Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: За ристиените - споделено с дедо поп  (Прочетена 12631 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

унучка на Тинджулата

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 12596
Re:За ристиените - споделено с дедо поп
« Reply #90 -: Май 03, 2011, 01:20:01 »
Ентересна е статията, фърлих набърже око по диагонал. Сега немам нужното време да я изчета внимателно, но ша го напрааа по-късно. Както рече, немаме право да съдим техното поведение. Проблемацията е, че много неща бият на очи на обикновените ора. И тука мисла, че требва да отбележим, че БПЦ има устав. Там си е написано сичко. В тоа устав са казани кви са правомощията, кои са църковните провинения, как са наказват, кой и как наказва и т.н. Тука ще требва некои неща да не са наред и да са допускат посредници, които с морала и поведението си да компрометират църквата.
Цитат
Чл. 190. Църковни провинения са:
1. отпадане от Православната църква;
2. ерес – съзнателно, явно и упорито отричане догматите на православната вяра;
3. молитвено и евхаристийно общение с инославни и иноверни;
4. разкол – отделяне от църковното единство;
5. магьосничество и врачуване;
6. богохулство – хулни слова и действия срещу Бога, Света Троица, света Богородица и светиите;
7. светотатство – поругаване, хулене, оскърбяване, повреждане, унищожаване, кражба или грабеж на място или предмети, посветени на Бога или богослужението, а също хулене, клевета, заплаха и насилие над свещенослужител при служба или друго подобно греховно деяние;
8. симония – приемане или даване на духовен чин, звание или отличие срещу облаги;
9. разврат – проституция и блудни деяния, включително и между еднополови;
10. убийство, опит за убийство, опит за самоубийство или друго престъпно деяние;
11. обида или клевета между духовни лица, срещу духовно лице или от духовно лице срещу  мирянин;
12. лъжлива клетва;
13. отричане от сан;
14. неизпълнение или немарливо изпълнение на църковните правила, разпорежданията на настоящия Устав, служебните задължения или законните разпореждания на църковната власт, като: неправилно, небрежно или нередовно извършване на богослужението, светите Тайнства и обредите, занемаряване на проповедта, религиозното просвещаване на енориашите и църковната благотворителност; неправилно или нередовно водене на църковно-енорийските книги и други;
15. превишаване на власт;
16. злоупотреба  и  немарливо  пазене на църковното имущество;
17. непристойни за сана дейности;
18. пиянство, сквернословие и неприлично държание в служебни и частни отношения;
19. приемане на нецърковна длъжност без разрешение на съответната духовна власт;
20. други простъпки и дейности, забранени от църковните правила и настоящия Устав.

http://bg-patriarshia.bg/index.php?file=statute.xml
Активен
Я шси реча, па шси млъча ( баба ми Ценка)

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
« Reply #91 -: Май 03, 2011, 01:23:21 »
тва де пущи устава а много добре,Унучке,+3 :punk:
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

Владо

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1472
« Reply #92 -: Май 03, 2011, 01:36:57 »
Цитат
8. симония – приемане или даване на духовен чин, звание или отличие срещу облаги;
   ОФФФФФФФФФФФФФФФФФ къ ма сръбът пръститеееее..Тука повече няма да влизам.Обещавам най-тържвствено!!!

Павл е БлажЕн.Павел е блАжен.........

Просто Погледнете най-най-най-най  новата хистори.
« Последно редактиранье: Май 03, 2011, 01:41:16 от бай Владо »
Активен
нулаосемосемшесчетиричетирипетдеветосемшес

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
« Reply #93 -: Май 03, 2011, 03:46:16 »
Кой е блажен и кой е блАжен ви казвам още един път да се съобразите с темата, определена у пръвия постинг, да го не цитирам пак. Нали става? Я не се бръкам на много места, така че мола тука вие да се не бръкате с атеизъм и богохулства.
Активен

дедо поп

• Гостенин
« Reply #94 -: Май 03, 2011, 04:47:16 »
Няма нищо притеснително...(все още, слава Богу!) Чувствителността към темата е разбираема, доколкото и клира, като проповядащ правилата, трябва да показва стремеж към спазването им. Отбелязвам - стремеж към спазването им! Има занятия, при които лицемерието е особено видимо и други, при които е желателно и задължително. Ако някой е искал да мами хората, да се е цанил за фокусник, не му е мястото в клира. И никой не отрича, че има недостойни свещеници, както и недостойни учители, съдии и въобще...нали така? Само че... това че поп Ганчо яде демонстративно дюнери или пуфка цигари пред храма, или заглежда с влажен поглед мирянките... съжалявам... не е петно върху цялото свещенство и не обезмисля съществуването му като такова. Не пропускайте едно основно правило - свещеникът е същият човек и грешник като останалите, с тая разлика, че е осъзнал греховността си, намерил е верния път за борба с нея и Бог го е призовал да покаже пътя и на останалите, пожелали спасение. Това че и той има своите изкушения не го прави нито по-грешник, нито по-светец. Разбира се, цялата работа е в мярата - какво може и какво не бива, кога и как. Както наскоро казваше един владика - "Оно може, ама не требе!" (редно ли е свещеника да се кандидатира за кмет). Да, наистина би било добре, ако евангелието беше и животът на свещеника...но не е лесно. И както каза капитана - сменете си енорията, свещенослужителя, владиката дори... само не сменяйте често... че може да се окажем недоволни и от самия Христос! Бог да бъде със всички вас!
Активен

Маруца

• Гостенин
« Reply #95 -: Май 03, 2011, 05:11:59 »
Извинявай Капитане, че са намешах у таа тема. Аз пущих един пост само фчера с една твоя статия и ич немах идея да става цел спор що знам че тука си прикаате благи прикаски, ма после се едосах нещо от некои одговори и рекух да си реча кво си мисла. Нема пиша повече у темата, що немам повече вапросе.  ;)
Активен

Койо

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 6341
  • Винаги има повече от един начин да са свръши нещо.
« Reply #96 -: Май 03, 2011, 05:40:25 »
Извинявай Капитане, че са намешах у таа тема. Аз пущих един пост само фчера с една твоя статия и ич немах идея да става цел спор що знам че тука си прикаате благи прикаски, ма после се едосах нещо от некои одговори и рекух да си реча кво си мисла. Нема пиша повече у темата, що немам повече вапросе.  ;)

Кво па ти се извиняваш, да не си ми напраила нещо, че ми се извиняваш.  :)

Таа статиа я ги бех пущил като линк некъде у линковете или тука преди тава, не помна, затава не ги обсъждаме, щото вече стана обсъждане по неги на другото место.  :) И те така те. Кво викаш, че та не вида?
Активен

Юбопитка

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 3274
« Reply #97 -: Май 03, 2011, 08:00:15 »
Цитат
Българската православна църква – Българска Патриаршия  е Поместна автокефална църква и се намира във вероучително и канонично единство, молитвено и евхаристийно общение с Поместните православни църкви.

Цитат
ПОМЕСТНИ ПРАВОСЛАВНИ ЦЪРКВИ

Константинополска Патриаршия
Александрийска Патриаршия
Антиохийска Патриаршия
Йерусалимска Патриаршия
Руска православна църква
Грузинска православна църква
Сръбска православна църква
Румънска православна църква
Кипърска православна църква
Eладска православна църква
Полска православна църква
Албанска православна църква
Православна църква на Чешките земи и Словакия
Православна църква в Америка

Горните два цитата са взети от сайта http://bg-patriarshia.bg
Та питането ми е следното - тези поместни православни църкви взаимозаменяеми ли са т.е. ако съм възпрепятствана да посещавам българска църква и да общувам с български духовник мога ли да се обърна към някоя от гореизброените, когато имам нужда, без това да се счита за инопоклоничество ???
Активен
"....животъ иъ прекалено кратак да го прекараме в мразене , борчове , сгибанье , притеснениа и кофти ора" Ям.Тц.

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
« Reply #98 -: Май 03, 2011, 09:25:16 »
Нема безгрешен човек.Не е по силите на хората да спазват всички предписания които Отец ни налага.Който е чел Евангелието сигурно е разбрал че и най-праведните измежду праведниците ,светите Апостоли и те са грешили,та на Христос се е налагало постоянно да ги напътства и окуражава.Ако некой си мисли че ще отрие в човешката история идеалния праведник ще остане разочарован.Та нали именно за да не се пръснем под напора на собствените си грехове при нас бе пратен Спасителя.За да можем чрез него да се отърсим от тежестите на собствения си грях който ежечасно трупаме.Нормално е незапознатите да лелеят за едни идеални свещеннослужители.Който обаче е вникнал в божествената промисъл знае какво напрежение на духа и волята се изискват за постигане на едно само бледо Божие наподобяване.Не бива да забравяме че ако имаше и един идеален, непогрешим праведник сред хората,Христос нямаше да има нужда да ни се явява.Той не дойде на Земята воден от себелюбие,нито от моментно Господно хрумване.Той се яви поради невъзможноста хората да постигнат съвършенство,а когато осмислят това да приемат че са безвъвратно непотребни и непоправими.Само който не е схванал тези истини търси още идеалния праведник между хората,респективно между Христовите свещеннослужители,които чрез познанието си са най-блисзо до Господа.Но човешко е и да незнае човек,за това самия Иисус Христос е указал как и кой да се избира за духовен учител измежду хората на другите /незнаещите/човеци.Те пък /незапознатите/ в свойта заблуда,възгордяване и нищета подлагат на съмнение Божествения избор и така рушат устоите и на по-лековерните.Познайте кога непогрешимия Господ ще допусне познанието да осени заблудените? Но осмислянето на този факт опира пак до опознаване на Божията промисъл.А това знание не се постиго от самосебе си по интуиция.Трябва човек дълго и упорито да го надгражда.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

Самотока

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23316
  • душманин
« Reply #99 -: Май 03, 2011, 09:27:41 »
звучи доста удобно някак ... оф и азе нема а пиша у таа тема ще чета само , едни грешни помисли протиф едни управници са ма обзеле
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4478
  • я па я да не поверваш
« Reply #100 -: Май 03, 2011, 09:31:21 »
Удобно е!Господ се грижи за да ни създава конфорт.Но е оставил и една последна преграда,която всеки сам трябва да преодолее,за да почувства че е постигнал всичко и чрез собствено усилие.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

дедо поп

• Гостенин
« Reply #101 -: Май 03, 2011, 10:50:02 »
сменете си енорията...
Не може да се се сменя енорията - нали е по местоживеене? Ако живея на определено место - там има определен енорийски свещеник и в определени служения той не може да се сменя.
Бог да благослови!
Енорията не може да се сменя, само и единствено ако живеете в село Бреница (моето родно село), нямате лична кола, нямате пари за билетче в автобуса (минаващ два пъти на ден) до близкото градче или село, мързи ви да карате велосипед или някаква друга основателна причина от физико-психологичен характер. В по-големите градове в никой от храмовете не ви питат в кой квартал живеете, кой е бил предишният ви енорийски свещеник, когото искате да смените, аз лично познавам доста свещеници в София (а и в други места), които на драго сърце биха се заели с духовно наставление на други енориаши. За кои определени служения не разбирам, между събратята стават спорове единствено за опело на покойник, тъй като там и таксата е дължима на съответния храм. В който и храм в градовете да отидете да се венчаете, ще ви приемат на драго сърце... нали си плащате(!!!).
На въпроса на Юбопитка - макар и не дотам точна, думата е разбираема - "взаимозаменяеми" са. Щом са в канонично общение съответните църкви се приема, че признават взаимно тайнствата си, т.е. можете да се ползвате при всяка духовна нужда от свещенослужител на поместната църква, която най-вероятно отговаря на местоживеенето ви.
Активен

Вая

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 1329
  • ревла
« Reply #102 -: Май 03, 2011, 11:21:34 »
между събратята стават спорове единствено за опело на покойник
Точно това имах предвид. За другите треби - наистина може да се избира. Извинете, че се изказах много набързо. Но сега се замислям - защо да не станат задължителни служенията в енорийския храм по местоживеене? Това ще позволи на много отдалечени и изоставени църкви да се съживят и ще стимулира свещениците да се върнат в тях, като доходите им няма да са само от броя на продадени свещи. (Това са само размишления - не настоявам, че експеримента може да е успешен.)
Активен

Цони

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4519
« Reply #103 -: Май 30, 2011, 10:07:30 »
Дедо попе, манкото ми мунче не е добре. В желанието си да му помогна реших, че ако намери своя си път към Бога, в душата му ще настъпи покой, еле ако му стане интересно Богословието, поне ще има какво да си чете. И му зех Стария и Новия завет, възможно най-пълните издания. Гуляма грешка от моя страна, щото тия писания са плъни с терор и насилие, и от тех могат да са учат сценаристите на филми на ужасите. Па мунчето ми много често задава един въпрос, и тая вечер па ма пита.
Защо Бог е приел дара на Каин, а на Авел не приел? Даровете на Авел са не по-манко изстрадани, даже напротив - в ония времена, куги са живели ептен манко ора на земята, многу по-лесно е било да бъдеш скотовъдец, нежели земеделец.
Ако нашият Бог е толкова нелогичен, че не можем да открием умисъл в постъпките му, как да предугадим кое дело и коя помисъл наша са Богоугодни, и кои - не?
Активен
Животът с назе се ебава.

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8442
  • Život brže prolazi
« Reply #104 -: Май 31, 2011, 11:41:36 »
ЦОни Я не сум дедо Поп и не мом да ти отговрим на точните вапроси, ма по вапроса с Библиите - мислим че не е требвало да зимаш възможно най плъните изданиа. Има преработени библии, детски библии и они са напраени да нема баш кръжожадните епизоди, а кланьетата са обяснени по приемлив начин. Я бех скептичен относно четеньето на библии оти съм изразнал сравнително атеистично, ма видох че не е лошо, стига да а напраено подходящо.
Активен

Страницата е създадена за 0.516 секунди с 22 запитвания.