Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Рибарлък  (Прочетена 182361 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Bushman

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1394
  • Излекуван работохолик
Рибарлък
« -: Февруари 14, 2009, 10:09:22 »
Я не сам баш рибарин запален, ама че зафанем тема за рибарлъка, що глеам тука - некой ора се интересуват. Има разни начини за ловенье - с бръканье, къцанье на плувка, на дъно, на блеснА, кОсенье, загражданье, с бакало за сом, на комбайн, лааз да се не сещам за сичките. Ама тука че кажем неколко лафа за серкмето.

Значи серкмето е една кръгла мрежа такава, къде 4 метра у диаметър и с оловни тежести по края. Я знам да има два чешита - халкалиа и пазвалиа. Па може да има и други, или на други места по Дунава различно да им викат... Та пазвалиата е по-просто като устройство, а халкалиата си е нещо като механизъм, да го еба. И значи секмето изобщо се фръга у реката или у вира и веднъга се вади, у въздуха оно се разтвара и послем у водата се събира и ако се случи некоа рибка поди него - я ловиш. И затова баш фръганьето на серкмето е големиа чалъм, това фръганье длъго време се учи и са тренира, докъде се усвои перфектно. Що от начина на фръганье зависи и улова (серкмето треба да се разтвори като парашут у въздуа) и безопасността на серкмеджиата (що оно се дръжи със зъби и е връзано за ръката ти, да не полетиш подир него у водата или да си избиеш ченето). И последно да каам - най-големата обида за стар серкмеджиа е да кажеш за ньего, що е фрълил серкмето кво пиян си фръга дреата (това последното мое и къде лафовете да мине, мислим я).
« Последно редактиранье: Февруари 14, 2009, 08:40:25 от Bushman »
Активен
Като му седнем на гарата у Брусарци, като си викнем тройка кибапчета и ена бира... Я ли не знам да живеем?

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
Re:Рибарлък
« Reply #1 -: Февруари 14, 2009, 09:30:36 »
Мука ми припада кага заприказваме за риба.Нема съга рибоци и тава си е.А по-рано: шаранье,щуки,сомове,якбалаци,бибанье,линове...
Мани,мани...Апа тава чигата сигур я нема по Дунава вече.Но и бел амур редко излази,само по некой бабой,оклей или мръшова таранка
най-млого да се фане.Тава по Дунава кви места имаше...От Долньо
Линяво до Станево у месноста Страньето бео къде 5-6 блата плъни с
щуки и линьове.У ковачишко па беше блатото"Буробиньчовица"-рая на щуката и дунавскиа шарань.От там без риба никой си не е
пошъл. Съга нема кьорово блато.Баче и земята се пролундзи и све пресъъна.И сал че сънувамо щука.Геййй,детенце му ебем,дали па некога че фрълим па такъме у оня Дунав край Лом,къде беше некогиш.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

Дръмон

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 14170
  • Под прикритие-с разкритие!
« Reply #2 -: Февруари 15, 2009, 10:45:13 »
Нема риба бако,що сме боклуци-браконьере довръшиа едно от рибарските райски кътчета в таа дръжава-имам предвид Резервата.Я не знам дали помниш статията на Админя за дъбовете в БелаСлатина-еми с рибата а същото,да го тура на майкя им крадлива-алчни,примитивни уроде къде след тех остава Чернобил... >:(Тава ми а болна тема и верно ма а могу яд къде тиа смрадове съсипват сичко!
Активен
Дееба тиа връзки-кой ли ги а измислил?!?
(Цитирвам уважаем съфорумец,докъ са опитва да си изуе обущата у крайно нетрезво състояние!!!)

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #3 -: Февруари 15, 2009, 05:42:43 »
и язе да каа нЯщо - ебаа им ги мамата на езовирете тиа арендаторе
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

vutov

• Гостенин
« Reply #4 -: Февруари 15, 2009, 05:44:51 »
Има един развъдник у Горно Белотинци, сакат 100 лева за 24 часа, ама има шаране по 20 и кусур - 30 кила, нещо ненормално е! Там си има такъме и сичко дека требва, само че не моа зимаш рибата...ако сакаш да я земеш - 7 лева килото. Та ако сакаш да си почешаш крастата само тама е добро много, поне знааш че със сигурност ша фанеш нещо.
Активен

Дръмон

• Пустиняк
« Reply #5 -: Февруари 15, 2009, 06:28:54 »
Я могу не обичам да ода по такиви места,предпочитам да си а диво-ма къде викаш,неко път колко да си нАчеша крастата-става.Те ви туке да оплакнете очите с един амур и неколко яки шаране,ма тава неа по назе фащано ми на "Овчарица"преду неколко дена.Я направо ми изфръкнаа дзръкелете,ем че не съм шаранджия.

Активен
(Цитирвам уважаем съфорумец,докъ са опитва да си изуе обущата у крайно нетрезво състояние!!!)

vutov

• Гостенин
« Reply #6 -: Февруари 15, 2009, 07:05:14 »
Малийййй ебааааго  :o
Тия шарание са добри, ама на Белотинци имах една снимка ама остана у стария телефон деаба, един Холандец дека беше фанал един шаран 35 кила...не моа ти обясним за кво ставаше на въпрос...он го цука, он го гали...нема ти прикаам, и посленка го пущи.
100 лева като кажеш се видат много за 24 часа да ловиш, ама ако видите там кви палии вадат ша ви изфръкнат очите :)
Активен

Jim Beam

• Гостенин
« Reply #7 -: Февруари 15, 2009, 07:21:22 »
Я па че ви кажем що нема риба у България. Шото ние всинца сме пустиняци и бедняци и като одим за риба гледаме да фанем да я земем и да я изедем. А то беден народ и такава боклучива риба като по тея гьолове нашете едем. Па и тея уруде с тока, секаче съм ги копал с правата лопата. Избия сумати и риба. Я риба не ям от нашете локви. Я като одим я пущаме, особено маненките да растат. Друго си е деа да ида у назе и да се нафръгам със свинско, да са втумба. И те тава а спасението - връщание на на малките рибенца и бой по бракониерете
Активен

Дръмон

• Пустиняк
« Reply #8 -: Февруари 15, 2009, 07:32:04 »
Еми я нали тава имам предвид-бой о стриганье и яки глоби,ама да са збират тиа глоби,да не са само глоби на книжка... ;) ;D
Активен

Самотока

• Пустиняк
  • душманин
« Reply #9 -: Февруари 15, 2009, 07:43:15 »
сбират некому дедовия - никва управия нема
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
« Reply #10 -: Февруари 15, 2009, 09:26:11 »
А у Гръциа нема закон за сладководната риба що баче никой я не брои за риба.Да,ама наще надушиа тава и почна една сеч...Оно ти сръкмета,оно ти загъжньи-луда работа...Багажньици с риба и я прудават у назе.Напраиа водоемете на буньища.Гръците се усетиа и
като видат рибар го оградат с колчета да не съсипва на окол,ма къде ти...Требва до секи да турат и падар.Я си минавам от там на път за Италиа и си носим къцалкя,на граньицата ме карат да я остаим и на връщанье да си я узеем.Па оно ние си одиме на Тиренско море за сепии и октоподе и тиа ми сасипват кефа,та требваше на Бари да купувам нови такъме заради пустиняци.
Та да ви каем че от бракониере отърване нема,они тава нги е работата и ако дигнат глобите па че пострада некой от назе,що примерно лови на 2 куки а не на една и тем подобньи щуротии.Бе
тръгнало ли е на расипиа дорде се не дотръка све нема да се откажат.Тава дръжавата требва да популяризира спортниа риболов,
да организира достъпни надпревари и разяснителни медийни акции,
да се бръкне у съзнанието на ората...Ма кво ви приказвам за извън земни,куто оно дръжавата не знае по кой свет оди и у кое кюше да се скута,та да я не задеват ората.Те така е за съга,кво сас сичко,
тава и с риболова.Зайтре лаз че е друго,ако смо живи да дочекомо
га цъфнат налъмете.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

Дръмон

• Пустиняк
« Reply #11 -: Февруари 15, 2009, 09:39:28 »
Не сме свЕт бако,я затава викам за яки глоби!Дока му не бръкнеш на нашия у джеба-ама яко-нема оправия!Ама биле бедни,ама немале кво да едът-абе майкя ви дееба,на скобара и на кленя,на таранката кво ша и едеш куту е сал арматура-кокал връз кокал,тава са видове за спортен риболов,скобара ка са дрЪпа  не а истина-ма да го едеш тава-не става!!!Една шука килограм е 2/3-ти глАва и опашка-остават две филенца нищо и половина-е,кво ша едът,ша ми едът уя дееба тиа крЪпеле неграмотни,талибане мръсни...А земъта пустее,куто са там има кво да праат, ма ги мръзи...
Скът и Огоста и тех ги дараньосват ка си знаат мръшяците и те така...Спирам да пиша че ма фащат бесните... >:(
Активен

Плъхоубиец

• Гостенин
« Reply #12 -: Февруари 16, 2009, 10:41:33 »
И я да се изкажем: Едно време у тошово имаше по Лома един пъдарин Лало, одеше с едно Балканче матаретка и един балтонь, ама секи го беше стра от нйего. Я съм се кутал из папурете и шубраците да ме не види. Он ни можеше да ме фане, ни да мине одънък барата с Балканчето, ама страа! А съга кво? За сичките години кои съм рибарин един път ми провериа билета и ми треснаа акт едни от Видин. И оно баш тагава, кога бе решил билете да не плащам, за щета они се явиа. Таа годин едни циганйе влачеа чувал с риба фаната нАръце на седенкя. Полани едни смрадове беа фрълили бомба, та ча беа изкрътили дното на вира. Е като чуем изречение от тоа тип направо ми се реве: "Сношка разпънаме мрежата, наловиме един багажник риба. Дава на тоа, дава на оня и койо остана на свинйете" >:( Преди неколко годин едни по Дунава ловеа мининки шаранчета и плънеа една торба. Требва да дойде съзнанието, бракониерете да ги е стра от Лало без дори да са го виждале. Да са ослушват да не изпръполи Балканче и най-вече да си викат: Нема да ловим с мрежа, що Лало че ме садероса. Лало визирам лицето на ИАРА.

Активен

Самотока

• Пустиняк
  • душманин
« Reply #13 -: Февруари 16, 2009, 10:53:40 »
знаа ги азе ония клесове от ИАРА - ебааа им нги мамата арендаторете -

щеа да праат демек ремонт на клапата , /да ги заклапат циганье/ - узпущия цело лето водъта , за да мое арендаторете да изловът сичкъта рибъ с мреже и сЪга ремонта я отложен , ели азе не съм чул да има таков,

... ще фанеме некому дедовия тава лето на тоя убаф езовир
... мъка ...

те тоа убаф езовир сага я кална локва

але вижте - дали не е па убафф резервата

убавило е ...

ама ората са лоши ....

... рибЪтЪ засмръдева откъде глЪвЪтЪ ... и после мачката не ще да я еде , що а навикнала на пресна рибица да и носа ...

реко че нема да са уядам с политика и ще пиша саму шашуви работи в тоа форум , ама са едоса ...
« Последно редактиранье: Февруари 16, 2009, 12:44:15 от samotoka »
Активен

Дръмон

• Пустиняк
« Reply #14 -: Февруари 16, 2009, 08:29:15 »
Я само като са сЕта и са едосвам,па като ми помЕнахте за ИАРА по Резервата,направо побесневам...Счико тава а комбина,с целата месна влас+месни айдуци и прочеа... Майкя им дееба недоправена,като скакалци са,след тех остаа сал пустиняк...И най-лошо а че на никой му не дреме на уя,преду Нова година са бех помъкнал на фото-разузнаванье къде Искъра при Чомаковци и на моста гледам една бабичка-влачи един чувал.И кво мислите зе та напраи дрътата кръжа-за да изсипва едни боклуце от чувая у реката,отстрани до мостае полвина падна у реката >:(Я са развиках"Кво праийш ма оуууу...да ти  еба майкята,ма..." Начи тааа ма изгледа толку изненадано,се едно че тя прай най-естественото нещо на тоа свет и са а намерил некъв да и дръжи сметка за таа работа....Да бе мъж,даже неко дрЪтак,щех да го омАам задължително,ама на дрЪта бабичка...Останах си сал с виканьето и пцуваньето...Сметайте с къв манталитет сме!Що са не намери некой от таа община да и набие един акт(не уй) на стойнос една пенсия барем,да видиш другиа път ка ша фръля боклука къде му е местото...
Активен

Страницата е създадена за 0.076 секунди с 20 запитвания.