Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: За ристиените - споделено с дедо поп  (Прочетена 12686 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
Re:За ристиените - споделено с дедо поп
« Reply #75 -: Май 03, 2011, 01:52:15 »
Измежду пастирите също има секакви хора, нищо че са призвани да служат, те също са човешки същества. Светците също са били грешници, нема безгрешен човек. Като целувам ръка на попа, не го възприемам като само като човек, а като посредник - така изразявам послушанието си към Бога, така засвидетелствам на Кого служа и на Кого се моля, просто един знак пред Твореца, нищо повече. Знаците могат да са различни, правим ги, за да се предпазим от злото, като заявяваме Чии сме. Но тия външни знаци са важни за човека лично, не са демонстрации, така се смиряваме. Щото възгордеем ли се, прилапват ни ониа шарлатаните, бесните и сички останале гяволе и почват да ни приплъзват лекинко едни гадни и разрушаващи мисли къде ушенцето и дотука.

Я викам, че въпросът за морала на свещениците се разделя така:

1. И те са хора и нищо от човешките слабости не им е чуждо. Изпитанията за тех са много по-различни от нашите. Изисква се много сила, а не всеко същество разполага с толкова сила.

2. Отговорността им е по-голема, затова и към тех отношението ще е още по-изискващо и строго, коги угрешат.

3. Никой нема право да съди никого, щото пръво требва да си погледне у свойто сърце кво има, дали тама е преметено. А и секо съдене е възгордяване, съдещият се поставя над съдения, а у действителност изобщо се не знае как е и кой е по-праведен. Па и не е тава същността на въпроса, тава не е важно. Много е трудно да гледаш само себе си, ама така е правилното, щото секо друго нещо води до зло. По принцип у чуждото канче с премерващ поглед не се гледа.

Освен тава винаги коги ти не изнесе един свещеник, можеш да идеш при друг. Връзката не е човек - свещеник, а е човек - създател. Канонът е един, Литургията си е една открай време, Бог си е един - тия неща не могат да бъдат опорочени, щото Господ не може да бъде поруган или похулен по дифолт. Опорочени са самите хора - били те миряни или свещеници. Светите неща са си свети и накъде тех се стремим ужким.
« Последно редактиранье: Май 03, 2011, 02:01:22 от Капитаня »
Активен

Маруца

• Гостенин
« Reply #76 -: Май 03, 2011, 08:13:48 »
... Като целувам ръка на попа, не го възприемам като само като човек, а като посредник - така изразявам послушанието си към Бога...
А имаш ли нужда от посредник Капитане на когото да даваш и комисионна, за да засвидетелстваш вЕрата си?  ???
Я не!  ::)

Мисла, че на много места е описвано точно това, че нема нужда никой за нищо да ти посредничи, защото тая висша сила е и в нас и насекъде около нас и тиа "специални представители" на Господа Бога нашего са мижи да те лажим, нищо повече. Мафия. Изчадия адови, много често с обратни наклонности и изобщо обратното на това, което приказват и манипулиращи ората.  :-X :no:
Активен

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #77 -: Май 03, 2011, 10:07:06 »
Ееее Мариуцке,па но Мартин Лутер приказваше същите приказки през 15 в. и после ньеговиа връл последовател Жан Калвин гори несъгласните у Женева ,точно по същиа начин като Инквизициата у Мадрит,а поради любовта ,насаждана с такиви приказки съ а водила най-големата война у Европа преди 1-вата Световна-Триесе годишната ;)
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Маруца

• Гостенин
« Reply #78 -: Май 03, 2011, 10:31:28 »
Не бой са Чворе, я неща да спора и да флазам у войни, просто казах, че за мене си немам нужда от извънредни пратеници и специални представители на Бога! Можа си и без тех! Тиа циркове не са за мене.  Да не говорим па Библията колко измислена книга е, митове и легенди без край. Точка. Спирам.
Активен

Чвора

• Пустиняк
« Reply #79 -: Май 03, 2011, 10:50:57 »
Епа Стариа Завет си е верно митове и легенди.Което не значи,че у ньеа нема мъдри неща. ;)
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

дедо поп

• Гостенин
« Reply #80 -: Май 03, 2011, 11:04:18 »
Не бой са Чворе, я неща да спора и да флазам у войни, просто казах, че за мене си немам нужда от извънредни пратеници и специални представители на Бога! Можа си и без тех! Тиа циркове не са за мене.  Да не говорим па Библията колко измислена книга е, митове и легенди без край. Точка. Спирам.
А дали си чувала отнейде, че тая същата Библия, която според теб е измислица, легенди и митове е точно Божието слово, на тоя същия Бог, дето нямаш нужда от посредници, за да "комуникираш" с Него...
Активен

Маруца

• Гостенин
« Reply #81 -: Май 03, 2011, 11:24:31 »
А дали си чувала отнейде, че тая същата Библия, която според теб е измислица, легенди и митове е точно Божието слово, на тоя същия Бог, дето нямаш нужда от посредници, за да "комуникираш" с Него...
Определено немам нужда от книга за да комуникирам с Всевишния.
Комуникацията е вид енергиен процес.
А другото са разни притурки, измислени от хората, за да е по-шарено и интересно. Да се всява страх у масите най-вече.
Активен

Черногледец Храбър

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 5342
  • мизерийка и безвремие - и от тава се прай тумбак
« Reply #82 -: Май 03, 2011, 11:34:44 »
Я определено немах намерение да се мешам у таа тема,ама гледам,че става леко накокържено.Кой къ знаа,само би дал съвет-нека си останат ората тук,къде споделят близки виждания по въпроса,а атеисти като мене,да се не бръкат,що тава а деликатна работа.Дали е измислица или вяра ,която те крепи жив,нема нужда да се води спор.Млого ясно,че сме различни и споделяме различни виждания,ма не а човешко да обиждаш некой,що не споделя бъш твоите виждания.Нека си останеме човеци,без да пречиме на душевността на други,които не са като назе.Айде,бъдете добри един с друг и кой му не аресва таа програма,да щракне копчето на друга ;)
Активен
Простотийооо, къ да се разведем с тебе ма?...
http://vbox7.com/play:79b74a6a
 У тоа живот най а неело глуповъ жена и мокар пепелник, оти се шъ намерът начин а ти угасът огъня!

цитат-Веко

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
« Reply #83 -: Май 03, 2011, 11:43:07 »
Комуникацията е вид енергиен процес. .

Я имам манко по особенмо мнение по въпроса с енергийниа процес. Забелезвам че много ора твърдат че "верват" че има "некаква сила", "виша енергиа", "нещо там" ама не баш господ що господ къкто кааш е опиум за масите. Тава а спорд мене мислене резултат от насажданиа атеизъм, комбиниран с екстрасенски-пророчески алабализми спонсорирани от тогивашните тайни служби. За ората къде не сакат да са атеисти (що тава по принцип е трудно занимание), се приготвя тоа заместител от енергии и висши сили (полунаучни или звучащи донекъде начуно) като алтернатива на цръквата.
Тва и за мене имаше смисъл докъде бе по млад ма после стигна до извода че тва е много калпава позициа. Цръквите не са опиум за народите, а морална инстанциа (верно с големи недостатъци), ма без неа неа можло. Ако моа да поддръжаш неква морална позициа без помощта на цръквата е по добре отколко ако одиш на цръква (или още по зле , работиш у неа) без да имаш такава позициа.
Активен

Маруца

• Гостенин
« Reply #84 -: Май 03, 2011, 11:53:55 »
Тва и за мене имаше смисъл докъде бе по млад ма после стигна до извода че тва е много калпава позициа. Цръквите не са опиум за народите, а морална инстанциа (верно с големи недостатъци), ма без неа неа можло. Ако моа да поддръжаш неква морална позициа без помощта на цръквата е по добре отколко ако одиш на цръква (или още по зле , работиш у неа) без да имаш такава позициа.
+10000
Секо нещо с времето си. Цръквата е била необходима на един етап от развитието на хората може би, но у сегашниа момент развитието на цивилизацията в технологичен аспект не се препокрива с басните разказвани на верующите. Едното е излишно.
Активен

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #85 -: Май 03, 2011, 11:55:48 »
а за сички други ни остава да са радваме на красотътъ насекъде къде я видиме - що верваите я има , але съга и покрай тиа балове
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Чвора

• Пустиняк
« Reply #86 -: Май 03, 2011, 11:59:50 »
Цитат
Цръквата е била необходима на един етап от развитието на хората може би, но у сегашниа момент развитието на цивилизацията в технологичен аспект не се препокрива с басните разказвани на верующите. Едното е излишно.
;D
 откриването на електрическиа ток автоматично изключва нуждата от морал >:D ;D
+1 за мнението на Кро ;)
Самоточе,да отпочваме ли Соломоновата ,,Песен на песните" :smeeeh:
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
« Reply #87 -: Май 03, 2011, 12:06:26 »
Тука сред назе има и ора с богословски знания, а и един свещеник също така. Сеги е времето на великия пост през лето господне 2011. У темата се приемат въпросе за духовния живот и християнския път. Ако некой сака да се бъзика, не е тука местото. Не че у ристиенството нема чувство за хумор, ама засеги сме на сериозните вапросе. Нема да се приемат и глупави въпросе, нито богохулни. Не се приемат и никакви атеистични коментари, молим атеистите да се въздържат от коментиране на тава место.

Добре дошле са практически въпросе за същността на верата ни. Ако некой има некакъв опит, може да го сподели. Ако не знаете кво е изповед, кво е причастие, за кво служат молитвите и така нататика, тука можете да попитате, ама да е по-конкретно. И я също ще се включвам с въпросе, които ме вълнуват. И те така те.

Поради същността на темата, ще се развива по-бавно от обикновеното, нема да гоним турането на повече информация, а ще се стремим към качество на написаното.

Въпросът е модераторски, не е идеологически в тоя случай. Подчертах "богохулни", щото Православието приема Библията за Свето Писание, Мариуцо, добре споделяш, всеки има право да го направи, само те молим да зачетеш първоначалната молба при отварането на темата. Тоест, таа тема е православна. Може да отворите, а може и да съществуват вече други теми за вярата като най-общо понятие, където да се споделят мнения като твоето.
« Последно редактиранье: Май 03, 2011, 12:12:08 от Капитаня »
Активен

Черногледец Храбър

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 5342
  • мизерийка и безвремие - и от тава се прай тумбак
« Reply #88 -: Май 03, 2011, 12:08:04 »
Тука сред назе има и ора с богословски знания, а и един свещеник също така. Сеги е времето на великия пост през лето господне 2011. У темата се приемат въпросе за духовния живот и християнския път. Ако некой сака да се бъзика, не е тука местото. Не че у ристиенството нема чувство за хумор, ама засеги сме на сериозните вапросе. Нема да се приемат и глупави въпросе, нито богохулни. Не се приемат и никакви атеистични коментари, молим атеистите да се въздържат от коментиране на тава место.

Добре дошле са практически въпросе за същността на верата ни. Ако некой има некакъв опит, може да го сподели. Ако не знаете кво е изповед, кво е причастие, за кво служат молитвите и така нататика, тука можете да попитате, ама да е по-конкретно. И я също ще се включвам с въпросе, които ме вълнуват. И те така те.

Поради същността на темата, ще се развива по-бавно от обикновеното, нема да гоним турането на повече информация, а ще се стремим към качество на написаното.

+1
Активен
Простотийооо, къ да се разведем с тебе ма?...
http://vbox7.com/play:79b74a6a
 У тоа живот най а неело глуповъ жена и мокар пепелник, оти се шъ намерът начин а ти угасът огъня!

цитат-Веко

Койо

• Админ
  • Пустиняк
« Reply #89 -: Май 03, 2011, 12:51:51 »
По въпроса за посредниците, един мой превод от руски отпреди години:

http://fenersky.dveri.bg/blog//content/view/126/1/
« Последно редактиранье: Май 03, 2011, 01:10:57 от Капитаня »
Активен

Страницата е създадена за 0.504 секунди с 24 запитвания.