Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Книги  (Прочетена 118458 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

masok

• Гостенин
Re:Книги
« Reply #390 -: Януари 06, 2010, 08:32:26 »
.......а мое ли да питам де е роден христо ботев?
Активен

ЛОМНЯК

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 2037
« Reply #391 -: Януари 06, 2010, 09:17:51 »
Калофер, що питаш ??? Каква връзка има Ботев и Видинското царство ??? ??? ???

masok

• Гостенин
« Reply #392 -: Януари 06, 2010, 09:24:39 »
нее калофер................ ;)(така си го учил)вадиме сичко дее било мит..........
Активен

ЛОМНЯК

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 2037
« Reply #393 -: Януари 06, 2010, 09:28:53 »
 ??? ??? ??? ???      Па мъцни и ни освели тогава ::) :o ;) ;D ;D

masok

• Гостенин
« Reply #394 -: Януари 06, 2010, 09:32:29 »
..........баша му е бил у северозаадно село учител...........роден е тама,поради гонение седмица след раждането му (като е крито детето)......семейството се изселва на далек у калофер..........и там го записват..............селото е ОСЕН....врачанско.......... ;)
Активен

ПЕРГИШИН

• Гостенин
« Reply #395 -: Януари 06, 2010, 09:34:36 »
Он затавалиа забегнал на каде Врачанскиа балкан
Активен

masok

• Гостенин
« Reply #396 -: Януари 06, 2010, 09:35:45 »
незнам......моеби.......логиката тие добра дечо
 :)
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #397 -: Януари 06, 2010, 09:36:47 »
Роден е на днешната дата у Алтън Калофер.Не ми казвай ,че а роден у Осен,Врачанско що е добре извесно,че неа така.Тезата се опира на недоказани спомени.И нема фактологическо потвръждение ;)
Прочето до сеги кво сте писали.
Щопската салата от началото до края е продукт на готвачете у Балкантурист-началото на 60-те годин на 20 век.Приказката че сръбете от Западните покрайнини имали претенции-глупост-нема сръбе от Западните покрайнини-има българи от Западните покрайнини.За тава толкоз.Уточнение-салатата се праи по точно определен начин-доматите отдоле,краставиците у средата ,лука и сиреньето отгоре,и на връо -юта чушка.Представете си го и ми кажете като се подредат тиа цветове кво се получава.Я не моо си представа сръбин да праи такава салата.Най-малкото зарди Сливница.Относно кво са яле наще прадеди-горе доле тва къде вика Самотока,а отзеленчуците що са по интересни-зеле,маруля,краставица,бобови-боб,леща.Лук-секви видове-бел,червен,праз.Между другото класическана комбинациа-леп,лук и сиренье осигурява сички необходими продукти на организма.Ако думнеш и две парчета сланина за усилванье на енергиините източници-нема грешка.
Следващото-Бако Авраме,спорили сме у други теми-знааш ,че фактите дет ги казваш са горе-доле верни,а изводите дето праиш-не.Доказвале сме ти-да ниа сме славяне ма има и българско у назе докъде смесването на двете работи с манко тракииска закваска и тук таме следи от други народи праи тава което се казва българи.Българската нациа възниква нормално коги възникват останалите нации у Европа.Тезата за автономното Видинско царство-не издържа щото народа си е пак български-мое да е автономно от Търново,ма не е автономно от България-напротив претендира за Легитимната част от Българиа поради първородството на Иван Срацимир и чистотата на кръвта му-Иван Шишман е наполовина евреин.Шишмановиа род ,пак го казвам е от кумански произход и тезата-Шишмановци-славянски владетеле независими от българските-дигал си а на други места-е необоснована и неверна.Освен тва Иван Арександър не взема сам власта-а е поставен на трона след дворцов преврат отстранил от престола братовчед му Иван Стефан,протеже на сръбския крал Стефан Дечан,но пряк наследник-син на Михаил Шишман-напълно легитимния Блъгарски цар-от Шишмановия бдински род.Мислиш ли,че ако Шишмановци не беха българи щеха да водат такава упорита борба за Търновскиа престол и да запазат Бдин у пределите на българското царство при сичките тиа династични междуособици.А па Иван Александър е син на Срацимир,който а  владетел на Крън-сегашно казанлъшко. Недоразумението ,че Българската държава се присъединява къде Османскат империа що сме били тюркски народе-меко казано нема да а обсъждам.Само ша припомна ,че присъединяването на Търново а било 3 месеца доброзорлем,а Видин-неколко пъти братски се е прегръщал с едните си родини Османците и с другите си родини Маджарете ,като по време на братските прегръдки бая родниниски главни от сички страни са съънали по стените на Баба Вида.
За сеги пичове толко,чекам да ви чуам пак. ;D 
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Чвора

• Пустиняк
« Reply #398 -: Януари 06, 2010, 09:41:09 »
Доуточнявам за Ботев-придвижил се е къде Враца,що са повервали на лъжливите сведениа на Стоян Заимов ,че едва ли не Враца а вече свободна,юнаците гръмът,турците бегат а сръбските войски еле еле са стигнали Видин и тръчат къде Враца.По времето коги Ботев се е бил като лев на Милин камък ,същия тоа Заимов у женски дреи са а придвижвал къде Влашко....Никаква връзка нема движението на четата с фалшивите уверения ,че Ботев се е родил у Осен.Тава сведение е фабрикувано 40те години на 20 век и неа верно.
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

masok

• Гостенин
« Reply #399 -: Януари 06, 2010, 09:41:54 »
тва за ботеф сам го чул от чича ми .а он от кмето на криводол през лето1986год.и я не вервам.ма казват зе у селото има паметник на ботев и у паметнико има метална капсула де тва е било написано..............тва знам стоенчо тва разказвам баце :)
Активен

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
« Reply #400 -: Януари 06, 2010, 10:04:52 »
Нема половинчати истини.Ниа сме различни от блгаре и србе и тава е щото сме друг народ.Езика ни го доказва,бита ни също.А не можеме да покажеме нищо от древните блгаре що просто нищо неа останало.След паданье на првото българско царство неа останало нищо от ньи.Исчезнали са също толкова мистериозно колкото и римляните у Италиа.Волжките блгаре които са запазили от части древния език,са сродни с османските турци и съвършенно различни от назе.Но така е било винаги у нашта историа ниа сме се самоодричали и сме робували на чужди народе.Никой не ми одговори обаче що италянците не са римлянье,македонците грци,германците франки,а ние сме блгаре ?Като ситуацията на секъде е една и съща.И що наща дражава да е по-древна от таа на бракята ни македонци?А неа ли наща братска надпревара за првенство само една смешна за сички балканска черта, да се искараме велики на гол тумбак?И ниа и македонците нема да се обединиме макар че явно сме един народ, щото фалшивата ни историа и напонпаното ни искуствено самочуствие не моат да намерат истинския си произход.
   Некой да одговори на тиа въпроси и на другите къде ги зададох у другия ми пост,а да не казва повече-Неа така!Чекам одговор!
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

Чвора

• Пустиняк
« Reply #401 -: Януари 06, 2010, 10:12:09 »
Бако,при целото ми уважение тва са твърдениа без факти.А да не улазаме па у спор къде доведе до затваранье на тема у Форума.Знааш че сме българи от Северозапада.Тезата ,че сме отделен народ и езика ни а различен а пълна несъстоятелност.Само щи кажа-помаците у Чеча имат на 30% същите думи като назе.Нашиа език а Северозападен диалект на Българскиа.Те Кептъна а филолог и щи го обясни научно.Спирам до тука,що неща да влазам у спор кой вече съм водил.Донекъде знам лично ти що поставяш въпроса по тоа начин и понеже подбудите ти са ми изяснени сметам да не коментирам товите твърдениа.Ма другите не са наясно и ги приемат грешно ;)
Активен

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
« Reply #402 -: Януари 06, 2010, 10:30:09 »
Спирам що май нито е времето,нито местото.Сичко си иде от самосебе си на тоа свет кага му дое времето.Сичко у отношениата ни си е по старому нали?Нема сърдити и убидени?
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

Чвора

• Пустиняк
« Reply #403 -: Януари 06, 2010, 10:41:36 »
Я лично не съм ;) ;D.Наздраве Бако!
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
« Reply #404 -: Януари 06, 2010, 10:53:40 »
Сичко е наред, нема кой за кво а се сръди. Тоа нашиа език е български, едно време се е викал старобългарски, Паисиевата история е последното писано на близък до старобългарскиа. Езикът е търпел промени. Станал е от синтетичен - такъв с падежи - на аналитичен - отношенията се изразяват с предлози и словоред, подобно на английската система. Таа промена се е извръшила под различни влияния. Най-вече на съседните ни неславянски езици. Около 30 процента от лексиката на румънския език е българска. И ниа сме влияли на другите. Па и други български езикови особености има у румънски от български. Турцизми има насекаде - и у Сърбиа, и у Словакия даже. Нема друго название за нашия език освен "български". Като изследвам диалектите - има един плавен преход от нас накъм словаците. Един приятел се шегуваше, като ме чу да приказвам словашки, вика къв е тоа искилиферчен диалект. Тава е шега, ама езиците са ни толко близки, че нема накъде повече. Има и един опит за създаване на изкуствен общославянски език, един словак го прави http://www.slovio.com/ Весело е. Аде стига толко по таа тема.

Да са връна на книгите. Прочетох на Захари Карабашлиев и 18 % сиво и разказите - тоа човек си е заслужил сички награди през изминалата година. Взе и за роман на ВИК, и за разказите наградата на Хеликон. Ако обичате да четете смислени и леки неща, ще ви ареса.
Активен

Страницата е създадена за 0.133 секунди с 23 запитвания.