Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Гозбите у Северозапада  (Прочетена 590497 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Байо Либен

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 2595
Re:Гозбите у Северозапада
« Reply #6990 -: Май 25, 2011, 08:59:48 »
Сакам да питам имали некой болен от диабет да обмениме мисли и рецепти за некой гозби и яденьета що требва да са специални и съобразени с диети или ако знаете такива да подфърлите нещо
Активен
яж пи и се весели.
Библията ни учи да обичаме ближния,а Кама-сутра объяснява, как да го правим.

Божура

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 11299
  • Бау!
« Reply #6991 -: Май 25, 2011, 09:44:26 »
Сакам да питам имали некой болен от диабет да обмениме мисли и рецепти за некой гозби и яденьета що требва да са специални и съобразени с диети или ако знаете такива да подфърлите нещо

Жоро Бордовски има много рецепти за диабетици - разнообразни и вкусни:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=3457.0
Активен
По неко път седа и си мисла, а по неко път само си седа...

Байо Либен

• Тумбак
« Reply #6992 -: Май 25, 2011, 09:49:43 »
Знам го Бодровски правил съм некой негови рецепти но ако некой знае нещо друго да го споделиме това имам предвид.
Активен
яж пи и се весели.

Цони

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4519
« Reply #6993 -: Май 25, 2011, 10:56:57 »

http://www.bordovsky.net/index_files/page0002.htm
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=258361.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=210207.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=187896.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=132987.0
Активен
Животът с назе се ебава.

уйна

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 17601
  • гньетена с култура
« Reply #6994 -: Юни 01, 2011, 05:58:09 »
Един бобец с много зеленинки сготвих днеска. Оно мое и да едеме навънка та вечер, ма за секи случай, да има.

Активен
Ние сме ора естете.

Секи шут отзад е крачка напред.

Северозападният език спрямо книжовния, е това, което е офроуд трасето спрямо магистралата - непредвидимо и много по-интересно. Казах!  yn

Маруца

• Гостенин
« Reply #6995 -: Юни 01, 2011, 06:01:37 »
А една връзка пресен джоджан тури ли му?  ;D
Активен

уйна

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 17601
  • гньетена с култура
« Reply #6996 -: Юни 01, 2011, 06:39:39 »
Тва жожена го не понасам. Нарезала съм и кой сака - да си слага. Я такова не лизвам.  :P
Активен
Ние сме ора естете.

Секи шут отзад е крачка напред.

Северозападният език спрямо книжовния, е това, което е офроуд трасето спрямо магистралата - непредвидимо и много по-интересно. Казах!  yn

Юбопитка

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 3274
« Reply #6997 -: Юни 01, 2011, 06:44:55 »
еш ква добра идеа ми даде, тъкмо са чудех кво да забръкам за утре ;) тъкмо съм си зела един бобец де увира много бърже ;)
Активен
"....животъ иъ прекалено кратак да го прекараме в мразене , борчове , сгибанье , притеснениа и кофти ора" Ям.Тц.

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #6998 -: Юни 01, 2011, 10:15:57 »
я па умрем за джоджен - и свеж и сух - у бобеца ...
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

буля Иваница

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 9464
  • АЙЛЯК!
« Reply #6999 -: Юни 01, 2011, 10:18:58 »
я па умрем за джоджен - и свеж и сух - у бобеца ...

:punk: :punk: :punk:
Активен

Маруца

• Гостенин
« Reply #7000 -: Юни 02, 2011, 02:21:17 »
Пунеже неколко дена прикааме за чорбъта и отдека е дошла у назе, да ви питам: Къ готвите рибената чорбъ?
Рибената чорба иска природа, крайбрежна колиба, глинено гърне и романтична душа. Рибената чорба е магия, преживяване, светъл спомен и копнеж. Другото е храна за стомаха, рибената чорба – храна за душата.

Рецепта за чорба от глава на щука отпреди 60 години:
Глава от 2-3 килограмова щука, морков, глава кромид, 2 средно големи картофа, суха люта чушка, 3-4 скилидки чесън, лъжица доматено пюре, фиде, магданоз и сол на вкус. Тука има една тънкост – рибата трябва да е много прясна – уловена не повече от 2 часа. За да бъде вкусна супата, главата трябва да се почисти, измие и изкисне от кръвта много добре.
Сварява се главата на рибата заедно с нарязаните на дребно морков, лук, чушка и картофи. Главата се изважда и се отделя месото от костите, след което се връща отново в бульона. Слага се фидето и размитото доматено пюре. След като чорбата е готова се подправя със счукания чесън и ситно нарязания маганоз. Може да се сервира както топла, така и студена.

Тайната на специалитета – вода от Дунава когато още е ставала за готвене и когато в Дунава е имало чига, вретенар, моруна, и косак, още ви трябва глинено гърне с широко дъно, дървена лъжица от червена върба и дегустация на брега на реката.

Друг добър вариант по нашия край е с 2-3 вида риби в компания и повечко люти чушлета и девесил.

Оххх, мамо що си ма раждала... :P
« Последно редактиранье: Юни 02, 2011, 02:22:55 от Мариуца »
Активен

Байо Либен

• Тумбак
« Reply #7001 -: Юни 02, 2011, 04:07:43 »
Я съм ял много рибена чорба по дунава ама никъде не съм срещал у неа да са тура картофи и фиде.Влашката рибена саламура са прай като рибата се пече на скара или пържи а домата и чушките се пекът и после се белат и кълцат,задължително се слага дивисил.а виж гледал съм русняците даже слагат и зеье пресно и кисело,ама тава си ньги е национално ястие,тура се поне 3-ри вида риба.А ако чорбата са застройва тагива нае саламура а си е рибена чорба.
Активен
яж пи и се весели.

Маруца

• Гостенин
« Reply #7002 -: Юни 02, 2011, 04:17:32 »
И я не съм яла рибена чорбъ с картофе и фиде. Ма тая рецепта ми попадна, та я пущих за информацеа кой сака проба. Иначе и србете прават куто власете - пръво печът рибата на скара, разкостват ги и после се прай на чорбъ.
А най-убава рибена чорбъ съм яла у Видин. Сичко къ си пише по книгите, ядене един път!   C--
У Белград съм яла също на един от тиа понтонните ресторанте по Дунава, не ми ареса, месото беше едро нарезано и една посна доматена течност, ни чушки имаше, ни подпрафки, нищо особено на вкус. На нашто море също не съм яла убава чорбъ. Да не говориме, че почти нема вече ресторанте да я предлагат или одбиват номера и прават некви буламаче от замразена скумрия.  blax
Активен

Байо Либен

• Тумбак
« Reply #7003 -: Юни 02, 2011, 04:24:38 »
Доскоро у лом паланка имаше заведения къде си се предлагаше рибена чорба съга незнам несъм одил скоро по ресторантете
Активен
яж пи и се весели.

Байо Либен

• Тумбак
« Reply #7004 -: Юни 02, 2011, 05:43:12 »
Знаа ли некой от вазе кво е чирапня и връшник :krkanje:
Активен
яж пи и се весели.

Страницата е създадена за 0.206 секунди с 21 запитвания.