Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Глейте тука...  (Прочетена 4710 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Gaspoud

• Гостенин
Re:Глейте тука...
« Reply #30 -: Март 26, 2010, 12:02:39 »
....язе викам дека тава мое са попрефръли негде ;)
Що оно човеко не е дал само 3 думи - дал а мноого.
И що у неколко периода черезвичайно са налагани русизми и особено много от тех са запазени като книжовен език. ;)
Аре язе тръчам да фукнем неко залък ;)
Активен

Gaspoud

• Гостенин
« Reply #31 -: Март 26, 2010, 12:07:04 »
...а ме не разберете погрешно - некой от работите са си откровенни глупости ;)
Ма има и бая нетурски думи, които нямат славянски аналог ;)
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
« Reply #32 -: Март 26, 2010, 12:07:59 »
...а ме не разберете погрешно - некой от работите са си откровенни глупости ;)
Ма има и бая нетурски думи, които нямат славянски аналог ;)

па дай нека такава да поумуваме?

Активен

Gaspoud

• Гостенин
« Reply #33 -: Март 26, 2010, 01:55:52 »
Земи една дека а нема у статията:
"БРУС" ;D
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
« Reply #34 -: Март 26, 2010, 02:00:09 »
"БРУС" ;D

укр., болг. брус, сербохорв. брус, словен. brus, чеш. brus, польск., в.-луж., н.-луж. brus. Ср. русск. обру?с (диал.) "скатерть", убруґс "платок". Связано отношением чередования гласных с русск.-цслав. бръснути "скрести, брить"; см. также броса?ть.
Активен

Gaspoud

• Гостенин
« Reply #35 -: Март 26, 2010, 02:19:46 »
"БРУС" ;D

укр., болг. брус, сербохорв. брус, словен. brus, чеш. brus, польск., в.-луж., н.-луж. brus. Ср. русск. обру?с (диал.) "скатерть", убруґс "платок". Связано отношением чередования гласных с русск.-цслав. бръснути "скрести, брить"; см. также броса?ть.
Ако питаме уки Гугъл, излиза че съответните езици не знаат че са длъжни технио "брус" да има същото значение като у българския в името на славянската дружба ;)
......един гински брус би бил мнооого учуден, ако разбере че освен да точи требе и да подпира таваня, да служи за покривка ели гащи, да бръсне, па мани друго и че отгоре на тава требва да а пупав, a мани друго, ми и че служи за фръгание  ;)
.....btw - ще помогнеш ли да му намериме общославянския корен на въпроснио нещастен брус гински? ;)
« Последно редактиранье: Март 26, 2010, 02:24:11 от Gaspoud »
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
« Reply #36 -: Март 26, 2010, 02:29:30 »

Eпа ч?ти - нали си русуфил. Корена а същиа като бръснем, a oткъде е самиа корен, неа ясно. Требва некой иновативен балтийски сеянин да го измислил по времето на Калигула.

P.S. Къф ти е проблема със славяснакта дружба?
Чешки:  Brus je jednoduch? strojn? mechanick? za??zen?, pou??van? v minulosti k brou?en? n?stroj?. http://cs.wikipedia.org/wiki/Brus

Съ?га, да не изкараме и чехите хималайци?
« Последно редактиранье: Март 26, 2010, 02:46:06 от Крокич »
Активен

Gaspoud

• Гостенин
« Reply #37 -: Март 26, 2010, 03:05:07 »
Това че отговарям на понякога смешните неща, които некои русофоби пишат, не ме прави автоматично русофил ;)
Аз съм толкоз против русизмите в българския език, наложени от одеските студенти през Възраждането и от политкомисарите след Девети, колкото и срещу турцизмите наложени по време на "османското присъствие" /да им изсъанат мъдете на дуваро дано/ ;D
Българофилите са кът, както е казал един немец ;)
Но виждам, че русофобите не се притесняват да ползват "Этимологический русскоязычный словарь" - това със сигурност е най-удачния източник ;)
Странен ще трябва да е общославянски корен на "бръсна", като се има предвид, че самото бръснене белорусите ползват "галіць", балтииските сеяни от естония ползват "raseerima", латвийските "nosk?ties", литовските "skustis", македонците "бръсна" /баси изненадата/, поляците "goli?", руснаците "брить", словаците "oholi?", словаците "britje", сръбете "бријање", хохлите "голити", хърватете "brijanje", чехите "oholit" ;)
......баси - дори като гледам че и общия корен на "бръша" не е - за справка русизма "стирка" - с изключение на сърбо-хърватете славянските "бърсания" са се подобни ;D
А па завалийте си немат нищо дека да отговаря на нащо "бръстя" ;D
Активен

Страницата е създадена за 0.236 секунди с 22 запитвания.