Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Печатно и издателско дело  (Прочетена 3631 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
Печатно и издателско дело
« -: Март 07, 2011, 06:47:14 »
Пръвото печатно издание - резултат на тоа форум и сайт е вече налице - Алманах брой 1.
Он беше приатна изненада за повечето ора тука, ма и сигурно усилие за издаваньето му на Кольо, Валери и т.н.
Я като сравнително страничен набюдател у тоа процес на пръво издание, ми минават следните мисли:
1. Интерес къде печатна литература има- независимо колко работи са турени у интернет, ората си сакат и книга- друго си е да пипнеш, много ора немат време да цъкат из интерминетите и т.н.
2. напоследък се трупат творби и автори с много голема скорост отколко очеквааме и изглежда има материал за следващи издания
3. Въорос къде Колю - кво показват резултатите от гледна точка на разпространението - има ли файда от такова занимание (немам предвид истинска печалба, а просто дали усилиата по печатането и разпсостранението покриват продадената бройка)
4. Въпрос къде Колю и валери 61: По ква технологиа е издаден Пръвиа Алманах? У кви бройки минимални става печатенето и кък тва пасва на тръсенето? Има ли смисъл да се дират други технологи и методи

У днешно време повечето печатници са онлайн, доколко знам, истинските печатници трудно издръжат на конкуренциата, ма не знам и у Българиа ли е така. Те примерно едно онлайн печатница - мини преса за хоби афтори (което пасва на алманаха като профил).

https://www.bod.de/bod-fun.html

Една бройка излаза куде 3-4 ?, което май е много за БЪлгария, ма тва го намерих намерки, мое да има и по ефтини. качиш педдеефа и получаваш готовите книги по пощата. Има ли такива опции и при вазе или требва да се печати като сека друга книга на общо основание (от 1000 бройки нагоре)?
Активен

Плъхоубиец

• Гостенин
Re:Печатно и издателско дело
« Reply #1 -: Март 07, 2011, 09:14:05 »
Я тава съм врло заинтригуван, що сака и я да издавам едни работи, дето се каним на ньи като гладен на сранье. Така че, чекаме с нетръпение поясненията.
Активен

Колеба

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12944
  • Лижанин
« Reply #2 -: Март 07, 2011, 09:28:04 »
Я тава съм врло заинтригуван, що сака и я да издавам едни работи, дето се каним на ньи като гладен на сранье. Така че, чекаме с нетръпение поясненията.

Епа задай си конкретните въпросе кво-що те вълнува, азе доколкото разбра издаването на тоа алманах неа била особенолесна задача ....ма кога човек има желание, цел и сръце, нема кво да го спре.
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
« Reply #3 -: Март 07, 2011, 09:49:13 »
Одговарам безразборно.

Дали има полза още се не знае. Още не са върнати разходите. Съвсем рано е за това и не требва да се заблуждаваме в нещо. Алманахът предизвиква интерес, щото е нещо различно, не са примерно моите разкази, от които 500 броя тираж едва ли е продаден и половината. Реалността е такава. Я затова съм се чудил що ми требва да пиша, за слава сигурно... Щото ми е тъпо да немам подобаващата реклама, щото на сульо и пульо книгите дето не са с нищо повече от мойта им се лансират и по рафтовете, и по фестивалите... Стоят техните неща по витрините на книжарниците. Мойта едва се открива. В Созопол издателството дето ме издаде дошло за Аполония и наредили стотина техни книжки. Викам мойта къде е? Ми немаме достатъчно пространство и затова не сме я взели. Благодара за любов такваз. Оттук нататък минавам на самиздат. Щото ще се старая сам да стигне книжката до който иска. Това са ми плановете. В дейността на фирмата ми е записана и издателска дейност, ще си бъда и издател.

Интерес от страна на читателите за алманаха има. Дано не пресъхне тоя интерес. Ако направим и втори брой, ще требва да надскочим качеството на първия и можем да го направим, имаме ресурса - текстове, автори, дизайнери. Книгата си е книга, нема съмнение. И ние направихме нещо, което малко хора по света изобщо правят, обикновено процесът е обратен, от книгата се препечатва в интернет. А ние се събрахме, обединихме и организирахме по интернет, от тук тръгнахме и стигнахме до хартиеното издание.

Технологията на издаването си е нормалната за България. За определена цена са отпечатани 1000 броя от изданието. С половината продадени ще успеем да върнем инвестицията. Другата половина едва ли ще се продаде. И доста са за раздаване на критици, автори, библиотеки. Та с остатъка ако се продаде нещо от него сметаме да финансираме издаването на втори брой. С бройките над инвестицията покриваме и разходи като пътувания, представяния, черпелъка на гостите по тези представяния, все разходи. Ако до година време не се продаде целият тираж, ще търсим други начини за финансиране.

Подготвихме си нещата и пратихме ПДФ за печат на печатницата, само толкова. После съвсем малко консултации и леки корекции от дистанция и бехме готови. Дизайнерката ни се ядосва, че в печатницата махнали една сянка отзад на кололото, ако процесът се следи отблизо, такива грешки биха се избегнали. Но това не е болка за умиране.

Възнамерявам да ида до Ломско пиво АД, до Монбат, до Леденика Мездра до разни хотели и печеливши фирми из СЗ и да им покажа изданието и да им кажа, че гърба на корицата отпред и отзад е рекламно каре с еди каква си цена и ще направят много добре, ако си го купят. Това е другият начин да издадем следващ брой.

3 - 4 евро на бройка е нещо немислимо за назе. Наща продажна цена както знаеш е 2,5 еврота.
« Последно редактиранье: Март 07, 2011, 09:55:56 от Кольо »
Активен

masok

• Гостенин
« Reply #4 -: Март 07, 2011, 09:54:33 »
кольо,освен изброените АД-та.....немое ли са дират и погулемите общини кат спонсори???
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
« Reply #5 -: Март 07, 2011, 09:57:43 »
Генин, ако неко община даде пари за издание като нащо, ще почнат разните тейни културтрегери и бездарници да ни нареждат чии текстове да влизат примерно, ще ни институционализират, а на назе точно тава не ни требва. Властта е мръсна работа. И все пак ако некой от чисто сърце рече да ни спонсорира, нема да откажем... Обаче де го тава чисто сърце среди наще управници?
Активен

masok

• Гостенин
« Reply #6 -: Март 07, 2011, 10:01:58 »
Генин, ако неко община даде пари за издание като нащо, ще почнат разните тейни културтрегери и бездарници да ни нареждат чии текстове да влизат примерно, ще ни институционализират, а на назе точно тава не ни требва. Властта е мръсна работа. И все пак ако некой от чисто сърце рече да ни спонсорира, нема да откажем... Обаче де го тава чисто сърце среди наще управници?

верно е и тва мале,ма ако им се милее за СЗ-то,поне мое се пробат........па и у СЗ-то.освен наще писателе от форума скоро никой са нее проявил ;)ма те кво дойде де.......
Активен

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #7 -: Март 07, 2011, 11:36:10 »
милеа им само за коропциа - не требе ни никои
освен ониа печелифши фирми и месоконбинате да са дират
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
« Reply #8 -: Март 08, 2011, 10:58:23 »
Общините моа да помогнат у друго.От кметствата или областното ръководство да ни свържат с бизнесмени у съответния раьон.Да ни препоръчат един вид и да ни дедът препоръчителни писма.Ние от своя страна да напишеме на продукта че издаваме със съдействието на еди коя си община и да им дедеде определени бройки от тиража за да ги раздават по мероприятиата си.Можем също да им направим един вид скрита реклама като пишем в произведенията си за съответната община. На бизнесмените които рекламират на кориците и вътрешната част,също да се дават безплатни бройки и също да се включват имената на фирмите в сюжета на произведенията.По голема реклама от таа-здраве.Също да се противопоставят една на друга големи фирми. Например отива се в някоя пивоварна и ако се навият да пуснат некакво малко евтино каре,после се отива у друга конкурентна и там им се предлага по добра позиция на по-голяма рекламна площ. Естествено е че за повече пари.Тогава се връщаме при първите и отново ги каним да участват,този път при други условия като им истъкваме че конкуренцията им има предимство и ще ги засенчи.Дори можем едно и също издание да го пускаме с няколко различни рекламодатели на кориците.Примерно на разпространяваните книжки у раьона на Лом на гърба да е бира Алмус,а у раьона на Мездра-Леденика. Това изисква промяна у тиражите само на задната корица и ще се доплати само нейното преиздаване,но пък ще се компенсира от получената по-висока цена за реклама.От друга страна секо сдружение  има право на издателска дейност като допълнителна стопанска дейност.Тя не се облага,а подпомага основната дейност на сдружението.Така ще се сдобиеме и с печатен орган което е доста престижно за организациите.Аз имам опит в тази насока,но за целта ни трябват добри рекламни агенти които да тичат и срещу някакъв процент да събират средства от рекламодатели на "зелено".
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

Койо

• Админ
  • Пустиняк
« Reply #9 -: Март 08, 2011, 12:44:16 »
Авраме, имам много несъгласия с твоето мнение, но нема да споменавам всички, само най-важните. Алманахът е идея, която не спада към сдружението, затова нема как да стане печатен орган на организацията, не е това замисълът, това е артистично литературно издание, не издание на некоя организация. nematakovamesto.com е интернет медията на Сдружението.

Отделно събирането на реклами не става на практика така, както го предлагаш, опитвал съм се да събирам реклами, никой не те ебава за пет пари, фирмите си имат рекламна политика и ако са изчерпили бюджета си нема да ти дадат стотинка, ако ще и плейбой да издаваш.

Остава да се разчита на това некой бизнесмен да се запали от оригиналната идея и да отпущи средства. Но с агенти и с тичане нема никакъв смисъл, требва си определена насоченост, проучване, писане на предварителни мейли за уговаряне на среща и презентиране на изданието, за да се навият евентуалните рекламодатели. Не става със здравейте, аз съм еди кой си и искам да ви предложа еди какво си.

И направо като научна фантастика ми звучи местна власт да ни препоръча на бизнеса за рекламиране при нас... Ако ти накараш некой кмет да ни даде препоръчително писмо, ще си взема целото това мнение назад и ще те почерпа. Не е реалистично целото ти предложение според мене. Ама дори некой да напише такова писмо - сметаш ли, че бизнесът се вълнува от такива препоръки?

Изобщо не требва да се мисли в посока връзка с местни власти - ще ни прецакат накрая, не е си работа, ние не се продаваме на разни неграмотни кметове и управници!
« Последно редактиранье: Март 08, 2011, 12:48:59 от Кольо »
Активен

apostolicia

• Гостенин
« Reply #10 -: Март 08, 2011, 12:58:17 »
Защо да се ограничава процесът на събиране на средства до фирмите, позиционирани в СЗ? Сами знаете колко много хора от СЗ са забегнали, принудени от икономически причини или поради липса на варианти за реализация, у другите градища па и у други страни, къде са израснали професионално и са на ръководни постове. Пример - Ваньо Танов - къде ми дойде на акъя на прима виста.  Не е важно да се дират фирми, а да се дират ора. Ората у тиа фирми решават на кой и за какво да дадат пари. Така че ако некой знаа, че у дадена голема фирма у Мининко Търново ели у Ботсуана има наш човек със СЗ-сръце, кво пречи да си насочим усилията къди тоа човек/човеци?!
Активен

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
« Reply #11 -: Март 08, 2011, 01:08:03 »
Забрави!Аз съм работил по тоя начин и съм имал успех.Но това е било отдавна.Преди 8-9 години.Явно сега ситуацията е друга.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

Краси от Дражинци - Геговския

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 27469
« Reply #12 -: Март 08, 2011, 09:28:58 »
Баш пъ северозападната местна власт да помага е ъпсурт - чрез фирми - забрави - ли чрез кмета натискаме фирми да помагат на Бдин с паре и знам кво е - кво дават - 22 фирми и оно на ора къде обичат футбола - А колко от тех обичат да четът ???
Активен
У  Наздравето е Силата !!! Кой му требем  те телефоня - 0897 917 900
Човек къде не пие неа мал

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #13 -: Март 08, 2011, 09:38:14 »
даже и ще пречи - послушаите Краско он има опит най вече - сичко друго е и в зоната на претположениата - азе иам една мечта , една мечта къде СЗ е развито и подредено место , пример за другите области у бг - пожелавам си неко ден сопствена печатница , сопствено радио и сопствена тв , сопствени весници и модни списания - некаде одавна Кольо Капетанина го беше написал некаде - ниа неаме нищу опщо като мозачен модел сас другите ора от бг - и тяхната душевност преди сичко - ниа сме други - наще работи са други , по друг начин са смеаме на други работи , повече работи ни отличават от ним отколкото са ни еднакви
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Дръмон

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 14170
  • Под прикритие-с разкритие!
« Reply #14 -: Март 08, 2011, 11:16:59 »
...тоа па и  на СЗ модно списание а мераклия! Не знааш ли че повече от мераклийте са сал китайците?!? ;D
Активен
Дееба тиа връзки-кой ли ги а измислил?!?
(Цитирвам уважаем съфорумец,докъ са опитва да си изуе обущата у крайно нетрезво състояние!!!)

Страницата е създадена за 0.173 секунди с 22 запитвания.