Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Известни резерватори  (Прочетена 43717 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

пущинячка

• Гостенин
Известни резерватори
« -: Февруари 21, 2009, 10:12:08 »
В тая тема, ако искате, може да напишем за всички известни хора от Резервата, които са оставили следи в българската култура, изкуство, литература, спорт...

Един от най-интересните за мен - Йордан Радичков. Ето по-долу едно малко негово разказче, колкото да си спомним за големия писател и да не "висим като паяци в неловко мълчание":

За къщата
Благословена да бъде къщата на човека! Сума нещо е изпонаписано за къщата и толкова много мисъл е струпана за нея, че се извисява като египетска пирамида до небето. Ако турим още една мисъл върху тая пирамида, нито вие ще я видите отдолу, милостиви читателю, нито пък мисълта, покачена толкова високо, ще може да види милостивия читател … Къщата на човека живее също тъй, както живее и самият човек, но ако човекът диша през носа си, къщата диша през комина. И точно в тоя комин живее саждата, дето човек се трепе през целия си живот да я изхрани, а ако не му стигне целият живот, оставя тая грижа на децата и на внуците си. И децата, и внуците продължават да хранят саждата, защото всичко, което се внася в една къща, излиза през комина й, а в комина клечи саждата и се угоява. Умни глави вземат тая сажда, правят мастило от нея и с мастилото сядат да описват живота на къщите и на хората, на природата и на животните. Саждата крачи през белите листа и разказва, разказва, защото тя единствена знае всичко за къщата. Ако милостивият читател пита каква е неговата къща, нека погледне в комина си; ако милостивият читател пита какво е неговият живот, нека погледне саждата.

Активен

пущинячка

• Гостенин
Re:Известни резерватори - Доньо Донев
« Reply #1 -: Февруари 21, 2009, 10:19:24 »

Берковчанинът Доньо Донев и неговите Трима глупаци - цялата смешна философия на Резервата, събрана в едно рисувано филмче.

Активен

пущинячка

• Гостенин
Re:Известни резерватори
« Reply #2 -: Февруари 21, 2009, 10:23:59 »
Видинчанинът Михалаки Георгиев - ужасно ми е любим...

Ето малко от "Меракът на чичо Денчо", само колкото да си спомним и за него:

"Чичо Денчо се усмихна и пошавна с десния си мустак, а това значеше за него, че единият крак му е вече в зенгията. Той се изстъпи некак по-тържествено и почна със сияюще лице да разказва как неговото остро око е могло да направи цело откритие:
     - Оня ден, като минувам през Градската градина, гледам, набрал се свет в един куп, а бандата на войниците засвирила, па свири-свири, та перчинът да ти се разиграе. Приближим се, па гледам как свирят. Има едни, коджамити зор виждат, еле ония с големите бурии... Мани, брате, то да си издухаш и джигера. На тупанджиите по им е лесна работата, ама пък тупанете са големи, та и това не е малка беля, да мъкнеш толков тупан. Един с тупан, друг със свирка, трет с тремпе, всеки по нещо на зор турнат. Ама, гледам, един стои пред них, па хванал една клечка, на, такава така, нема ни колко две педи, па ни духа, ни у тупан бие, а само си върти така на ветър клечката, божем и он нещо върши. Гледам го, гледам, па си мислим: "Ех, весела му майкя, тоя да знае, че живот живее - без мъка печалба!..." Та ако можеш да ме туриш уместо него на тая работа, баш бих ти казал сполай!... А, право да ти кажем, знам, че ще въртим по-харно от него клечката, та затова, санким, и толкова мерак имам на тая работа..."
Активен

пущинячка

• Гостенин
« Reply #3 -: Февруари 21, 2009, 10:39:59 »
Любен Дилов от Червен бряг.

ЗА ИВАН, КОЙТО ИСКАШЕ ДА ИЗЛЕЗЕ

Признавам, че още не мога да проумея случая с нашия инженер-химик от сектора за регенерация и продължавам да го усещам като лично поражение. А строго погледнато, той не заслужава дори да бъде отбелязан като произшествие в бордовия дневник на една междузвездна експедиция.

Бяхме потеглили от Земята едва преди две години. Носехме се из познати области на Галактиката, трасето беше чисто, авариите още не бяха започнали и на кораба се живееше весело. Той разполагаше с предостатъчно средства за забавление, които още не бяха ни омръзнали. И тъкмо в това оптимистично начало на полета ни идва инженер-химикът при мен и ми заявява, че иска да излезе. Аз отдавна съм втори капитан и не за един космически екипаж съм отговарял, грижейки се за духа и дисциплината му, но с подобно чудо за първи път се сблъсках, та, естествено, не веднага го разбрах.

- Къде да излезеш?

Палецът му посочи неопределено стената.

- Навън.

- Какво ще правиш там?

- Просто така.

...
Иван е един истински пустиняк, ако нямате против. :)
Активен

onufri

• Гостенин
« Reply #4 -: Февруари 21, 2009, 10:50:02 »
Мен по искуството и летеретурата ич ма нема, ма обичам да дигам железори.
Та затова ша спомена за Гълъбин Боевски. Па ако има кнежани туке моа а разправат ка а празнувал у дискотеката коги стана за пръви път световен шампион, я само съм слушал легенди, не съм бил там...
Активен

пущинячка

• Гостенин
« Reply #5 -: Февруари 21, 2009, 11:00:31 »
Спомням си, че се държа достойно, когато синът му беше занесъл пистолет в училище. Не се опита да замазва историята, пое отговорността си като родител, а по-нататък какво е станало - не знам.
Активен

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
« Reply #6 -: Февруари 21, 2009, 11:01:37 »
Оно да не се окаже че нашта приателка знае повече за ората ни!
Я че споменем друга велика Българка-Нешка Робева.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

пущинячка

• Гостенин
« Reply #7 -: Февруари 21, 2009, 11:12:39 »
проф. д-р арх. Александър Александров
Шеф на Катедра "Градоустройство" в УАСГ.
От Добридол.
Изключителен човек - умен, земен, пише страхотни разкази, отгледал е 3 деца...
Да е жив и здрав!
Активен

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #8 -: Февруари 21, 2009, 11:18:04 »
Димитър Попов - бивш Министър ПРедседател - /цензура цензура цензура цензура цензура цензура/ - 
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #9 -: Февруари 21, 2009, 11:23:10 »
Професор доктор Александър Чирков.Голем Българин от ромски произход.Ломчанин.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

пущинячка

• Гостенин
« Reply #10 -: Февруари 21, 2009, 11:26:24 »
Блага Димитрова от Бяла Слатина

СТАРАТА КАМЕНОЛОМНА

Старата каменоломна
край родния ми град
от тъмно до тъмно
бълваше грохот, пушилка
и рукнал каменопад
като весела караница
между ехо и ехо.

Зяпах прехласната
и пред детските ми очи
звънко изригваха
от чуковете по кремъка
бели рояци искри
изпод мургавите ръце
като от стъкнат огън.

Съвсем не знаех тогава,
отде да зная - дете,
че от тези топли камъни,
откъртени издън гърдите
на родните канари,
ще се издялат грамади -
лед-студени идоли.

И ще затискат дъха ни.

Активен

Дръмон

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 14170
  • Под прикритие-с разкритие!
« Reply #11 -: Февруари 21, 2009, 11:33:19 »
Я имам лични спомени от големия Любен Дилов(Бог да гу прости!) и имах честта да общувам с тоа човек на маса,в най-непринудена обстановка...Книгите му ги чЕта от дете,и...абе могу спомене ма напЪнаа...
Активен
Дееба тиа връзки-кой ли ги а измислил?!?
(Цитирвам уважаем съфорумец,докъ са опитва да си изуе обущата у крайно нетрезво състояние!!!)

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #12 -: Февруари 21, 2009, 11:37:31 »
щом не е колил свинки по саитове - не важи !!!
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Дръмон

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 14170
  • Под прикритие-с разкритие!
« Reply #13 -: Февруари 21, 2009, 11:54:47 »
Нали? Лекооо,ракийен пост според мене ама...Наздраве!
Активен
Дееба тиа връзки-кой ли ги а измислил?!?
(Цитирвам уважаем съфорумец,докъ са опитва да си изуе обущата у крайно нетрезво състояние!!!)

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #14 -: Февруари 22, 2009, 12:04:59 »
Кембъла,бог да го прости и он беше от Бела Слатина.Съга иам с един приател по-малко...
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Страницата е създадена за 0.053 секунди с 21 запитвания.