Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Северозападна България – най-бедната област в ЕС  (Прочетена 20555 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
Прав си Самоток.А Пръвака моо да си напраи труда да прочете постовете-има що ;)
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Пръвака

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4276
  • къде е тЕкло па че тЕче
Прав си Самоток.А Пръвака моо да си напраи труда да прочете постовете-има що ;)

.... невидим баце добре, а и немам нерви да четем  ::) ::)
Активен
жената Я  и приятели  

Чвора

• Пустиняк
ти си знааш баце ;)
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

кърпето

• Гостенин
я и вида и чета , та да и кажа ............. че голема част от ората де са останале верно са мръзеливи ЩО (шъ давам примери с себеси)
   я сам съм дошъл у софеа -по собствено желание да работа
1. що има много повече възможности
2.  несам дошъл да дира "на баницата мекото" работа като вол (5 години на две работи)  - не че съм забогател , напротиф 
3. можех да уча , наще щеха да ма издръжат - ма Я реших да имам семеиство и като глава на такова требеше да го идръжам та зареза ученето
4. никои нее пророк у своито село - много идеи ми сасипаха у моито (се наши хора)
5.работа се връши с пари и с хора (пари нема)- некои от идеитеми ги реализираа след мене  ......ма после ме питаа : е ти що съ неврънеш, еш стана? - а Я вече съм турил кръст
6.ено време преди 6-7 години чеках да доде събота та да си ида на село що ми а кеф ,сега вече не ми е- заради наще(мама и тате) си хода ,другите са съ изчекнали две прикаски немоа да обелът като ората .................................................... :'(..........и още други такива

сега  мислъ че мога пак да си връна желанието за по добро село и я да си живеа у него
       благодарение на саита и на вазе
Активен

masok

• Гостенин
кръпе разтрепераме деба.................с тия приказки..............
« Последно редактиранье: Февруари 19, 2010, 12:47:58 от генин-стубел »
Активен

кърпето

• Гостенин
е то откъде почна ...
у моито село са останале три вида ора
    2%-такива де техните са им оставиле нещо де си заслужава
    3%- де създадоха семеиства и деца веднъга след училише та са закопаха у село
     .. и другите ... де ги мръзи и сал дират КВО МОА СЪ ОТКРАДНЕ....
    голема част от тех са идвале по софия да дират работа и са се връщали ( що за тех нема)- и неговора за последната година

за последните 18години съм се връщал на село 3 пъти за по неколко месеца и три пъти съм си намирал работа по договор
    напускал съм по ред причини , но основно е че е имало малки възможности
и ниско заплащане

Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
Работата е тама, че да се мисли на едро за цел един регион е трудно. Тава е от компетенциите на големите мислителе с парите у америка и фондациите. Обикновените ора мислим не толко мащабно и не можем да намерим е такее причините да сме зле.

Но според мене причините са комплексни, както винаги. Тоест има си вина и у назе, има вина и у дръжавата или който тама стои зад неги.

Те, сеги нали тава се опитваме сички тука, без да сме институция - да мислиме на едро за целия регион. И понеже не сме професионалисте, ша се суриваме неизбежно и ша караме по системата проба-грешка, ма се е нещо. Не е като без нищо.

Обратното на тава да мислиш за неква идея е да не ти дреме за нищо и да си гледаш собственото щастие. Нищо лошо нема у тава. Но и нищо лошо нема да сме все още идеалисти. Ние тука сме се доказале, че сме идеалисти... Винаги е имало полза и смисъл от донкихотовските постъпки.
Активен

кърпето

• Гостенин
..... е така е капитане , ...има светлина в тунела ...... краси у видин ,ти у бела слатина... 
    дай боже я у село, па други у техно село  и те така  капка по капка....
Активен

Gaspoud

• Гостенин
Требе ясно да са разбере че без програма за развитие на провинциата тава нема да стане - требе дръжавна роля и воля да са стимулира бизинеса по секои начин без да са пречи на слободния пазар....
......Самоток, ако сакаш да видиш готова програма за развитие на провинцията мое ти препоръчам да прегледаш историята к'во са а правило за българските села в периода 44-70 ;) /друг е въпроса че след 70 Партията любима овапцва работата с индустриализации, излагации и другиа ации и най-вече с липса на последователна политика, а по това време вече е заработил и принципа "учи мама да не работиш"/
Същия модел /не говора за ТКЗС-та/ е приложен по късно и в Скандинавието, а в момента са прилага и у ЕС-то. Сама че у България са прилага със гъзо си в момента - к'во мое се окрадне да са окрадне, кво мое да са напраи да са напраи да са напраи така че да моа да са окрадне после - бе ебало си е макята >:(
....развитие и помощ за бизнеса викаш - к'во развитие на бизнеса, като чекаш 6 месеца да ти уведат ток след като подадеш молба, ели да ти дам примера къ една гламава пенсионерка дека а главен архитект на община 4-ри месеца не ти дава разрешение за строеж що немаш разрешително за водоползване, а разрешителното за водоползване ти го недават що ти не одобряват ВиК проекта дека същата таа гламава бабушкерница ти го а правила - и тава за обект дека ша открие поне две работни места у таа община >:( >:( >:(
.....ебем ти политиците - напалм, бой, стригане и уволяне на сичкото чиновник по дръто от 40 - нема да са опраи таа дръжава докато чиновниците не разберат че ТИ ИМ ПЛАЩАШ ЗАПЛАТАТА >:(
Активен

Чвора

• Пустиняк
за чиновниците Газ е абсолютно прав и съм съгласен,за ролята на Партиата у селата-дискутабилно и сака разяснение,щото монетата има две старни,нещо спомена един ТКЗС-та ;)Индустриализациата тоже връви между другото същиа период ;D
Активен

vasilenae

• Гостенин
И друго -е примера де го дава Кептъна-ако имаше нормална дръжава и общество тоа неграмотен тумбак веднагически щеше да а ангажиран да праи некъв безсмислен труд-у смисъл-копанье канавки,чистенье пътища и т.н.-и тогива щеше да му се плаща.А не да лежи възнак и да чека .....освен тва щеше зорлем да го изтумбът да учи....ма къкто и да а....
Тава е така и примери има досега в историата. Ма и онова с дрътите чиновници е на 100% верно. Параграф 22.
Активен

Gaspoud

• Гостенин
....начи мани настрана ТКЗС-тата - они са българския вариант на Път 66  ;D
Говорим за следното - инвестиции в инфраструктура - ВиК, електрификация и съветска власт, пътища, улици и т.д.; здравеопазване - в 4-5 хилядното Лехчево например е имало болница с двама общи лекари, двама зъболекари, хирургичен кабинет за по-леки операции, стаи за болни, линейка, по график са идвали от Михайловград по-тесни специалисти - кардиолози, гинеколози и други лози и е бил направен диспансер за ТБ; подкрепа за културата - читалища, самодейни състави, духови оркестри и т.д. - как ти се струва сега Малък градски зад канала да се дигне и да изнаса представления по селата и да получи заплащане в яйца, кокошки и отел, кина - в Лехчево е открито първото кино във Фердинадска околия  през 44 - още по царско време демек, но по другите села?; подкрепа за спорта - секо село с футболен отбор - ще дам пример пак с Лехчево - 75 декара Спортен комплекс - футболно игрище, две волейболни, едно баскетболно, малък олимпийски басеин, а лятото са местели и киното там; подкрепа за селски училища и детски градини; пенсионно осигуряване на работещите във селското стопанство, осигуряване на обслужване и снабдяване на населението - магазини, аптеки и т.д. и т.д.
.....тоест все неща които да осигурят на живеещия на село със всичките тея неща които сме свикнали да наричаме нормален живот. Ти ако имаш възможност да работиш по специалността си на село, като за това получаваш съответното добро възнаграждение, като за да идеш на работа не газиш у полвинметрова тиня, па кат се прибираш от работа може да минеш да пинеш една ракиика ели кафенце - к'во си та влече, у една нормална кръчмица или кафене, да знаеш че децата ти ще получат необходимите грижи в градината или нормално образование в училище, като знаеш че по всеко време можеш да идеш на доктор а от доктора са ти 10 минути до аптеката, събота и неделя кеф ти на кино, кеф ти на театър, кеф ти на мач - е аджеба чий ша го дириш у претъпкана София? ;)
/не случайно турам чертата къде 70-та - тогива почва "индустриализацията" - а за индустриализацията требват паре - и тогива са напраили к'во праат от 20 години насам - избиват ги от гръба на ората и най вече от гръба на ората дека ги изкарват - сички теа придобивки за селата и малките градове почват една по една да изчезват и да западат. Отделно тогива почва да са проявяват и първите признаци на поколението "учи мама да не работиш"./
Активен

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
да - така е ка си го написал обаче сичко тава е проявление на еднъ целенасочена и здрава дръжавна политика па отношение на теа населени места и области и провинции - а оно у тазе држава нема , а камо ли пулитика некаква - а има неква пулитика и она е насочена двоесе годин къде краднене и затра
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Чвора

• Пустиняк
за сичко де си го написал Гас  си прав.Нема две мнениа.А индустриализациата почва по-рано.Къкто и да е,неа тва въпроса,прав си за тва де а напраено.Ма проблема а точно там-тва а дръжавна политика.А Самотока ти го каза-ниа у момента неаме такава политика.И проблема а и друг-несе създава работа за тиа ора-ако има целенасочено откриванье на работни места- и съответното добро заплащанье-ората ша си остаат на село-от там децата ша бъдат на село-от там-училище,доктор,кино и сичките работи де си ги описал.А сеги политиците ги ебе сал едно-да а добре големиа град щото бунтовете у града водат до паданье на правителството...е тва а...
Активен

Bushman

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1394
  • Излекуван работохолик
Я би добавил още една причина да е толко беден нашиа край - много се крадне, по секакви начини, а ората си мълчът и даже се едно се кефат - глей го тоа колко завлече, евала му прайм! Вие обръщате ли внимание кво стаа у последно време? Къде се ровне, къде се погледне - далавера! Те у неква Агенциа по бежанциите - ебаа го, допреди 5 дена я не бех у чувал за таква... И там далавера, и там грабеж.

Глеаме - неко митничар си напраил къща на 4 етажа - браво на момчето, дай Боже секиму. Ама вазе ясно ли ви е, с кви пари е напраено това? От подкупи и рушвети - много ясно. И колко са тиа подкупи? Я неам представа, ама би преположил, че са къде 5% - 10% от сумата, къде тоа митничар е спестил на бизнесмена. Начи на секи 1000 лева, къде он си е турнал у джеба, има едни 10 000, къде е требало да уленат у бюджета, ама не са отишли там... Он е украднал 100 000 - това е барем милион по-манко у бюджета! Па послем - що нема пари за заплати на учители и да се ранат дежата у детските градини, що са ни скапани пътищата и що пак ни дигат данъците? А познайте?
Активен
Като му седнем на гарата у Брусарци, като си викнем тройка кибапчета и ена бира... Я ли не знам да живеем?

Страницата е създадена за 0.24 секунди с 23 запитвания.