Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Събирам идеи за бъдещо пътуване.  (Прочетена 5410 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Фчеличка

• Гостенин
Събирам идеи за бъдещо пътуване.
« -: Август 05, 2010, 10:25:18 »
Истината е, че северозападната част на България ми е най-малко позната.
Разкажете ми за забележителностти в този край; места, които си заслужават да бъдат посетени и историите свързани с тях. Било местности свързани с историята, било свързани с красива природа, църкви, манастири и каквото се сетите - всичко ще ми е от полза.
Опитвам се да събера идеи за едно бъдещо пътуване в този район.
Благодаря на отзовалите се.  :)
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
Re:Събирам идеи за бъдещо пътуване.
« Reply #1 -: Август 05, 2010, 11:10:02 »
У СЗ има бая места де си заслужава да съ видът.Зависи кво искаш-общоизвесни ели по-манко извесни ма по закътани и екзотични.От общоизвесните почвам с най западните-Крепоста Баба Вида у Видин и Катедралнио храм-вториа по големина у БГ.Видинчанье ша ти дадет по-подробно информациа . Белоградчишките скали+ Музеа на Белоградчик-добра сбирка с разни животинки и треви,къкто и отлично представен бит и експонати от времето на Белоградчишкото въстание 1850 годин.Кула- римската крепост и Катюшата.После-Монтана-Римската крепост-къкто и римската вила-и двете съ у двата краа на градъ.Лапидариума у Попската градина и Историческиа музей.Моо топнеш снага и у комплекс Аугуста на езовиро ;)Месноста Жеравица с паметника на Чипровското въстание-1688г.Лопушанскиа манастир-култово место-единственио манастир у БГ дето цръквата му а пълно копие на таа у Рилскио.Чипровци-там има кво да съ види-историческио музей.Гогата и Апостолица моо ти дадът подробности.Берковица-къщата музей на Вазов,Клисурскиа манастир.Враца-врачанье да напишат ,че съ по навътре у работите,ма паметника на Вестителъ на Свободата,прохода Вратцата със скалите и Възрожденската час у центъро на градо-са добри попадения.Козлодуй-задължително Кораба Радецки.Орехово-центъро на градъ-паметника на Свободата е дело на Арнолдо Цоки-дето а правил Цар Освободител у София и Пантеона на падналите за отечеството у Русе,къкто и паметника на Свободата у Русе.Световно известен склуптор.Предполага съ,че жената изобразена на паметника у Ореово е била Румънската кралица.Крепостта на Камъка-средновековна крепост със зашеметяваща гледка към Дунава.За сеги съ сещам за тава,съфорумците съ сигурнос ша добават още работи с още подробности. ;) ;D
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

илюшин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 9619
« Reply #2 -: Август 06, 2010, 12:44:59 »
Начи да добавим - Добридолския и Изворски манастир, пещерата Козарника (пръвия европеец е там), ако искате почивка - Стакевци, Воднянци (там има и друга забележителност - казанът на Пръвака ;D), язовир Огоста. Доктора е изпущил Челопек с манастира и Искърското дефиле, в покрайнинте на РЕзервата има пещери също - Съева дупка, Проходна (от филма Време раздлено с очите на тавана).
Активен
Удри уйно, таа мачка неа наща

apostolicia

• Гостенин
« Reply #3 -: Август 06, 2010, 12:57:36 »
Веднъга допълвам Магурата и Рабишкото езеро - я сам фен, манастира "Свети Иван Пусти" близо до Враца - одих миналио месец ма нещо бех махмурликя, та не можех баш да се насладим на глетката, ама иначе а трепач - нема друк манастир на такова убаво место. Чипровския манастир "Свети Йоан Рилски" - твърди се, че а втория след Рилския манастир по възраст в България - над 1000-годишен, игуменът е едва на 24 години, много енергичен и предприемчив, надявам се да направи така, щото да блесне отново името на манастира. Копиловци - екопътеката при Копрен, много приятно място за разходки, страхотна природа. Широка планина - като почнеш от Лопушанското и стигнеш до Чупренското - много отлично място за разходки - говорим за дива и много красива природа. Да не забравим Фалковец, скалите не отстъпват по нищо на Белоградчишките, даже на мен ми харесват повече - не са толкова урбанизирани и преекспонирани. Меляне - ателието на Чавдар Антов. И ако си любител на екзотиката - отбий се в потопеното село Живовци - това е моето любимо място за разходки.
Активен

Чвора

• Пустиняк
« Reply #4 -: Август 06, 2010, 01:02:57 »
Браво Апостолице,личи си че си вътре у работите-тиа места де си ги описала са верно члоого ценни,а манко извесни.Особено голем мой пропуск а Чипровскио манастир ,за което си посипвам главата с пепей ;).Между другото другиден си отваам у Меяне.Ша посетъ поне е дна час от местата къде си ги написала.И сугурно лично шъ са вида с Чавдар Антов. :D ;D
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

apostolicia

• Гостенин
« Reply #5 -: Август 06, 2010, 01:39:20 »
Я па другиден сметам да одим на Говежда, а на врачане да се одбием при Чавдар, що мой Коьо още не а флазал да му види ателието, та да го водим и он да попие манко колтура. ;D
Активен

Чвора

• Пустиняк
« Reply #6 -: Август 06, 2010, 01:43:11 »
Оооо Говеждаа,тоа център на фселената и родина на зет ми! ;D
Активен

Ваня от Враца

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 2108
  • Я па я!
« Reply #7 -: Август 06, 2010, 07:04:51 »
По тоо вапрос беше писано  къкто си сповнях и си напрайх трудъ да го намера ;D
Те:
http://www.severozapad.org/forum/index.php?topic=97.0

има си подобна тема...ма сме ги зарезале...
Активен
Я му говорим...оно си рупа ли, рупа!!!

Фчеличка

• Гостенин
« Reply #8 -: Август 10, 2010, 04:20:05 »
Благодаря - страхотни сте! Изчетох и другата тема.
Направих си записки и сега ще се опитам да направя и мршрут.  :)
Активен

илюшин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 9619
« Reply #9 -: Август 10, 2010, 04:34:27 »
Много сме сбръкани, никой ти неа казал за най-големата забележителност у Видин (тава са думи на един познат от Хасково, който никога не минвал Балкана от север)

http://malart.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/10/20/rozi-ciganina.419229

Активен
Удри уйно, таа мачка неа наща

gogata622

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 2000
« Reply #10 -: Август 10, 2010, 04:42:50 »
Фчеличке,ако ти са обикаля из убава природа,заповедай у Чипровци!Нашщио Балкан го водат втори по красотъ подир Етрополския,ма ашиьо си е по-убав!По - полегат е и сгоден за пеши туризъм.Има убав глед от секаде,а сега е и времето на боровинките., Чипровци ша видиш Шарената чешма,йоще от Римско вр еме.Она е извесна с това,че не си мени дебитът ни лете,ни зиме,и темеп ературата също!Че видиш и чипровските килими,и йощке много други убавиньи!!
Активен
Нерви се ловат от ядове,а ядовете - от гадове!

BEKO

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4744
  • Щур чувек и силен ветар нищо ги не бръка
« Reply #11 -: Август 10, 2010, 04:59:54 »
 Пудир концертъ на Пайнер нъ Видинчане устанъ а дигнът паметник нъ Рози къ фръга павету и утдиратъ му стръчи крастувицъ.Накъде връви тоа свет?
Активен

gogata622

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 2000
« Reply #12 -: Август 10, 2010, 05:05:32 »
Мож да излезеш до гушавския манастир - там едно време е имало манастир,и сека годин идвал един елен " Гушавец ",легал да отмори,и послем го коляли за курбан.Една годин обаче елено закъснел,и кога дошъл,ората не го чекали да отмори,а веднага го заклали,и он от тогава не е идвал!Има еко пътека до Чипровския водопад,а асфалтиран път води до под билото на планината!ма и убави къщи за селски туризъм,убави кръчмета и т.н.
Активен
Нерви се ловат от ядове,а ядовете - от гадове!

Чвора

• Пустиняк
« Reply #13 -: Август 10, 2010, 05:45:00 »
Много сме сбръкани, никой ти неа казал за най-големата забележителност у Видин (тава са думи на един познат от Хасково, който никога не минвал Балкана от север)

http://malart.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/10/20/rozi-ciganina.419229

Тервеле бацков,тава моо го пратиш у неко пенделски сайт-ако не съ го изнамерили вече и да го кръстиш-Ода за педеругата ;D
Активен

apostolicia

• Гостенин
« Reply #14 -: Август 10, 2010, 06:13:37 »
Те ти манко матриал от Крлисурския манастир

Бе да го заеба, нещо ми се не получава! Аде друк път!
« Последно редактиранье: Август 10, 2010, 06:15:53 от apostolicia »
Активен

Страницата е създадена за 0.132 секунди с 22 запитвания.