Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Самоопределяне, националност, толерантност  (Прочетена 22706 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

onufri

• Гостенин
Като изследвам диалектите - има един плавен преход от нас накъм словаците. Един приятел се шегуваше, като ме чу да приказвам словашки, вика къв е тоа искилиферчен диалект. Тава е шега, ама езиците са ни толко близки, че нема накъде повече.

Тава а много интересно. Я съм мислил за тава без да съм филолог и без да съм правил научни изследваниа. Седале сме на маса ора от различни славянски дръжави и некой стигна до извода, че словаците най-добре разбират останалите. Географски са близо са и до чехи и до поляци и украйнци, от сръбете ги дели само Унгария. За славянските дръжави а ясно, че има плавни преходи по границите. То ка и да а другояче, куту у източна Сърбия са българе, у западните Украйна и Беларус са поляци, у източна Украйна руснаци. Отделно тава, че толко годин са съществувале руска империа, после Югославия и СССР.

на мен ми а интересно дали и по другите дръжави а така и предполагам, че донякъде а така, ма требва да поразпитам и попроуча. При скандинавците не вервам да има големи разлики. На немско холандската граница не знам, ама едно че те са много подобни езици, па и ората у Германия викат, че тоа Plattdeutsch и Ost-Friesisch къде са говори на север и северозапад, по-лесно би го разбрал некой холандец отколко некой от Южна Германия. Наскоро приказвах с един колега де а израсъл на немски-швейцарската разлика, и той вика, че има разлика в диалектите, щото имало естествени препятствия там при него - Рейн, неква друга река и некви байри. Ма не вервам некой от Северна Германия да ги забележи таа разлика.
По романските държави не знам как а, знам само, че каталан са говори и в малък район в Южна Франциа. Ако е некой а минавал примерно от Италия у Франция и знае теа езици да каже как е.
Ма тава ич не беше по темата, глей и я ка са отплеснах да пиша глупосто вместо да легам да спа...утре па нема а моа а стана и цел ша дрема на работа...
« Последно редактиранье: Януари 08, 2010, 01:59:12 от Капитана »
Активен

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
Re:Книги
« Reply #1 -: Януари 08, 2010, 10:44:46 »
То ка и да а другояче, куту у източна Сърбия са  българе 
                                                             onufri
--------------------------------------------------------------------

С тава твърдение требва млого да внимаваш.И они твърдът че у западна България са србе.Я сам приказвал с ора от западните покрайнини и с такиви от грцка Тракия.Пътувам млого и иам таа възможнос.Как па ни един не каза че е българин?Сърдат се на подобно твърдение ,а некой ми се смеат.И с назе е така.Ниа също си мислиме че сме българи,но никой не дава и дума да се изрече обратното и само най-просветените си знаат.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
« Reply #2 -: Януари 08, 2010, 11:11:00 »
Я мислим що Аврам е прав да ни обрне внимание връз абсурдността на дръжавоцентричното мисленье у днешно време. Кво имам упредвид? Пример за такова мисленье е уважаемиа д-р Чвора. Тава мисленье тура у центъра дръжавата- примерно дръжавата България и извежда идентификациата на сички ора от неа- българе. Таа логика се проектира у миналото и така се стига до до картината на дръжава Българиа с български народ по времето на Аспарух и т.н. Македонците стигат ча до времето преди Риста.

Дръжавоцентрично мисленье е остатък от едно време. Кога ножа опре до кокала, тураньето на интереса на дръжавата преди тоа на ората се вика фашизъм. По бремето на Итлер Германия е централизирана држава и сички са германци а не баварци, шваби и т.н. По времето на Франко у Испания сички езици и диалекти са забранени 0 сички са испанци. У другите држави у по мека форма така е било до 60-70 години. После ората стават по важни от дръжавите. У испаниа има афтономии с кой къф език си сака. У Италиа и Франциа се развивсат регионални езици. И Франциа има талавизиа на корсикански - нещо апсурдно допреди 20 години. У Англиа зорлем праат искуствено дишанье на забраениа по естетвен начин ухелски, у Германиа по същиа начин има съга официален език сръбски и талавизия на него.

У назе, сичко оди наобратно. Наместо да подчертаваме колко са важни ората като нги даваме възможнос да са различни, ниа довеждаме до апсурд дръжавоцентризма. Състезаваме се с македоците по безполезност и апсурд. Капсулираме се у миналото а тава неа помогнало  на никой.

И за още нещо а прав Аврам - колк оповече човек пътува и комуницира, толко по лесно се видат тиа апсурди. Види се че работата а шарена и динамична и картинката една држава-един народ е искуствена и нетрайна.
Съга Чвора че каа че сме на Балканите и тиа работи не важат и че србите че ни онодат. Я па каа че важат и нема къде да избегаме. И даже обратното- ако развиаме регионална колтура, към неа моа се приобщат и торлаци къде сега са срби.
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
« Reply #3 -: Януари 08, 2010, 11:20:29 »
Като изследвам диалектите - има един плавен преход от нас накъм словаците. Един приятел се шегуваше, като ме чу да приказвам словашки, вика къв е тоа искилиферчен диалект. Тава е шега, ама езиците са ни толко близки, че нема накъде повече.

Тава а много интересно. Я съм мислил за тава без да съм филолог и без да съм правил научни изследваниа. Седале сме на маса ора от различни славянски дръжави и некой стигна до извода, че словаците най-добре разбират останалите. Географски са близо са и до чехи и до поляци и украйнци, от сръбете ги дели само Унгария. За славянските дръжави а ясно, че има плавни преходи по границите. То ка и да а другояче, куту у източна Сърбия са българе, у западните Украйна и Беларус са поляци, у източна Украйна руснаци. Отделно тава, че толко годин са съществувале руска империа, после Югославия и СССР.

на мен ми а интересно дали и по другите дръжави а така и предполагам, че донякъде а така, ма требва да поразпитам и попроуча. При скандинавците не вервам да има големи разлики. На немско холандската граница не знам, ама едно че те са много подобни езици, па и ората у Германия викат, че тоа Plattdeutsch и Ost-Friesisch къде са говори на север и северозапад, по-лесно би го разбрал некой холандец отколко некой от Южна Германия. Наскоро приказвах с един колега де а израсъл на немски-швейцарската разлика, и той вика, че има разлика в диалектите, щото имало естествени препятствия там при него - Рейн, неква друга река и некви байри. Ма не вервам некой от Северна Германия да ги забележи таа разлика.
По романските държави не знам как а, знам само, че каталан са говори и в малък район в Южна Франциа. Ако е некой а минавал примерно от Италия у Франция и знае теа езици да каже как е.
Ма тава ич не беше по темата, глей и я ка са отплеснах да пиша глупосто вместо да легам да спа...утре па нема а моа а стана и цел ша дрема на работа...

Онуфри, на юг от хайделбер ча до италианците сички диалекти са едни и същи - алемански. Швабите каат че и вшейцарците са шваби, па още по изкилиферчерни. Сички шваби къде познавам, разбират повечетео швейцарски езици без проблеми доде нешваби не отбират почти нищо. Самите швейцаци поради баирите имат много голема разлика у диалектите- моо се окаже че у съседното село приказката а напълно различна. Ма они са итри- въвели са немски за официален език та да спестат пари- немците пишат книги, преведат филми, а тиа глофат наготово. Ако българскиа (официален) език не беше конструиран по времето на дръжавоцентричното мислене и бехме като швейцарките, щеаме да въведеме офилиален език руски.
Активен

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #4 -: Януари 08, 2010, 11:29:34 »
умрем от кеф куга ви чета тиа постове за тава къ е по светъ -
аресва ми че тама ората дират тава къде ги обединева , а не тава къде ги разделя ...
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
« Reply #5 -: Януари 08, 2010, 11:44:12 »
Те тава е точно така!Никой не можа да ми обесни смислено как така у Грциа знаат български?Ниа си знаеме как,ма они си мислат че чрез контактите с блгарете дедите нги са научили тоа език.Не им иде на ум че мое тава да е автентичния нги майчин език.Така е и у Западните покрайнини.Така е даже и у назе.Кво да праиме? Пропагандата е свршила своето дело.Се пак секи има право да се самоопредея.

Я мислим че казва за тва ма моа и да не съм- навремето работеа по един проектец у една фимица къде беше викнала съветници от неква английска фирма. Едната консултанка беше гръкиня и работата и беше да прикаа с работничките. И она изведнуж се сети че моо говори с тех на език къде му викаше 'стар език" и викаше че го а научила от баба си....
Активен

onufri

• Гостенин
« Reply #6 -: Януари 08, 2010, 11:54:41 »
У назе, сичко оди наобратно. Наместо да подчертаваме колко са важни ората като нги даваме възможнос да са различни, ниа довеждаме до апсурд дръжавоцентризма. Състезаваме се с македоците по безполезност и апсурд. Капсулираме се у миналото а тава неа помогнало  на никой.

И за още нещо а прав Аврам - колк оповече човек пътува и комуницира, толко по лесно се видат тиа апсурди. Види се че работата а шарена и динамична и картинката една држава-един народ е искуствена и нетрайна.

съгласен съм с тебе. ората требва да има право да са самоопределят. тогива нема такива мераци за водене на войни и отделяне и т.н. За пример па мое да се земе днешна Испания. Сички каталунци са много горди от тава, че такиви и са сръдат ако им каеш, че са испанци, ма им не а зор да са отделат. баските и те така, само че они са по диви и затава има сто-двеста шашкъне де са занимават с тероризъм.

само че у Африка и Азия и у момента са водат граждански войни, що ингилизите и французите са рисували граници къ им а кеф. там многонационалните (и/или многорелигиозни)дръжави не функционират. дали биха функционирали ако са зачитаа правата на сички народи у тех? нема къ да знаем...
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
« Reply #7 -: Януари 08, 2010, 12:01:07 »

съгласен съм с тебе. ората требва да има право да са самоопределят. тогива нема такива мераци за водене на войни и отделяне и т.н. За пример па мое да се земе днешна Испания. Сички каталунци са много горди от тава, че такиви и са сръдат ако им каеш, че са испанци, ма им не а зор да са отделат. баските и те така, само че они са по диви и затава има сто-двеста шашкъне де са занимават с тероризъм.

само че у Африка и Азия и у момента са водат граждански войни, що ингилизите и французите са рисували граници къ им а кеф. там многонационалните (и/или многорелигиозни)дръжави не функционират. дали биха функционирали ако са зачитаа правата на сички народи у тех? нема къ да знаем...

Eпъ нема а функционират. Тиа сичките работи важат за нашио свет-бишвата римска империа пюс по късно цивилозованите северногерманци и шведи минус бастисаната от вандалите северна африка.

За останалио свет тва не важи, даже за интересниа експеримент наречен Съединени щати...д а не говориме з аАзиа и Африка.
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #8 -: Януари 08, 2010, 12:08:28 »
Понеже тука Крокича реши ,че знаа кво мисла я за тава къ требва да се развива дръжавата и ората у назе ша му кажа у прав текст-Аврам си застъпва сърбизмите-.Ньегов си проблем.Спорили сме нема повече да спора,що па ша наруша нежноста у душите ви.Ти Крокич да ми обесняваш кво а убаво да сме сички различни-нема лошо прав си ,ма го праиш от Германия ли от Швабия ли-като доош да живеаш при назе тогава ша ни даваш акъл.Човеко на пръво место-прекрасно.Ми що тогива още съществуват Германия,Франция,САЩ.Що Испанците де толко се кефите на ньи не признаа Косово-щото ги а стра точно от баските.Ми земете се отделете секо семейство да си а само,да нема дръжави да нема нищо.Живейте като у каменния век,а още по убаво като динозаврете-секи за ньего си.За фашизма-да ма прощаваш ма нещо земи си опресни знанията и виж кво а фашизъм и кво нацизъм.Моо да съм ретрограден и прос ,ма ощеи моо чета.На сръбите не вервам ,и нема да повервам.Тиа къде нги верваа сеги точат кръв и цифки-щото виа моо да се праите на много модерни и възвишени,ма фактите до сеги показват само едно-за назе българите сал ние требва да си мислиме.Да я съм ретрограден тип -ма не ми пука за ваще метросексуални и общочовешко-условни теории.Щото живота секи ден доказва едно-отрътиш ли се да се праиш на отворен къде сички-моментално те окачват.И ша ви кажа едно нещо-Родината ви си може без вазе.Ма ша доо ден де  виа ша разберете ,че не можете без Родината си.Айде със здраве.
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

onufri

• Гостенин
« Reply #9 -: Януари 08, 2010, 12:25:49 »
чакай бе , Докторе, що са сръдиш. никой не сака никъде да са отделя, вапроса а ората да има право да са самоопределят и да си говорат на езика, които искат и да спазват обичаите, които искат.

че Родината мое без мене ми а ясно. ма без ора не мое...
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
« Reply #10 -: Януари 08, 2010, 12:26:04 »
Понеже тука Крокича реши ,че знаа кво мисла я за тава къ требва да се развива дръжавата и ората у назе ша му кажа у прав текст-Аврам си застъпва сърбизмите-.Ньегов си проблем.Спорили сме нема повече да спора,що па ша наруша нежноста у душите ви.Ти Крокич да ми обесняваш кво а убаво да сме сички различни-нема лошо прав си ,ма го праиш от Германия ли от Швабия ли-като доош да живеаш при назе тогава ша ни даваш акъл.Човеко на пръво место-прекрасно.Ми що тогива още съществуват Германия,Франция,САЩ.Що Испанците де толко се кефите на ньи не признаа Косово-щото ги а стра точно от баските.Ми земете се отделете секо семейство да си а само,да нема дръжави да нема нищо.Живейте като у каменния век,а още по убаво като динозаврете-секи за ньего си.За фашизма-да ма прощаваш ма нещо земи си опресни знанията и виж кво а фашизъм и кво нацизъм.Моо да съм ретрограден и прос ,ма ощеи моо чета.На сръбите не вервам ,и нема да повервам.Тиа къде нги верваа сеги точат кръв и цифки-щото виа моо да се праите на много модерни и възвишени,ма фактите до сеги показват само едно-за назе българите сал ние требва да си мислиме.Да я съм ретрограден тип -ма не ми пука за ваще метросексуални и общочовешко-условни теории.Щото живота секи ден доказва едно-отрътиш ли се да се праиш на отворен къде сички-моментално те окачват.И ша ви кажа едно нещо-Родината ви си може без вазе.Ма ша доо ден де  виа ша разберете ,че не можете без Родината си.Айде със здраве.

Я акъл не давам и не видим никаква причина да се срдиш. Констатирам че има една гледна точка преобладаваща у Блъгариа и каам че има и други гледни точки. Не видим нищо лошо у тва. Времето че покаа коя гледна точка куде че стане преобладаваща, ма едно е сигурно- инщо не седи на едно место.
Активен

Чвора

• Пустиняк
« Reply #11 -: Януари 08, 2010, 01:08:44 »
Виж-за тава ,че не седи си прав.Не се сърда-нема за кво.Ма от думите си не се отметам.Съшността на съвремнната европейска философия-човека у центъра на сичко -а прекрасна-но а утопична-къкто беа утопични  комунизма и нацизма.Щото сичките доказват сал едно-нужно а да се намери златното сечение-свобода на отделната личност,която да не нарушава свободата на останалите.А дръжави е имало,има и ша има.И тиа дръжави винаги ша дръпат чергата къде собствите си интереси.Щото колкото и да са толерантни по между си,колкото и Евросъюза да а съставен от обичащи се по между си нации,колкото французи и германци да се прегръщат-винаги си имат едно на ум.А па за Балканите-никога нема да се промени тава-и сегашните напъни го доказват.Щото сичките мераклии за Евросъюза са мераклии за парите на богатите дръжави,а не за тава да живеат заедно.И друго-като прикааме за толерантнос,цветнос и заеднос-тоо тъпизъм де го измисли Доганя-що у Италиа не дават гражданство на циганьете.Що у Франциа не моо да си кръщаваш фирмата на английски и има закон за опазванье на езика.Що  у Германиа решиа че ша се обединяват с източна Германиа,а не са почнале да се разпадат на Бавария,Прусиа,Саксония и т.н.И още нещо-нека дане отвараме дума за т.н. македонци.Ако щът лунатици да са казват-имат право.Ма цела дръжава да се гради на тва -храченье срещу сичките си съседи-некък ич ми са не види толерантно и европейско. И накрайо-има и други гледни точки-така а-ма що нещо у последно време се повече и повече зе да се подига въпросо за двойниа стандарт и цинизъма у политиката точно на тиа къде най много издигат теориата за демокрациата ,общочовешките ценности и толерантността.Не беше ли принципа не прави на останалите тва къде нещеш они да ти праат.Е що за толко годин ни една голема дръжава-подчертавам-дръжава не постъпи по тоа начин спрямо неко мънинка такава?Я ми кажи ти кат си у Германиа -същия ли начин на живот имаш и същите ли са ти отношениата с германците квито са с българете?Ако искаш на тоо въпрос може да не отговараш,ако го считаш за прекалено личен. ;)
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

onufri

• Гостенин
« Reply #12 -: Януари 08, 2010, 01:18:41 »
Я ми кажи ти кат си у Германиа -същия ли начин на живот имаш и същите ли са ти отношениата с германците квито са с българете?Ако искаш на тоо въпрос може да не отговараш,ако го считаш за прекалено личен. ;)

предполагам, че питаш Крокича, ма моа и я да ти каа за мене си. немам приятеле немци, имам само познати. ма имам примерно приятеле руснаци. тава обаче си а до човека и до стечение на обстоятелствата. не е и толкова въпрос на дръжава, а на култура, интереси и език. приятелката ми нема контакт с други българе освен с мен. така а свикнала, говори немски без акцент (мен ма чуват от 100км, че съм българин), чувстсва се добре сред немци и няма никакво намерение да се прибира в България. има и други като нея. я не съм така, на мен си ми а мило за некои неща у Родината и не съм се отказал окончателно некои ден да са жърна. и може би точно затава не са и интегрирам толко добре. според човека си а. ма не съм и като некои къде бъкел немски не знаат, само сред българи са и само плюват по немците и германия. кво праат тука куту а толко зле, не знам...
Активен

onufri

• Гостенин
« Reply #13 -: Януари 08, 2010, 01:22:43 »
а на въпросите "що еди къде си а еди как си": ми насекъде има недомислици и не добри неща. требва да са учим от опита на другите, ма не значи, че сичко квото а еди-къде си а добро и требва и ниа така да правим.
Активен

Чвора

• Пустиняк
« Reply #14 -: Януари 08, 2010, 01:31:49 »
Е я казвам-интеграциата а пръвата цел на сека дръжава у която иде чужденец.Твойта приятелка са праи на немкиня-поне я така разбрах,без да влагам лоша мисъл ,напортив даже а похвално.Те ти примерно казваш-я не моа да се интегрирам така къкто она.Е- неа ли тава пръвата грижа на дръжавата-да те интегрира.т.е.да те напраи гражданин,член на обществото и в крайна сметка-елемент от таа дръжава.Тва неа ли  точно със същтата цел-дръжавата да а добре-щото ти ако си смръдеяк дет не учиш езико,нещеш да работиш и сал праиш золуме-праиш лошо на останлите членове на обществото,т.е. дръжиш се анти дръжавно.Според мене съшността на нещата са еднакви ма моя спор с Крокича а по-скоро относно методите за постиганьето на едни и същи цели.Ели поне я така разбирам работите ???За фундаменталните работи къде ги написа-относно Франция и Германия-мисла ,че изощо не са недомислици.Виж за циганьете у Италиа-може и така да а ,ма я лично не съм убеден. Прикючвам вече шо прочето забележката на Кептъна ;) ;D
Активен

Страницата е създадена за 0.469 секунди с 23 запитвания.