустиняк
« Reply #6 -: Декември 17, 2013, 04:47:53 »
Те, я намерих тава из нет-а!

Български традиции
Влизането в новия дом също е съпроводено с обреди и обичаи, които узаконяват новата къща и регулират взаимоотношенията между семейството, рода и съселяните.
За да има благоденствие и щастие в къщата, настаняването в нея трябва да стане на хубав, “лек ден”, обикновено понеделник или сряда, или “когато месечината се пълни”.
По традиция първият, който прекрачва прага, обикновено е най-възрастният от семейството (баба, дядо, прабаба, прадядо), но може да бъде и бременна жена или млади хора и добронамерени приятели. Основно изискване е те да са от “пълна къща”- в която хората са живи и здрави. Да хвърлят дребни стотинки  и парички из къщата, за да се "въдят" парите в семейството на новодомците.

Съществен момент при влизането в новото жилище е запалването на огъня. На него се отдава много голямо значение поради важната роля, която има огнището като функционален и символичен център на семейния живот в дома. Според народното вярване, като се запали първият огън, къщата получава своя стопанин - невидим дух. В различните български краища огнището запалват свекърът и свекървата, майсторът, който е строил къщата, стопанката на дома, а някъде - младата булка.
Обичаите и обредите при влизането в новата къща отразяват
превръщането на сградата в жилище. Със запалването на огнището, внасянето на хляб, вода, сол, икона и най-необходимите предмети от покъщнината се слага началото на “усвояването” на дома. За дълъг и щастлив живот на обитателите му отново се коли курбан - задължително от мъжко животно, и се прави освещаване - водосвет или маслосвет. По-заможните стопани колят теле, овен или агне, а сиромасите - пиле. Обикновено курбана коли стопанинът и това става над огнището, до източната стена на къщата, на прага й или под плодно дръвче в двора. После на богата трапеза се канят роднини и съседи, които носят дарове за новия дом – котли, сахани, тави, черги и хранителни продукти - брашно, фасул. За този важен момент се избира голям празник като св. Богородица, Димитровден. Традиционните български обичаи и обреди около построяването и настаняването в нов дом се правят с надежда и пожелание за благоденствие, дълъг и щастлив живот. И до днес те се изпълняват в селата.

П. П. Оппааа, Генинио ма а варнал!  thanks
« Последно редактиранье: Декември 17, 2013, 04:53:08 от буля Иваница »
Активен

буля Иваница

• Пустиняк
« Reply #7 -: Декември 17, 2013, 04:49:41 »
Я като форумен агностик да питам само информационно от любопитство - къв е религиозния, демек християнски смисъл на освещаването на къща?

Знам за освещаване на цръква, освещаване на вода и т.н. демек работи свръзани с Бога. Освещаване на къща не мом да напраим никва връзка.

Иначе честито за къщата или апаратамента!

Ма си пущила темата у Раздел Религия, така че ше се наложи да разнищиме тоа вапрос  ;D Ако я беше пущила у раздел Къща под името "Обичаи при влазанье у нова къща" немаше да питам нищо ;)

Чудих са къде да я пуща и не знам що тука реших.  ??? Ако решиш - мести я.

Кро, па домо не а ли храма на семейството?
Активен

Krokich

• Гостенин
« Reply #8 -: Декември 17, 2013, 04:53:28 »

По таа логика научните теми влазат директно у темата "Двигатели с вътрешно горене" понеже науката е двигател на прогреса  ;D

п.п. у твойта енформацеа има напълно смислени народни обичаи, ма никъде нема освещаване!
« Последно редактиранье: Декември 17, 2013, 04:56:43 от Крокич »
Активен

буля Иваница

• Пустиняк
« Reply #9 -: Декември 17, 2013, 04:56:52 »

По таа логика научните теми влазат директно у темата "Двигатели с вътрешно горене" понеже науката е двигател на прогреса  ;D

Немам нищо напреки да я преместиш у домашната тема!  ;D И да й смениш заглавето, че я го написа летературно.  ;)
Активен

Kaka Сийка

• Гостенин
« Reply #10 -: Декември 17, 2013, 07:38:11 »
и се прави освещаване - водосвет или маслосвет.

Активен

илюшин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 5486
« Reply #11 -: Декември 17, 2013, 08:12:24 »
А е в раздела за РЕлигия, щото се изпълнява от ристиенски свещеник. Идеята е да се освети новото и да нема дяволски влияния. Я тоже съм агностик, ма сички строежи едно време са почвали и завършвали с маслосвет, даже и по комунистическо по нашия край
Активен
Удри уйно, таа мачка неа наща

masok

• Гостенин
« Reply #12 -: Декември 17, 2013, 08:15:50 »
А е в раздела за РЕлигия, щото се изпълнява от ристиенски свещеник. Идеята е да се освети новото и да нема дяволски влияния. Я тоже съм агностик, ма сички строежи едно време са почвали и завършвали с маслосвет, даже и по комунистическо по нашия край

+1
задължително и баирако закичен със здравец на покриво доде се не напраи къщата... :)
Активен

Krokich

• Гостенин
« Reply #13 -: Декември 17, 2013, 08:19:01 »
намерих кой да ми обясни - ма он неа блгарин  ;D

У православното ристиенство сека къща се разглежда като домашна црква, затава се праи нещо като съкратена версия на освещаването на цръква - ако къщата е съществуваща, тава е "благослов със светена вода и светено масло".
За нова къща се праи благослов и на првата копка - технически за црквата тава е "благослов".

Така че сте на прав път, мене ме интересуваше къф е принципа и дали примерно моа да се осветим айпода да речеме. Не че се интересувам, ма сеги разбрах теорията зади таа система и моа си отговорим сам  ;D
« Последно редактиранье: Декември 17, 2013, 08:20:44 от Крокич »
Активен

Kaka Сийка

• Гостенин
« Reply #14 -: Декември 17, 2013, 08:19:31 »
Ако е рекъл Господ да направиме и на годин Бабина душица,ониа ора от с.Смоляновци играят тураньето на покрив и са обещали да дойдат
Активен

Страницата е създадена за 0.575 секунди с 21 запитвания.