Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Живот на доизживяване...  (Прочетена 7958 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Pushy

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 543
Живот на доизживяване...
« -: Октомври 22, 2009, 08:50:32 »
Искам да споделя с вас нещо дето ми попадна случайно и ме впечатли много...
Малко е извън границите на резервата, за което моля да ме извините.

http://www.dnevnik.bg/bigpicture/2009/10/22/803207_jivot_na_doizjiviavane/
Активен
Умрем да то турнем, турнем ли го - умрем!

Колеба

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12944
  • Лижанин
Re:Живот на доизживяване...
« Reply #1 -: Октомври 22, 2009, 09:16:52 »
Баце така е по селиата .. сорка ако си го забелезал ча сега .....
Активен

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
« Reply #2 -: Октомври 22, 2009, 11:09:17 »
Трагедиата е друга.У тревненските села са живели по 200-300 души некага.Съга са обезлюдени.Тава е нормално,они винаги са били на границата на оцелеваньето.При наште села е друго.Они са били некага с по 4-5 ияди жителе.Имале са сички удобства за времето.И читалища,и цркви,и училища /некаде по неколко/. Били са сас статути на мининки градчета, процъфтеващи и пълни с живот.По секва логика би требвало да се разрастват що нищо не е липсвало.И въпреки сичко е допуснато да испаднат до крайно обезлюдяванье.Тава нашто неа вековна борба за оцелеванье на нищожни селца,а трагедиа водеща до поголовно обезлюдяванье на един цел преди многолюден регион за некви си 30-40 години.Що ли тава се случва?Едва ли нема виновници.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

уйна

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 17601
  • гньетена с култура
« Reply #3 -: Октомври 23, 2009, 11:41:27 »
Верно, не е Северозападно, но важи за цела България.  :( Истина е, че селата ни обезлюдеха, а всички помним некоги какви беха. Даже не мога да се сърда на децата си, че не искат да идат на село. Ми нема с кой да се съберат там.  :(
За сравнение ше пусна неколко снимки от едно село, в което съм бачкала преди години. В завод за авточасти. Освен него имаше и още един завод - май за болтове ли, гайки ли, не помна, ма нещо такова беше.Тава е старческия дом:

Площадчето на центъра:

Дирих снимка и на търговския център, ма нема. Имаше и два автосалона. Влакове и рейсове пътуват до там...Демек, сакам да кажа - имат сичко необходимо, за да живеят и са чувстват добре.
Що да не живея на село при такива условия?   ;)
« Последно редактиранье: Октомври 23, 2009, 09:07:29 от Дръмон »
Активен
Ние сме ора естете.

Секи шут отзад е крачка напред.

Северозападният език спрямо книжовния, е това, което е офроуд трасето спрямо магистралата - непредвидимо и много по-интересно. Казах!  yn

орданецо

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1585
  • Ей тва дакела е голем човек!! От филма "Топло"
« Reply #4 -: Октомври 23, 2009, 12:07:02 »
уйне я неща да коментирам баш твойте снимки - кво да кажа  ??? почти като наще, дека са им лайната от говедата по пъта - само тва да питам
Активен
Елвис е жив !!!!

уйна

• Пустиняк
  • гньетена с култура
« Reply #5 -: Октомври 23, 2009, 12:27:04 »
И при назе моо стане така, орданец. Само къде не моа да кажа коги баш ше стане. И дали изобщо...  ??? :(
Активен
Ние сме ора естете.

Северозападният език спрямо книжовния, е това, което е офроуд трасето спрямо магистралата - непредвидимо и много по-интересно. Казах!  yn

Bushman

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1394
  • Излекуван работохолик
« Reply #6 -: Октомври 23, 2009, 12:43:18 »
Па Уйне, ти си го каза - 2 завода е имало у това село. Таман за сичките сеяне работа, и сума още бизнес покрай тиа заводи. Некой хотел, ако додат специалисти от друго место, ресторанти да се ранат ората, училища и детски градини за децата ин ги, транспорт, и сичко си иде наместо. Като сравнявам със Лом - същата работа, 2 предприятиа работат (бирената и пристанището), ама това е ужким град, па и сума селиа покрай него. Ако имаше по 2 завода да работат у секо село у СЗ ...  ::) ::), нема кво да го  мислиме, цъфнале сме и сме връзале... Те глейте у Луковит, къде е нищо и никво, един завод за керамика само къде работи, а градъ дръпна напреде яко...
Активен
Като му седнем на гарата у Брусарци, като си викнем тройка кибапчета и ена бира... Я ли не знам да живеем?

Колеба

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12944
  • Лижанин
« Reply #7 -: Октомври 23, 2009, 03:43:55 »
Уйне мани ги тиа Швабите, ниа никога нема да сме куто них. Они си продължават да си живеат по селата па одат у градо на работа - па и у селата както виждаш има фабрики. Тука кои остане у селата е обречен на нелек живот и мизериа
Активен

Краси от Дражинци - Геговския

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 27469
« Reply #8 -: Октомври 23, 2009, 04:13:52 »
У германията нема демографски сриф да го еба. Дааа :(
Активен
У  Наздравето е Силата !!! Кой му требем  те телефоня - 0897 917 900
Човек къде не пие неа мал

Дръмон

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 14170
  • Под прикритие-с разкритие!
« Reply #9 -: Октомври 23, 2009, 09:09:27 »
...У грешка си Краско-виж статистиките-и тама има проблема с прираста... ;)
Активен
Дееба тиа връзки-кой ли ги а измислил?!?
(Цитирвам уважаем съфорумец,докъ са опитва да си изуе обущата у крайно нетрезво състояние!!!)

уйна

• Пустиняк
  • гньетена с култура
« Reply #10 -: Октомври 23, 2009, 11:29:11 »
...У грешка си Краско-виж статистиките-и тама има проблема с прираста... ;)

И тама има проблем с прираста, верно е. Ама не е редка гледката на майка, къде бута 2 у количка, а едното подтичва покрай нея. За германки приказвам, не за резняци.
Активен
Ние сме ора естете.

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #11 -: Октомври 24, 2009, 05:53:32 »
На нашиа край макята му ебаа индустриализациата и затръкваньето на училищата по селиата.Тава дека надзвекаа през 60-тте годин заводе къде през 80-тте зеа да ги разтурат,а покрай тиа заводе изселиа селиата-ората отидоа по градовете да се бутат у панелки и смръдели квартале като Пъстренците и Младост у Монтана.Изселиа се младите,от тамка-нема деца по селата-айде еби го у уцилището,като нема училище-айде па и тиа къде са си останали по селата-като нема къде да нги учат децата-ората дигат багажете и у градо.И те така-нема село.И наще у СЗ па са манко ели много намалели ма те още ги има.Ма тиа по планините-направо са си загинали.
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

МЕЗДРАНСКИЯ ПУЩИНЯК

• Гостенин
« Reply #12 -: Октомври 25, 2009, 09:38:26 »
здравейте ...жалко че е толкова гадна темата ..но това е истината и реалноста в българия...тук в испанията , макар че са мързеливи цигание,имат поне по 3/4 дечоре ...има семейства на наши познати с 14 дечоре...но държавата им помага неимоверно много ...
в момента за новородено дете управата на област Андалусия дава като помощ 3500 евро...3500 евро...а колко дава бг. правителството на българската майка ....маани че докторете са мъчат да я утрепат при раждането, па и кинти и сакат ...тук ...нема такова нещо...без значение дали си испанец или чужденец...
в едно градче като това в което живея Есиха ...с територията на гр.Мездра   живеят 50 000 жители...
ее...май доста сме далечко то европата ...български европейци...
 :-X :-X :-X :-X
Активен

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
« Reply #13 -: Октомври 25, 2009, 10:07:19 »
Бе оно е од ясно по ясно че сме далече од Европата.Ма що е така?Кой е виновника който ни сапиня?Де нека го искараме на светло.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

Краси от Дражинци - Геговския

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 27469
« Reply #14 -: Октомври 26, 2009, 02:23:43 »
Абе да имаме проблемете на германците и с прираста и със све >:(
Активен
У  Наздравето е Силата !!! Кой му требем  те телефоня - 0897 917 900
Човек къде не пие неа мал

Страницата е създадена за 0.15 секунди с 21 запитвания.