Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: ИСТОРИА  (Прочетена 84156 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
ИСТОРИА
« -: Юни 14, 2009, 01:10:12 »
Историата е наука за миналото на народите.Убово е тука да тураме сичко кое се сетиме у таа облас.Не само за Балгариа ,а въобще за света. Факти,откритиа,догатки,предположениа,публикации,од тук од там...Сичко кое мое да фрли светлина за изясняванье на историата.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

masok

• Гостенин
Re:ИСТОРИА
« Reply #1 -: Юни 14, 2009, 01:18:50 »
те тука намери една легенда за белоградчишките скали''''''''''''''''

http://history.rodenkrai.com/index.php/legendi/2007081039/legenda_za_belogradchishki_skali/menu_id_34.html
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #2 -: Юни 14, 2009, 04:58:49 »
Те ви момци един сайт с дръти снимки има и за Северозапада.
http://www.lostbulgaria.com/?cat=15
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

masok

• Гостенин
Активен

masok

• Гостенин
« Reply #4 -: Юни 14, 2009, 05:10:48 »
понеже питахте къде е стубел .те ви малко скромно инфо..............

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D1%83%D0%B1%D0%B5%D0%BB#.D0.93.D0.B0.D0.BB.D0.B5.D1.80.D0.B8.D1.8F
Активен

masok

• Гостенин
« Reply #5 -: Юни 14, 2009, 06:18:08 »
те нещо интересно за съкровищата у нашио край:

http://www.monthistory.php-bg.net/traki/metal.html
Активен

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #6 -: Юни 14, 2009, 06:40:47 »
тука ли треба да са анатемосат иманярете от Арчар - къде копат куто мишки ...
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #7 -: Юни 17, 2009, 10:33:39 »
Страно нещо е тава историата.Уж е наука изучаваща миналото и фокосирана връз човешката активнос, уж се базира на исторически писаниа и паметници,а по некогаш ората од суета пудрат излишно своата историа дано да се напраат по велики и убедителни од колко са.Тава покварно дело въвежда у заблуждение последващите поколениа и яла те историческата несправедливос е сторена.Не верните моменти у нашта историа са напраени с цел най-вече да се противопоставиме на грцките и србски домогваниа.По показен грцки маниер на балканьете почва надпревара на"титаните".Т.е.борба за величие и както често се случва последните се опитват да се докарат први. Лошиа пример неразумно е подфанат од Славяно-блгарските владетеле и се а предал на съвременните политици и историци. Така например пренебрегвайки написаното од првиа блгарски историк отец Паисий,който нарича своя фундаментален труд с достоверното име: "Историа славяно-болгарская" , савременниците ни започват да прикаат за Блгарска историа. Така у стремежа си да се одличат непременно од напиращите србе наште историци затвраждават една голема историческа несправедливос и така довлачат на народа ни куп беди.Ниа по тоа начин доброволно се одказваме од народниа си облик,а именно славянския си произход,като лансираме насила замиращиа блгарски корен.Така на практика даваме шанс на србете да се обяват за единовласни приемници на сички славянье насеяващи Балканите.И тиа наши саседе не пропущат да исползват своа шанс куто веднага обсебват славянщината. Така например они почват да тврадат че славяньете насеяващи блгарскиа северозапад са по-скоро србе,що немат блгарски коранье.Наште историци наместо да изкарат славянските си прадедеве на "бой" срещу србската пропаганда се опитват да измисят на народа несъществуващи блгарки врски и така викайки на чрното бело обезверяват собствениа си народ.Те по таа схема од назе се одея Македониа,що и там се налага несъществуващо блгарско родство наместо да се наблега на блиското и очевадно славянско потекло.Србете веднага сазират своа шанс и вкючват македонците поди свойта братска славянска опека.Ниа обаче наместо да си узееме поука продалжаваме да пюваме враз народната тенденциа и одново искарваме напреде губещата блгарска кауза.Така одново всеваме справедливо негодувание у чуствителната славянска душевнос на северозападните славяно-блгаре.Нападките че така тиа ора стават србски проводник не мот да постигнат желаниа успех,а само дразнат допалнително и карат ората да се замисят дали па србете не са тиа каде са правите.Те как едно безсмислено и необосновано исторически упорство, наложено од недалновидни и черногледи политически елементи,води до разпад у обществото ни.Така на пример никой не се интересува од величието на спорните чуждоезични ханове дали начало на нашта дражавнос,а секи гледа езика и бита на значително по-близките си спавянски деди,следвайки заветните нги традиции.Од целата ситуациа се вазползват турците и почват да претендират за крвно родство с блгарете, базирайки се на общото нги тюркско начало.Така исправен пред турска и србска дилема северозападниа ни народ клони кам значително по-блиските ни у секо едно одношение србе.Те така че буде до каде не се каже точно и ясно,че ниа гражданьете на савремена Балгариа не смо час од оня тюркски народ дошал на времето од азиатските степи/у последствие  петопил се у славянското море ставайки естествен конпонент на една нова народнос/,а смо коренен Европейски славянски народ исползвал пра-блгарските достижениа за да се съхрани куто народ до днеска. Единосущен по бит и с подобен език на другите славянье по света.Дражавната ни политика и труда на историците ни требва да се врнат кам заветете остаени ни од отец Паисий. Недвусмислено заявил у основоположниа труд "Историа славяно-болгарская",довел до нащо национално вазражданье,че ниа смо славяно-болгаре,както и че езика ни е славяно-блгарски,а не тюркски.За да се заздрават па разклатените основи на националното ни единство и да се даде противовес на чужди домогваниа до исконни Славяно-блгарски светиньи.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #8 -: Юни 17, 2009, 10:50:39 »
само сакам да вметна ,че великосръбскта идеа и пропаганда има за основен представител Гарашанин,кой е възприел теа идеи от поляците.Ньината теориа и практика е залегнала у основите на сръбската национална идеа.А полската политика а най ньелата у Европа-кой а чел полскта историа знаа,че от тиа не става чеп за зеье-сал се изфръгат и нищо не праат за народо,а сал за магнатете.Ма тваа друга тема.Та сръбете са същите цифьовци-да ме прощавате. :)
Цитат
НАЧЕРТАНИЕ /1844г./

Концепцията за бъдещата външна политика на Сърбия е дело на Адам Чарториски, лидер на полската емиграция в Европа, и Франьо Зах, негов емисар в Сърбия. В „Начертание" Гарашанин излага предимно своя оригинална концепция. Основните му предпоставки са: след разгрома на европейската част на Отоманската империя трябва да бъде осуетено заменянето й от друга европейска сила, най-вероятно Австрия. И Сърбия трябва да се осланя на Русия в антиавстрийската си политика, но още повече на западните сили - Франция и Англия. Сърбия трябва да се превърне в средище, около което да се сплотят останалите южни славяни и балканските народи, придържащи се към тезата „Балкана - за балканските народи". За да бъде според Гарашанин изградена независима сръбска южнославякска държава, трябва системно да се води революционна пропаганда сред южните славяни под турско и австрийско иго и да се ратува Сърбия да получи икономическа.независимост и излаз на море.
Концепциите на Гарашанин се възприемат от всички десни сръбски формации и преди 1918 година, и по-късно. Вижданията обаче за създаване на южнославянска държава трудно се издигат от тесногръдото към широкото славянско схващане.

Enciklopedija Jugoslavije, MCMLVIII, Zagreb

та нека секи си праи извода-дали па точно прекаленото напиньяне да се изкарат сите славяне подопечни на Сръбетата,неа причината за ответната реакциа-засилването на прабългарсико елемент.Тва са сложни работи и историците още спорат по ньи и сигур никоги нема да се разберат.Ма я сметам ,че ниа сме си българи -народо а съставен от множество компоненти,като най-силен а славянскиа.Ма тва не значи,че другите компоненти немат свойто значение.
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #9 -: Юни 17, 2009, 11:27:51 »
Исказваньето ти а правилно.Я само казвам като допалнение,но не и куто одричанье,че по-правилно е да вазприемеме Паисиевиа вариант на терминологиа.Славяно-блгарски народ.Така не се пренебрегва основополагащото славянско участие и се дава одпор на сички други српски,руски и секав вид домогваниа. Истината е че ниа смо равни сред равните у тава одношение и требва да си заявимо ясно и категорично участието у "славянскиа клуб на народите".
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Краси от Дражинци - Геговския

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 27469
« Reply #10 -: Юни 17, 2009, 05:18:54 »
Яла те линк към историята напмоето село.

http://www.vidin-online.com/drajinci.php
Активен
У  Наздравето е Силата !!! Кой му требем  те телефоня - 0897 917 900
Човек къде не пие неа мал

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #11 -: Юни 22, 2009, 10:44:57 »
Според официалната Видинска историа ,по времето предхождащо падането ни под Турско робство Бдинското царство наброява ок. 800 хиляди жители при население на целата блгарска териториа од около 2 милиона души. Последвалото обезлюдяванье на района/пак според същата историа базирана по мнение на редица историци/започва след 1946 година като час од една неразумна асимилационна политика и за сметка на лансиране на други нови неизвесни до тогава градове.Таа историческа несправедливос превърнала се у дражавна политика след 1946 г.и до днеска,докарва най-развитиа,гъсто населен и европейски изглеждащ район на страната до нивото на бедна и опустошена провинциа с усилена миграциа и западаща икономика.Извода е че по време на тъмното комунистическо управление и на последвалата псевдо демокрациа ,старата земя на некогашната Бдинска дражава искуствено е подложена на обезлюдяванье.Тава на практика е политика на одказванье от исконни родни територии.Тоа факт довежда до нарастванье на апетитите на саседни дражави към освободените блгарски северозападни земи.Таа неразумна политика продалжава да се налага и до днеска.А на териториата да се гледа куто на провинциална и временно притежавана.Тава дражавническо одношение не мое да не оказва деградивно влиание върху тенденциите на значително намалелото население на района.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #12 -: Юни 22, 2009, 10:52:20 »
Бреееее - гле па ниа кви сме биле силни
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #13 -: Юни 22, 2009, 12:18:37 »
Годините на второто блгарско царство минават изцело под куманси диктат.Приетото официално становище че Асен/Йоан-Белгун/, Петар/Теодор/ и Калоян/Йоаница/ са вастановили старата блгарска дражава е по-скоро емоционално схващане. Самата фамилиа Асенофци е куманска,а последвалата куманизациа на блгарете иде да подскаже че тава неа само предположение.Двамата бракя Асен и Петар са по-скоро византийски управници на Търновград/нема сведение за праблгарски боляри Асенофци управявали тиа земи до 1118 г./ разбунтували се срещу слабата по тава време имперска влас. Това е нормален за времето си процес на разпокъсванье
на старата империа характерен за цела Европа през средновековието /Епир,Никея,Трапезунд,Тесалия/Одкъсваньето на новиа район на север од Балкана съвпадащ приблизително с част од териториата на некогашна Балгариа дава името на новосаздадената дражава.Она вече неа устроена по блгарски образец,а по византийски.Сички титли,административни постове и еденици,както и военните званиа и подразделениа вече са именувани по византийската терминологиа,което идва да подскаже че новата дражава е по скоро одкъснала се византийска провинциа.Од старото величие на блгарете нема ни следа,като единствено царската /императорска/титла на владетела съвпада с праблгарската владетелска титла,а влиателната длъжнос на кавхана вече липсва савсем,а така също е сменена и столицата,което говори за ептем одеянье од старите блгарски традиции. Куманизациата на Балгариа за сметка на блгарското племе личи и од произхода на последващите владетелски фамилии управявали до паданье под турско робство. Тертеровци и Шишмановци са също кумански фамилии,което иде да подскаже че почти целата страна е била подвласна на куманскиа диктат. Явно таа тенденциа на управление на малцинството над мнозинството се запазва и през целото второ блгарско царство.
Славяньете още немат изразено дражавническо чуство,а се задовояват с месно самоуправление у лицето на кнезове.Тава самоуправление се запазва и по време на турското робство. Като особено силно е изразено у северозападните територии кадета населението е компактно славянско.У другите райони на страната кадето имаме смесено тюрко-грко-славянско население, както и разни други народности е изразена имперската същнос на дражавата и липсва чисто славянската титла кнез.Така куманите сменят блгарете като управяваща прослойка у Втората блгарска дражава.А ниа справедливо мое да се запитаме:Ква е наща народнос и каде отваждат праблгарете?
« Последно редактиранье: Юни 22, 2009, 12:22:56 от Avaram »
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
« Reply #14 -: Юни 22, 2009, 12:32:32 »
Българиа на асенофците за Византиа е същото като Беларус за СССР. Даже Българиа консервира некой черти на Византиа, къде у византиа се губат 100 годин по-късно, също кък и Беларус косервира некой черти на СССР къде у Русиа ги нема съга.
Верно а че куманьете са били за 1200 годин същото като прабългарете ъа 700 годин, ама има и разлики. Куманьете са се кръстили и повизантийчили брже и са се практически побългарили (станали са като другите по тиа земи). Они не са отишли никъде, а си останали и до днеска българе или турци (началниците са станали турци). Прабългарете у много малка степен са се кръстили, повечето са отпердашили към Унгариа още към 850-900 годин, къде за тех е имало много по-пасваща работа по онава време.
Активен

Страницата е създадена за 0.271 секунди с 25 запитвания.