Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Невидимия живот на пчелите  (Прочетена 141703 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Цони

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4519
Re:Невидимия живот на пчелите
« Reply #975 -: Февруари 29, 2016, 10:51:09 »
Ане, ти определено си по-добар фотограф, отколкото пласьор. Удри по един празен ред между фотките, както е между първата и втората. Това цвеке мъртва коприва ли е еле гръцка коприва, ма пчеличките много обичат да си завират главите в устенцата му.
Активен
Животът с назе се ебава.

унучка на Тинджулата

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12596
« Reply #976 -: Февруари 29, 2016, 11:03:48 »
Цитат
Това цвеке мъртва коприва ли е еле гръцка коприва, ма пчеличките много обичат да си завират главите в устенцата му.
Я го знам като булини гащи, ма със сигурнос има и други имена. На таково ми прилича.
Активен
Я шси реча, па шси млъча ( баба ми Ценка)

Aнe

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 3057
« Reply #977 -: Март 01, 2016, 02:39:36 »
абе я и пласьор не съм. ма донесо еднъж два кашоне и тия къде си купиа ме нападнаа.
един вид инги напрайх северозападна захранка  ;D
има много ментетета, даже и захаросани ментета.

междудругото Цони, у Разград съм била еднъж на дедо на другар на госкье беше гоооолем печелар, вече покойник.
та си спосням млого каци с мед и покъщнина остааена от изселниците през 1989, ниа бехме 91 там.

тава са булини гащи, имаме два листа разисквания по таа тема.
ок, ще тура интервал между снимките.

и е жалко, че едно кило мед струва колко едно кило флашиво сиренье
Активен
Конощипат е селскостопански вредител. Движи са основну под земъта. Из тайните структури връъимгу. Не шаралее таа жена по светлото и одгоре, що го а страшингел да го не изребри некой с лопатата. Фенерски

Пръвака

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4276
  • къде е тЕкло па че тЕче
« Reply #978 -: Март 03, 2016, 11:49:23 »
и е жалко, че едно кило мед струва колко едно кило флашиво сиренье

пак е добре че цената му горе доле се доближава до тая на убавата рикия, като се има в предвид съотношението брой на чревоугодници и брой на пияници  ;D
Активен
жената Я  и приятели  

Митаче

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 3
« Reply #979 -: Май 04, 2016, 08:26:35 »
Да ви споделим  ко мъ иде отвътре тяа дни :начи миналта гудина пу нашиа  мина таа болес  нозематозата ся дали е церана ели апис никой ветиринар ни мужа дъ ми кажи ,саму селскуту доктурче дет същу гледа пчели ми вика зимай мерки чи мама си е.....о жъ ги умури таа нозема,ам ко да ом давам бъ доктуре,зимай вика нозестат ели нозевит и лекувай ,та зех  тоа нозестат и лекувам значи,ма нещо пак мъ гризе ей тука отляво.околу мене има ощи пет комшии с кошери къди 40 са общо .Събирам ги и им казвам ,абе има  болест по пчелити ей тва йе елача давайте им значи щот лоша работа ш,изпукът иначи.Тъййй пойчи ич не съм ги търсил ,мойте ги отървах с цената на пет изгубени кошера не измряха,обединение правих с други щот много заслабнаха,таа пролет виждам единия дет съ пише на  баш пчеларя на маалата и му викам ко стааа ва с твойте хаплювци,той  мъ гледа тъжно и ми вика-ми на, ут 27десът устанаа ,мъ и те ич ни съ дубре ,нъ умиргане йе рабутата,бъ ти дади ли им елача есенес ,Отговор :бааа,толкуз пари ни давам,гледам гу и му съ чудя нъ ъкъла,викам му бъ ти мъ учи утнаъчалу ,как така си ги зае...л ,а той да става кот ще тая есен ги продавам .Та си мисля тяа сичките профилактики съм ги напраял нозевити ленти,мленти и люти чушки даже неколко пъти,мъ с тиа комшии дет си мислят че само мед тряа да вадат с тва свършват задължениата към пчелити не моа д,съ опрая.На конец дайте да споделим кой какви природни средства ползува за да са пчелите здрави Многу ше е харну да убменим такаа инфурмациа за сички де, ше е харно Айде от мене ,усмихнат ден жилая на сички
Активен

Пръвака

• Тумбак
« Reply #980 -: Май 07, 2016, 12:06:00 »
За съжаление това е голата истина! Много колеги пчелари (а тепърва техния брой ще се увеличава с оглед на това че цената на едро на меда пада въпреки лошия старт на тазгодишния сезон, което ще доведе до още отказвания от пчеларския бранш) предпочитат „да ловят маймуни с трици“, което може да им изиграе много лоша шега, за съжаление от това ще пострадат всички без значение дали третират или не пчелните си семейства срещу болести. Но при този почти никакъв ветеринарен контрол който цари в момента нищо не може да се направи. Колкото до нозематозата (без значение апис или церана) за сега няма открито ефикасно лекарство (дори и забранения Фумагилин), единственото спасение е правилната профилактика. Аз лично пролет и края на лятото третирам с йод и есента с церанон и до сега да чукна на дърво съм доволен.
Активен
жената Я  и приятели  

Колеба

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12944
  • Лижанин
« Reply #981 -: Октомври 15, 2016, 09:30:39 »
Де напиши ни неко рет за околенужника - смока, плъа и така нататика ..
Активен

Пръвака

• Тумбак
« Reply #982 -: Октомври 21, 2016, 11:02:13 »
Па да напишем ама все неми остава време.... :-[ Таа пролет коги пръскааме тревата за новия пчелин у краката ми се споплете некаква гад (сигурно е било смок, що ако е било змия немаше да пишем съга тия глупости) и ме накара бръже да седнем у колата барбар с пръскачката машина на гръбина.... Както и да е, от тогава одех на пчелина само  с гумени ботуши и войнишки клин (дако беше жега) и се слагах като сапьор, не беше работа това но страх лозе пази. По едно време, некъде средата на летото беше замръкнах по тъмно на пчелина и случайно видех един таралеж спокойно да се разожда между кошерите (они са „санитарите“ на у пчелина що едът умрелите пчели) и това ме успокой, бех чел (или чул) че негде по морето на времето пущиле таралеже и они прогониле змийте от там. И почнах пак да си одим по джапанки и къси гащи из кошерите и бех спокоен, но ..... идилията не продължи много дълго! Една заран намерих таралежа разкъсан (интересно ква гад беше успела да го стори това) измежду кошерите и отново страха от влечуги ме налази, добре че времето захладне.......
Активен
жената Я  и приятели  

Краси от Дражинци - Геговския

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 27469
« Reply #983 -: Октомври 22, 2016, 12:39:58 »
Цеко...жалим за таралежа..ма чекам продължение..предпулагам че кучета или чакали сагу умориле
Активен
У  Наздравето е Силата !!! Кой му требем  те телефоня - 0897 917 900
Човек къде не пие неа мал

Пръвака

• Тумбак
« Reply #984 -: Октомври 22, 2016, 09:55:27 »
Според мене неква птица го е разкъсала таралежа, що после на капаците на някой кошери видох нещо подобно на  курешки с бодли у тех  ::) ::) Абе това да имаш пчелин в гората си е цело приклчение - по едно време водата дето сипвахме в кофи да пият пчелите много бързо почна да изчезва, с колегата почнахме да се чудиме какво става? Той даже предположи че може би диви животни идват нощно време на поилката и изпиват водата, даже ми каза че е видел изпражнения некакви наблизо (а той е ловец и му повервах), но после съвсем случайно разбрахме че някаква жена си пасе козите наблизо и понякога те идвали на кофите с водата а тя не могла да дойде да ги изгони понеже е било страх от пчелите  ;D
Активен
жената Я  и приятели  

унучка на Тинджулата

• Пустиняк
« Reply #985 -: Октомври 22, 2016, 10:46:07 »
 ;D верно си е големо приключение.
Активен

Цони

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4519
« Reply #986 -: Октомври 23, 2016, 03:24:14 »
Това с бодлите не са курешки, а погадки. Много птици това, което не могат да смелят, го повръщат. Прилича на пресовани цилиндърчета - пера, кости, човки, нокти и твърдите крила на бръмбари.
Активен
Животът с назе се ебава.

унучка на Тинджулата

• Пустиняк
« Reply #987 -: Октомври 23, 2016, 12:23:36 »
Не са ча толко много хищните птици у назе. Коя е толко глуповата, та да са пущи на тава бодливо същество?
Активен

Пръвака

• Тумбак
« Reply #988 -: Октомври 23, 2016, 10:28:39 »
Не са ча толко много хищните птици у назе. Коя е толко глуповата, та да са пущи на тава бодливо същество?

Не знам, ама не ми се верва кучета и чакали да се качат по кошерите и да се изхождат по капаците????
Активен
жената Я  и приятели  

Страницата е създадена за 0.153 секунди с 22 запитвания.