Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: ЗА ЦЪРКОВНИТЕ ХРАМОВЕ,МАНАСТИРИ,СВЕТИ МЕСТА...  (Прочетена 10427 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
Начи я изобщо немам намерение да съдим обикновените свещенници.НО-архиереите заслужават порицание-щото са Отци-т.е. водачи .А един водач требва да е достоен за сана си и кръста де носи.И не съм съвсем съгласен ,че цръквата е повече от тех-именно они дават лицето на цръквата-за съжаление, а не ониа истински духовнии пастириде ги споменаваш Кептън .Апостолице-относно линкълна-Сръбскиа Патриарх Павле-лека му пръст,на 92 годин одеше пеши и он единствен от сите политици и дръжавни мъже на Сръбия остана у Косово.Е такиви сакам да виждам я наще архиереи.За тава у Сръбия храмовете са пълни,у Румъниа като мине румънецо покрай черквата се кръсти,да не каам кво е у РУсия-въпреки ,че и русняците са недоволни доста от визшия си клир...поради същите причини като назе.За Гръция кво а-ша каже Рунтавата що сметам ,че а много по-компетентна от мене....
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Вая

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1329
  • ревла
У Гръция са фанатици... народа е верващ по традиция и не съм чула да недоволства от парадирането на разкош от стрън на духовенството. Откък влезнаа у ЕС вече се не учи задължително вероучение, та може и да расте ново поколение... Докъто живеех там не съм имала много допир у тиа среди, освен у една руска църква, където се служеше на църковно славянски, но при първото участие на владика - стана скандал, он беше силно възмутен и рече, че требва да се служи само на гръцки език.
Всъщност за малко да ви излъжа... (дали не а признак на алцхаймер) Забоварих, че точно сега по време на гръцката криза стана голем въпрос - държавата подгони цръквата да плаща данъци за многото си имоти, което явно до сеги не е ставало. Не знам до къде са стигнале, щото немам навик да четем гръцки новини, но сега ми просветна от къде иде идеята та наще сега да се заядат с наща църква... ???
Активен

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
Гледам че се бъркат понятиятя.За незапознатите  храм,енория,епархия и т.н.е се под един знаменател.Верно е че сичкото това влиза в общото понятие за Църква,но само по себе си не е църквата,а само частичка от нея.Христовата Църква според символа на вярата е едната, света, вселенска (съборна) и апостолска Църква и е създадена не от хората а лично от Иисус Христос.Не може да се говори за църквата у Монтана,у Гърция у Русия или у съседното село.Тя е една на секаде.Ако некаде по света има нередности по места ,те са сътворени от хората,а не от църквата.Тя е създадена от Спасителя и е поверена на светите Апостоли-първоприемници на днешните епископи да я ръководят според волята Му.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
Благодарим за уточнението. Я, Чворе, също сакам да вида духовни ора като патриарх Павле, ама останале малко, не е като да нема, оня свещеник у Родопите оди пеши между три села и той е над осемдесе годишен, отец Иван дето се грижи за ората в приюта си... А наще митрополити са си такива квито са, немаме избор. Затава е важно да не ни оказва влияние на нашата вера тейното недостойнство. И въобще целият принцип е да гледаме гредата у собственото си око. А ониа си носат отговорността за себе си.
Активен

Чвора

• Пустиняк
Така е.Я съм верващ -доколко мом ,и за мене а важна Вярата  иЦърквата представлявана от обикновените свещеници.Да- поклон на такиви ора като Отец Иван и родопскио Свещенник.И да-деянията на архиереите не могат да променът мойта вера къде по-лошо.Но могат да е променът къде по -добро.А покаянието е именно силата на духовниците.У крайна сметка си остават да тежът на ньината съвест-ако а имат-тия деяния.
Авараме,у църковниа канон пише че Христос е създал Църквата.А у Историята пише манко по-други работи.Дето не улазът баш у канона.Ма неща да спориме.Личното ми убеждение  е ,че сички църкви-не само БПЦ,но и при католиците и протестантите,църковната институциа - създадена от ората.За тава има толко издънки,де сеги са разпрааме за ньих.Вярата обаче, безусловно иде от Господа Бога и тука немам никакви колебания и съмнения.
Рунтавелке,при назе работата с църковните имоти е манко по-различна,даже бих казал -не манко -от колкото у Гърция.Наща Църква е бедно сираче у матриално отношение в сравнение с останалите.Именно тва,че държавата и досеги неа опраила отношението си с БПЦ относно нейните активи е причина за голема част от простотийте де ставаа у църковниа живот последните 20 годин....
« Последно редактиранье: Януари 18, 2012, 04:37:22 от Чвора »
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
Авараме,у църковниа канон пише че Христос е създал Църквата.А у Историята пише манко по-други работи.Дето не улазът баш у канона.Ма неща да спориме.Личното ми убеждение  е ,че сички църкви-не само БПЦ,но и при католиците и протестантите,църковната институциа - създадена от ората.

Ти чети Евангелието и не вервай на другото.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Чвора

• Пустиняк
Аааа таа нема да стане-ще четеме и двете и ще си правим изводите сам.Щото най-лесно е да се казва-затвори си очите слушай и не гледай ;)
Активен

onufri

• Гостенин
Аааа таа нема да стане-ще четеме и двете и ще си правим изводите сам.Щото най-лесно е да се казва-затвори си очите слушай и не гледай ;)

+1
Активен

Пачо

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 9230
Ама да не забрааме че и оно е писано от ора( па дали са били последователи на Христос или не тава ние немоа да кажеме)и кви интереси са обслужвали тиа писателе незнам.Я сам си верващ и сам склонен повеке да вермам в тава  което правим и в това което другите праат ама за ближния а не за облагодетелстване на църквата.
Активен
Ебагуу свинята са испрай на дувару и изеде мотичето!

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш

+1

Е тагава щом четеш неща написани от ора,а не божието слово от извора, нема да се чудиш че после немоа се ориентираш у обстанофката.Даже нещо повече,че създаваш и ти допълнителен смут у душите на ората,що и ти си човек/при това умен и начетен от повечето/ ама си се предоверил на написаното от други и градиш изводите си върху техните глупости.
« Последно редактиранье: Януари 19, 2012, 09:39:57 от Aврам »
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
Ама да не забрааме че и оно е писано от ора( па дали са били последователи на Христос или не тава ние немоа да кажеме)и кви интереси са обслужвали тиа писателе незнам.Я сам си верващ и сам склонен повеке да вермам в тава  което правим и в това което другите праат ама за ближния а не за облагодетелстване на църквата.

Имаш съмнение за написаното от светите Апостоли ли?Сам Христос ги избра за негови последователи и ги постави за водачи на хората.Да се съмняваш в думите на богоизбраните значи да се съмнянаш в самия Господ.За каква вяра говориш тогава?За тази в словата прокарвани от самозванците ли?
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Чвора

• Пустиняк

+1

Е тагава щом четеш неща написани от ора,а не божието слово от извора, нема да се чудиш че после немоа се ориентираш у обстанофката.Даже нещо повече,че създаваш и ти допълнителен смут у душите на ората,що и ти си човек/при това умен и начетен от повечето/ ама си се предоверил на написаното от други и градиш изводите си върху техните глупости.
Божието  слово дава вдъхновение Авраме,НО науката дава доказателства.Само на голи приказки никой не верва-вкючително и самите църковни отци.И не случайно има цела наука-за търсене и потвърждаване,междувпрочем, на доста голема част от Библейските и Евангелски източници.Така че-,,Божето Богу,кесаревото-Кесарю".Ако така беха мислили сички средновековни и църковни мислители--чети Евангелието и повтарай ,и не влагай грам мисъл-Църквата никога немаше да добие таа сила и устойчивост дето сега е има....
Активен

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
Науката се съдържа също в Библията.Никой не я отрича /или поне не цялата/.Напротив евреите са най-ревностните учени,но не виждам как един учен евреин ще ти казва каква е същноста на Христос,как да се тълкуват евангелските текстове и как се гради Христова Църква.Ако тръгниш след бръмбар ще те заведе на лайно.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Чвора

• Пустиняк
Грешиш и за евреите,грешиш и за тълкуванията.За тълкуванията си има богослови-ти си от тех ако не се лъжа,има си и свещенници.Но да ме убеждаваш ,че не е нужно да се развива наука за материалното потвърждение на църковната история-просто според мене е грешка.Къкто и да е-тръгнахме от покаянието на архиереите нека да се върнеме пак там-я лично сметам ,че требва да го направат.А дали ша го направат-това вече е техна работа.Но да не съдът тогава обществото ,че има такова мнение за църквата у тоа момент....
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
Па еле го те, Калиник поиска прошка. Ма си е крив човек и свещениците у епархията се страхуват от него. На мене лично ми е приятен дедо Гавриил, ловчанският, изказва се добре, виждал съм го на живо и само добри впечатления имам. А то що било, човекът немал досие. А и Патриарх Максим що доживе такава преклонна възраст, явно Господ чака да намери достоен човек за неговото место, щото с толкова доносници наоколо и масонье е трудна работата.
Активен

Страницата е създадена за 0.355 секунди с 23 запитвания.