Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: За емиграциата  (Прочетена 26914 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Маруца

• Гостенин
Re:За емиграциата
« Reply #300 -: Май 15, 2012, 05:31:32 »
Кво значи да "приключа българското"?
Приключат с българското самосъзнание отсекъде, дори и при двама родители българи и говорене на езика вкъщи, българското става некво абстрактно понятие, с което немат нищо общо почти.

Единия ми деда е раждан в чужбина, от двама родители български емигранти, като майката умира и бащата с дедо ми се връщат тука. Деда ми е бил на 16 годин, ерген за женене кажи речи кога е дошел у БГ, ма български си е знаял като се едно тука си е живел през целото време и казарма е отишол даже.

Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
« Reply #301 -: Май 15, 2012, 05:34:43 »
Тва у коя годин и от коя Дръжава?
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #302 -: Май 15, 2012, 05:49:48 »
Начи,я не съм много компетентен,ма БГ емиграцията за разлика от ирландската,полската,немската и италянската през 19 век и турската през 20 е преди сичко по единично и неа у такиви количества дето да са значителни за местото на емигарцията-т.е. у  дръжавата приемник.Кво са примерно 25 иляди БГ у Германия де а 80 мильона,ели примерно 60 иляди БГ у Чикаго?на практика-капка у морето...
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Вая

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1329
  • ревла
« Reply #303 -: Май 15, 2012, 05:56:57 »
Дъщера ми е родена у Гърция и дом се говореше само на български, но она си научи гръцкия от самосебеси и немаше никакви затруднения да превключва от единия на другия език според обстоятелствата. Научих я да чете и да пише грамотно на български. После дойде в България да следва и пак немаше никакви затруднения. Обичаше България и винаги идваше тука с вълнение и радост до момента, в който и беше отказано българско гражданство (по неизвестни причини). Нищо не е рекла по тоя въпрос, но от тогава и се изпари ентусиазма да идва в България, сякаш и остана едно огорчение и обида и сякаш и се изпари българското самосъзнание, което имаше по майчин произход. После настъпиха промените тука, после влезнаме у европейския съюз и вече немаше значение какво гражданство имаме и те така... Она си говори перфектно и сега и ако я чуате - никога нема да разберете, че е гъркиня.
Активен

Юбопитка

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 3274
« Reply #304 -: Май 15, 2012, 06:13:44 »
Рунтавелке, фърли ма у размисъл как така са отказали българско гражданство на дъщеря ти.... (освен ако и ти нямаш такова) ??? нали разбираш, задавам си риторични въпроси ;)

...
Приключат с българското самосъзнание отсекъде, дори и при двама родители българи и говорене на езика вкъщи, българското става некво абстрактно понятие, с което немат нищо общо почти.

.....
това заключение мисля че е валидно не само за "новите" българи, родени и израстнали в чужбина ми и за тези къде растат в Родината
Активен
"....животъ иъ прекалено кратак да го прекараме в мразене , борчове , сгибанье , притеснениа и кофти ора" Ям.Тц.

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
« Reply #305 -: Май 15, 2012, 06:15:33 »
Спицялно за Маруца, моите още са мъники, на 9-10 годин и не знаат кво е тва самосъзнание, така че не знаат българи ли са, германци ли са. Интересно а че и другите деца не регистрират че они не са германци, на таа възраст май единствено нги праат счепетление децата къде се различават на външен вид, като индийци, китайци, турци и тем подобни, ма за самосъзнание или нации нема откъде да научат, що ни у училище, ни дом некои инги говори за такова, така че смаозънанието ше си остане много мъгливо понятие (кво си е и било през по големата част от историата).
Активен

Вая

• Тумбак
  • ревла
« Reply #306 -: Май 15, 2012, 06:34:54 »
Рунтавелке, фърли ма у размисъл как така са отказали българско гражданство на дъщеря ти.... (освен ако и ти нямаш такова) ??? нали разбираш, задавам си риторични въпроси ;)
И я съм още у размисъл... Я имам двойно гражданство, а баща и е раждан тука, ама нема българско. Като получих отказ, отидох и питах "Защо?" Отговора беше: "Не сме длъжни да ви даваме обяснение".

... за самосъзнание или нации нема откъде да научат, що ни у училище, ни дом некои инги говори за такова, така че смаозънанието ше си остане много мъгливо понятие (кво си е и било през по големата част от историата).
Мисла си, че самосъзнанието зависи от околната среда, както казваш, ако никой инги не говори за такова и може би това е правилното поведение. Мойта грешка е била, че съм и насаждала това самосъзнание, говорейки непрекъснато за България, за родата, за северозапада, учех я на български песни, стихотворения, насаждах и гордост, че има български произход.
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #307 -: Май 15, 2012, 06:42:44 »
Начи разказа на РУнтавелка за съжаление са абсолютно точна картинка на всеобхватната бюрократично-държавнослужителска ТЕриториална тъпотия.А ако требва да съм леко злорад-у последно време моо се окаже,че и гръцкото и самосъзнание мое да изфиряса къ връвът работите ;)Иначе според мене у чисто културно и интелектоална плоскост-мисла ,че дъщера ти нее изгубила абсолютно нищо от тва че знаа сички работи които си и предала Рунтавелке-само е спечелила.Най-малко поради възможността по тоа начин да бъде различна и интересна у свет,кото цени и разбира различието и оригиналността. ;) 
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Вени Тети

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 886
  • Дай Боже всекиму по много-на мен повече
« Reply #308 -: Май 15, 2012, 06:55:01 »
Когато се запознахме с Момата и дъщеря ѝ Нанси аз я поздравих за това,че детето знае български.И думите на Малина беха-не си представям да се радвам и говорим с обич на детето си на друг език ,освен български-маѝчин.Има време да учи и гръцки и други езици.А па Пачови ни разказаха за българка женена за кипърец и има три деца които не знаят една дума на български.
Активен
Дай Боже всекиму по много-на мен повече

Вая

• Тумбак
  • ревла
« Reply #309 -: Май 15, 2012, 07:12:36 »
...мисла ,че дъщера ти нее изгубила абсолютно нищо от тва че знаа сички работи които си и предала Рунтавелке-само е спечелила.Най-малко поради възможността по тоа начин да бъде различна и интересна у свет,кото цени и разбира различието и оригиналността. ;)
Надявам се да е така.

...думите на Малина беха-не си представям да се радвам и говорим с обич на детето си на друг език ,освен български-маѝчин.Има време да учи и гръцки и други езици.А па Пачови ни разказаха за българка женена за кипърец и има три деца които не знаят една дума на български.
Точно така и аз отговарях, със същите думи - "не си представям да се радвам и говорим с обич на детето си на друг език, освен на български, на майчин", когато разни гърци ми се чудеха. И също познавам българки, чийто деца не говорат български. Некои от тия българки се срамуват да кажат от къде са, а други са под влиянието на доминиращи свекърви...
Активен

Пачо

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 9230
« Reply #310 -: Май 15, 2012, 07:27:01 »
Млого а важна семейната среда.Познавам едно семейство ората са се оженили още 81-82г.не повна точно,жената е българка па мъжо й кипърец,та тиа ора имат две момичета къде вече са завръшиле студентки и двете у БГ.имат си и двойно гражданство.Баща им даже приказва български,та затава викам че семейната среда е млого важна.А къ спомена Вени онаа тъпа офца сливенска даже и она неще да прикаа на български та камо ли да научи и дечурлията,а съм приказвал с деда им и баба им и они ората са я кареле да ги учи и она нещеяла,тава а да го прибиеш с дръжаьето.
Имаме и други познати така бащата кипърец па майката българка и имат детенце на 4-5годинки,оно на къв език го попиташ(гръцки или български)на такъв ти одговара гулема сладурана е.
Активен
Ебагуу свинята са испрай на дувару и изеде мотичето!

Маруца

• Гостенин
« Reply #311 -: Май 15, 2012, 09:37:07 »
Бе не съм казала, че тиа деца щом са от български родители раждани требва сеги да одат по улиците и да веят трикольора. ма ми стана некво странно ка така вкъщи родителите си джамолат на нашенски, па децата не щът. па тоо език требва да им е в главата ако от малки са го слушали от родитела до него и да немат затруднения в изказа. барем вкъщи требва да могат да си приказват на български съвсем спокойно, па по улиците да си се мешат с другите. никой ги не дири за друго.
кък и ние тука си знаеме "северозападния" от малки по слух, те така и те по слух требва да могат да приказват ако вкъщи се приказва на български език между съпрузите.

Активен

Оджака

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21377
  • Кулченин
« Reply #312 -: Май 15, 2012, 09:38:56 »
къ сакаш да чуат нящо по слух, като едноман одат с наушници на главъта, по големи от джанти, слушат музика и компутърне игри и единственото къде отбират да речът я "дай няко леф" на кви ще да я езици
Активен
не я като да немам, ма би шкял

Маруца

• Гостенин
« Reply #313 -: Май 15, 2012, 09:42:15 »
къ сакаш да чуат нящо по слух, като едноман одат с наушници на главъта, по големи от джанти, слушат музика и компутърне игри и единственото къде отбират да речът я "дай няко леф" на кви ще да я езици
бе дете на 6-7 годин не оди с наушници едноман...ма моо приказва добре и разбираемо...
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
« Reply #314 -: Май 15, 2012, 09:52:26 »
Пръво съм проговорил руския и насекъде на графа майчин език пиша руски, не го помна тоа период, после съм превключвал ту на единия ту на другия език, ем нищо руско нема у майкя ми, мелезак некакъв. И оняденка у парка дъщеря ми си играе с едно момиченце де приказва на чис български, а с баба си на пейката превключва на чис руски, викам на бабата много добре се справя и с двата езика, тя вика не сме от тука, ама тука живееме, оди на децка детето, демек нищо българско като етническа принадлежност, ма те детето ше стане българче. Светъ е шарен.
« Последно редактиранье: Май 15, 2012, 09:54:35 от Капитаня »
Активен

Страницата е създадена за 0.29 секунди с 21 запитвания.