Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Невидимия живот на пчелите  (Прочетена 141332 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Плъхоубиец

• Гостенин
Re:Невидимия живот на пчелите
« Reply #15 -: Февруари 19, 2010, 09:36:43 »
Цеко, еваларата ти правим. Твоя медец е истински и както е видно, правен с умения и желание. Мене лично ме е стра от пчели и оси, както си забележил при срещите ни. Тава да се чуват пчели е трудоемко и майсторско занимание, което не секи го може.
Активен

luda_duda

• Гостенин
« Reply #16 -: Февруари 19, 2010, 09:41:45 »
Пръвак, тва твойто е цело изкуство...
Да си жив и здрав и пчеличките и те, да ни раниш пак с медец  ;D
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
« Reply #17 -: Февруари 19, 2010, 10:31:08 »
Я от тиа пчели ядох мед допреди месец. Убав го произвеждат, а са живи и здрави. Целата ми фамилия четиричленна едеше. Я не съм мого по меда, що съм по рикиата, ма дечурлиата едеа. И ша си зимам скоро още един буркан. А с Цеко ще се видим на следващата обиколка през есента... живот и здраве.  :)
« Последно редактиранье: Февруари 19, 2010, 10:33:28 от Капитаня »
Активен

Пръвака

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4276
  • къде е тЕкло па че тЕче
« Reply #18 -: Февруари 19, 2010, 11:27:16 »
Още един път ви благодарим за поздравите и пожеланията  :-*, у таа тема че се опитам да ви покажем нагледно и да ви обясним че всъшност не е толко трудно да са гледат пчели, но и работата не е като да турниш кошер и да едеш медец  ;) ......да сме живи и здрави тава лето - мед че има за сички желаещи  ;D ;D ;D (сал Господ да е благосклонен, що но тава си е завод под открито небе  ::) ::))
Активен
жената Я  и приятели  

мома Врачанка

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 7781
  • куха лейка
« Reply #19 -: Февруари 19, 2010, 11:32:26 »
И от мен БРАВО !!!
Много достойно за възхищение занимание!
Дано да ти носят много
Активен
"...ей дъ имаше неко къде дъ ми пие пръвата глътка...я на натам си можем и самси... "
цитат Бай Еван Астриецо
П.С. Изпитано е у времето,баш така си йе!

Пръвака

• Тумбак
« Reply #20 -: Февруари 19, 2010, 11:39:44 »
Дано да ти носят много

е тъ носът достатъчно колко да не умреме от глад и може би малко повечко щом ма а стра да са качим на кантара (да го не строшим )  ::) ;D ;D

П.П. Чворе видиш ми са заслабнал на последната сбирка, дай ми на ЛС рецептата за отслабванье, че ма а стра да се погледнем у огледалото и днеска стана вир вода докъде  прави прегледите  ::) ::)
Активен
жената Я  и приятели  

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #21 -: Февруари 20, 2010, 12:23:37 »
Същио тумбак съм си баце,сал тениската ми а по широка за тава изглеждам така ;) ;D
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Божура

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 11299
  • Бау!
« Reply #22 -: Февруари 20, 2010, 10:26:43 »
Пръвак, ти набивай на вино, мръвки и мед, па после що си дебел. Диети с вино и мръволе не знам да има  ;D.
Активен
По неко път седа и си мисла, а по неко път само си седа...

serpiente

• Гостенин
« Reply #23 -: Февруари 20, 2010, 03:00:17 »
Пръвак, ти набивай на вино, мръвки и мед, па после що си дебел. Диети с вино и мръволе не знам да има  ;D.

Има такива диети ...
п.П ма май не е за тука
Активен

Пръвака

• Тумбак
« Reply #24 -: Февруари 20, 2010, 03:26:39 »
Ако щете ми верваайте ама Я мед не едем, освем коги го вадим летоска моа да си оближем пръстите неко път ::).

Вчера ви показах къ са прави бръз осведомителен преглед, а днеска че ви разправам за обитателите на кошера и по скоро за майката ;D.  Укошера целогодишно живеат майката и пчелите работнички (къде збират медеца), а през пролетта, летото и есента има и трътей (они нищо не работат и по таа причина есенно време биват натирени най безцеремонно от кошера ;)).
   Много се спори по въпроса кой командва у кошера - майката или пчелите, но Я съм по скоро склонен да приемем че пчелите командата майката :-\, въпреки че майката е един от най важните елементи у кошера - без майка пчелното семейство бавно но сигурно загива ::). За да се изчупи нова майка  в кошера трябва да има стара и тя да снася яйца, а също и търтей, които след това да е оплодят. Когато пчелите решът че майката е вече стара те подготвят 2-3 специални киликий в който принуждават старата майка да снесе  оплодено еце (от не оплодените яйца се изчупват търтейте) след три дневен престой на тия яйца у киликите те се превръщат в лаври и тогава пчелите почват да ги хранят и тука е големия чалъм - всички лаври се хранат но тези в специалните килийки се хранат само с пчелно млечице (от тях после че се изупат майките), докато другите лаври се хранят с по "обща" храна (демек бъдещие майки ги ранат само с пържоли, а обикновените пчели и трътей муат примерно само пръжено  ;D).
   Това хранене продължава 6 дни след което киликите се запечатват. Майчините килийки са видимо по големи от работническите и те строго се охраняват от старата майка да не ги унищожи :o.След още 6 дена майчините лаври са се  превърнали в пчели и те прогризват капачетата на киликите и тръгват по питите. Интересното тука е че ако една млада майка се изчупи преди другите тя намира другите майчини килики и ги разрушава, като убива неизчупените още млади майки, а ако сички млади майки се изчупът те след като се срешнат по питите почват да се биат до тогава докато остане само една малада майка (най силната) :o, която в същото време бива пазена от старата майка да не е убие. Малко сложно стана, ама с тиа гадове е така  ;D. Една седмица след като се изчупи младата майка прави два три опознавателни полета около кошера и след това в тих и топъл ден излиза на оплодителен полет ;D. При полета си тя отделя нещо като силна миризма която привлича намиращите се наблизо търтей и се получава нещо като пчелна бесовица  ;D.
   Лети по високо от другите пчели защото те ако я срещнат я убиват. Когато търтейте я настигнат най силня от тях започва да се сешава с нея след което свършва и освобождава мястото на следващия, това продъжава докато се напълнят семените резервоарчета на майката със сперма и тогава посладния оплождаш търтей се оказва най губещ, тъй като майката му откъсва члена за да си запуши влагалището (да няма изтичане на сперма) и той умира  :'(.  С това оплодителния полет на майката свръшва и ако не я клювне врабче или убие друга пчеула тя се завръща благополучно в своя кошер и повече не го напуска освем в случай на роене;D. След още една седмица тя започва да снася яца а през това време пчелите са убили старата майка  :o. Майката може да живее до около 6-7 години, но е най ефективна първите 3-4. Може да снася по около 2000 яца на денонощието, но този процес се контролира от пчелите и зависи от много неща. майката не работи нищо друго в кошера освем да снася яйца. Тя лази по питие и снася в предварително почистените килики насочвана от пчелите, след като снесе около 20 яйца спира за почивка при което намиращите се наблизо пчели е ранат и така този процес продължава денонощно :o.
    През зимата когато пчеелите са на кълбо тя се намира в неговия център и когато храната почне да свършва за майката остава последната капка мед и тя последна загива от глад. Кошер който по една или друга причина остане без майка се познава по това че когато бъде отворен пчелите започват да бръмчът силно и тичат силно обезпокоени по питите.
Ето ви неколко снимки на майки направени днес  :D:

« Последно редактиранье: Февруари 20, 2010, 04:12:22 от Пръвака »
Активен
жената Я  и приятели  

masok

• Гостенин
« Reply #25 -: Февруари 20, 2010, 03:32:48 »
така си го написал е заммалко бе улезнал у кошера деба....... ;)......могу убаво
Активен

Божура

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 11299
  • Бау!
« Reply #26 -: Февруари 20, 2010, 03:57:49 »
Малеее Пръвак, много интересно! Сал мола ти са, така като пишеш по-дълги постове, прави го на пасажи, що много трудно са чете.

Ебааа му мамата кво нещо е тава природата, от къде толко акъл тия пчели имат в такъв ред да живеят. И у човешкия живот има много търтеи!
Активен
По неко път седа и си мисла, а по неко път само си седа...

Пръвака

• Тумбак
« Reply #27 -: Февруари 20, 2010, 04:03:20 »
Малеее Пръвак, много интересно! Сал мола ти са, така като пишеш по-дълги постове, прави го на пасажи, що много трудно са чете.

Ебааа му мамата кво нещо е тава природата, от къде толко акъл тия пчели имат в такъв ред да живеят. И у човешкия живот има много търтеи!

Бубе нали знааш че не съм по длъгите постове, но че го имам фпредвид  ;)
Активен
жената Я  и приятели  

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
« Reply #28 -: Февруари 20, 2010, 06:51:56 »
Търтей е станало нарицателно, а не бива, щото тиа животни тава им е работата, да лежът и да поебват. При ората е съвсем друго. Изобщо ората са свикнале да обиждат животните за кво ли не - свиня, кучка, гъска, овца - все убави животни, а се ползват като обиди...  ;D :D
Активен

nikoia

• Гостенин
« Reply #29 -: Февруари 20, 2010, 06:57:06 »
Когато търтейте я настигнат най силня от тях започва да се сешава с нея след което свършва и освобождава мястото на следващия, това продъжава докато се напълнят семените резервоарчета на майката със сперма и тогава посладния оплождаш търтей се оказва най губещ, тъй като майката му откъсва члена за да си запуши влагалището (да няма изтичане на сперма) и той умира  :'(.

Ау каква преебвация  ::)
Въобще не знаех, че има толкова сложен ред у таа целата история.
Благодарско, Пръвак, много ми беше интересно!

щото тиа животни тава им е работата, да лежът и да поебват

Мда, кой би бегал от такава работа  ;D
Активен

Страницата е създадена за 0.254 секунди с 21 запитвания.