Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Сериозните произведения,техните афтори ,чествания.пребъднали!!!  (Прочетена 50749 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

masok

• Гостенин
Ммм браво Уйне  thanksтва го бех забравил... cv
Активен

уйна

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 17601
  • гньетена с култура
Тва ми е любимия негов разказ, винаги си пореввам като го чета.  :'(
Активен
Ние сме ора естете.

Секи шут отзад е крачка напред.

Северозападният език спрямо книжовния, е това, което е офроуд трасето спрямо магистралата - непредвидимо и много по-интересно. Казах!  yn

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
не знам дали има по-трогващ разказ у БГ литературата.... :'( Голем е Ангел Каралийчев,голем...особено у Детската литература....
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

унучка на Тинджулата

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12596
не знам дали има по-трогващ разказ у БГ литературата.... :'( Голем е Ангел Каралийчев,голем...особено у Детската литература....
Прекрасен разказ! Тоя специялно мисла, че не децата, а големите го разбират по-добре.
Активен
Я шси реча, па шси млъча ( баба ми Ценка)

унучка на Тинджулата

• Пустиняк
Кък си попийваме сладко бирица таа вечер с приятели, които са и родители на осмокласници от есенеска, стана на въпрос за произведенията, които требва да четът. Напраихме летературно четене и анализ на едно стихотворение на Валери Петров, включено у списъка. Едно от децата си беше напраило труда да го прочете и беше истински изненадано за кво стааа дума.  ??? Я лично за пръв път го чувам. Та го умувахме, тинейджърите имат ли капацитет да го възпримат, ако не на първо, то поне на второ или трето четене. Опщо зето надделе мнението, че не е много подходящо за техната възрас.
 Те го:

Японският филм

На остров гол живеят двама
и го поливат нощ и ден.
Това е филма. Друго няма.
И вий скучаете край мен.

Жената, хвърлила черпака,
се просва в хълцания зли.
А вий се смеете във мрака
на глупостта, че сте дошли.

Защо? Нима сте духом голи
подобно оня остров там?
Ако е тъй, то за какво ли
се трудиме над вас, не знам!

Но на екрана, мълчалива,
жената се изправя пак,
за да полива свойта нива
все тъй, черпак подир черпак.

Сега вървете към вратите,
шумете, смейте се на глас —
докрай, додето разцъфтите,
ще мъкнем влагата към вас!
« Последно редактиранье: Август 24, 2013, 01:30:30 от унучка на Тинджулата »
Активен

Гривяк

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 5715
  • Чака, бега, мЪчи ма!
Ще го разбЕрат на марта у среда! Млъквам, че иначе рискувам да стана върло неподходяща в изказване по повод системата, в която работя.
Активен
"Северозападът е консервативен, а аз съм северозападен." колегата Фенерски :)

буля Иваница

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 9464
  • АЙЛЯК!
Одавна бех у 8-ми клас, ма и я не разбрах кво а искал да каже афтора. Вопще. 
Активен

уйна

• Пустиняк
  • гньетена с култура
Одавна бех у 8-ми клас, ма и я не разбрах кво а искал да каже афтора. Вопще.

+1
горките деца
Активен
Ние сме ора естете.

Северозападният език спрямо книжовния, е това, което е офроуд трасето спрямо магистралата - непредвидимо и много по-интересно. Казах!  yn

Гривяк

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 5715
  • Чака, бега, мЪчи ма!
Бедната ни земя раждаше само леща и на баща ми му омръзна да сее цял живот леща, да я скубе и да я изсипва после в хамбара, дето проклетата гъгрица цяло лято си точеше зъбите и чакаше да дойде лещата, за да се нахвърли отгоре й и да изяде сърцето. Гъгрицата, милостиви читателю, не е като слона да яде най-напред мандрагора и чак след туй да се възбуди. Тя без всякаква мандрагора си е възбудена и по най-възбуден начин си остри зъбите в свирепо очакване да се появи лещата в хамбара. Баща ми прокле лещата и гъгрицата и каза, че ще почне да сее само лъвове. Той докара лъвове, изора нивата и почна да я засява. Хората от съседните ниви гледат и не вярват на очите си. Те всички сееха леща и само в нашата нива се мятаха лъвове и лягаха в браздите. Баща ми взе грапа, изравни посятото, за да не дойдат птиците и да почнат да кълват лъвовете. Съседите влязоха в нашата нива и казаха на баща ми, че лъвовете ще измрат. За по-голяма убедителност те отидоха да подръпнат опашката на един лъв, щото стърчеше над ораното. Теглиха я, теглиха я и по едно време лъвът като замахна с опашка, та ония се разхвърчаха на всички страни и много време хвърчаха, преди да тупнат на земята. Никой повече не посмя да стъпи в нашата нива. През пролетта ние отидохме да видим как са лъвовете. Те бяха поникнали и цялата нива изглеждаше като лъвска кожа. Нивите на съседитебледи, тук-там стърчат мустаците на лещата, а нашата блести и хвърля лъвски сияния. Като дойде лятото, отидохме да жънеме лъвовете, но какво беше учудването ни, като вместо с лъвове нивата беше пълна със зайци. Майка ми проклина, скубе зайците, а баща ми ги връзва мрачно на снопове и ги товари в колата. Съседите скубят леща и ще изгинат от смях, като гледат нашите зайци. Есента баща ми умря и тогава аз продължих да сея лъвове в нивата и да жъна зайци от нея. Съседите известно време се смяха, че сея лъвове, а жъна зайци, но после престанаха да се смеят и взеха да ме гледат накриво. Откъде-накъде, викаха те, ние ще сеем леща, а той ще сее лъвове! Той да не би да е по-горе от нас! За да угодя на съседите, се отказах от лъвовети и почнах и аз да сея леща. Тогава те почнаха да се смеят и да говорят зад гърба ми, че не става човек от мене. Баща му, викаха те, сееше лъвове, а тоя седнал да сее леща. Тогава разбрах, че не трябва да слушам съседите. Сей лъвове, милостиви читателю, та макар и да жънеш зайци! Може би един ден съдбата ще те възнагради и сред мършавите зайци в твоята нива ще те срещне спокойно лъвът. Бог да те благослови!

Йордан Радичков
Активен
"Северозападът е консервативен, а аз съм северозападен." колегата Фенерски :)

Чвора

• Пустиняк
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

уйна

• Пустиняк
  • гньетена с култура
Активен
Ние сме ора естете.

Дръмон

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 14170
  • Под прикритие-с разкритие!
Активен
Дееба тиа връзки-кой ли ги а измислил?!?
(Цитирвам уважаем съфорумец,докъ са опитва да си изуе обущата у крайно нетрезво състояние!!!)

Чвора

• Пустиняк
"Не се наемам да изброя всичките умалителни имена в българския език, не е по силите ми. Но понякога си преповтарям част от споменатите по-горе. Като ги преповтарям, започвам да изпитвам особено умиление към тях: Хлебец. Слънчице. Звездица. Огнец! Човечец!... Дори самият живот започва да изглежда друг, като го нарека тайно в себе си животец!

Бог създаде света, но не се трогна от него. Дори с пръст не го докосна! А човекът умали създаденото от бога, трогна се от умаленото и не само че го пипна с пръст, но го и погали!"

Из "Умалителни имена"
Йордан Радичков.
Активен

унучка на Тинджулата

• Пустиняк
Активен

уйна

• Пустиняк
  • гньетена с култура
Активен
Ние сме ора естете.

Страницата е създадена за 0.14 секунди с 21 запитвания.