Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Зеленчукова градина  (Прочетена 22744 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Aврам

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4453
  • я па я да не поверваш
Зеленчукова градина
« -: Март 23, 2011, 11:02:01 »
Съвети и взаимопомощ.Как се прави расад.Как се садат домати,пипер, краставици,тиквички,марули,зеле,моркови,репички,зелен фасул,грах и др.Обработка на почвата.Сортовете и спецификата им.Борба с вредители и начин на торене.Подредба на насажденията в зеленчуковата градина. Всекакви тънкости ,чалъми,нововъведения,опит, свързани с домашното производство на зеленчуци.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
Душата ми е сняг на пролет
стопена от угоден срам.

Krokich

• Гостенин
Re:Зеленчукова градина
« Reply #1 -: Март 23, 2011, 11:05:33 »
Малии Авраме жив да си за таа тема. Я съм рекъл да садим краставици - у недея оди на госкье и човко си беше турил расад на пенджеро. Та и Я съм мераклия - къ се праи рассад?
Активен

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #2 -: Март 23, 2011, 11:08:42 »
Знам че у нашия край има много опитни ора у таа област.И я сакам да си насадим манко крастувици и домате таа годин.За доматете мислим да използвам готов расад,ма ме интересува кой сорт е най-подходящ за отглежданье у София.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Божура

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 10439
  • Бау!
« Reply #3 -: Март 23, 2011, 11:13:50 »
Крокич, къде ша садиш тия краставици? У саксия ли?
Я все са кана да си насада мерудия и копър у саксия, ма пусти мързел. Иначе е много удобно и си имаш свежи подправки по секо време.
Активен
По неко път седа и си мисла, а по неко път само си седа...

Krokich

• Гостенин
« Reply #4 -: Март 23, 2011, 11:17:28 »
Крокич, къде ша садиш тия краставици? У саксия ли?
Я все са кана да си насада мерудия и копър у саксия, ма пусти мързел. Иначе е много удобно и си имаш свежи подправки по секо време.

Епъ нали прво се праи разсад па тогава се сади? Я ако знаех немаше да питам  ;D Моа се о?бада да питам баба? ми, ма доде се ра?збера с ньеа ше мине сезона  ;D
Активен

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #5 -: Март 23, 2011, 11:22:56 »
Крастувиците не сакат расад.Направо бодеш по две семки на 3-4 пръста дълбочина у земи.Така горе доле шахматно на 50 до 70 см.разтояние. Сакат млого поиванье и слънце.Некои сортове като "Гергана "например се пущат по земята да си растът доле.Други като корнишоните сакат колци и скеле.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #6 -: Март 23, 2011, 11:25:19 »
А я имам много место поди едни дръвчета.Там е сенкя.Знае ли некой какви подправки можем да си посадим на сенчесто место?И въобще къв зеленчук обича сенкя.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Цони

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 3968
« Reply #7 -: Март 23, 2011, 11:44:35 »
то май никой зеленчук не обича сенкя, но опитите да пуебем дявола у въздуха продължават Успявам да изкарам реколта по времето, коги няма листа Тама е октомври, ноември зда се разсадят марули и салатки, на 2-4 листенца Сега са още манки, салатките са колкото юмрука ми, ма ше станат за едене, преди дърветата да се разлистат и сянката да им пречи Друго - есента съм насял зимен чесън, той веке е ена педя, насял съм репички Между марулките и салатките тук там се бучат балучки за пресен лук и стават едновременно Сега перата на лука са към 15 см
Ако некой ще гледа домати на тераса, препоръчвам тенекии за сирене и домати чери - боледуват манко
Активен
Животът с назе се ебава.

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #8 -: Март 23, 2011, 12:00:05 »
А тия чери култучат ли се ели не?Че я полани пак садих и сорта беше един каде не се крши оздоле,а я го окрши и сгреши.
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Апостолица Липненката

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 9335
  • Еш па ти - приби ма!
« Reply #9 -: Март 23, 2011, 12:02:50 »
Да бодеш семка направо у земи а манко рисковано, що се ша се намери кво да а изеде. Най-добре а да накиснеш семката за един-два дена у водица, да габардиса. Никва сътвер не еде клинило семе - тава от какА ви Апостолица да го знаате. После зе забажда у земята, ама на пакетчето със семето отдзаде пише на ква длибочина - секо растение си е различно. Крастовиците не е верно, че се не праи разсад. Я си праим - по две семки у чашка пласмасова 200 грама. Като напраи два листа, копам си лехичка, у лехичката праим ямки и вадим разсадо барабар със земицата от чашката, турам у ямките и заревам да се видат само листенцата - некъде къде 7-10 сантима по две стръкчета (две семки от чашка) на растояние до 40-45 сантима едно от друго. Не праим шахматно крастовиците, що и без тава бодат, остава да ги огъстим и да не мое да бръкнем да ги оберем. Герганата си а качим и ньеа на скеле. Скеле праим с три колеца яки - по един у краищата и един у средата на леята, на них озгоре турам неква летва по-здрава, може винкел ели тръба и по таа конструкция наплитам ели сезал, ели други връвчици на квадрате, та да има къде да си качат ластунете крастовичките. Може и с таа мрежа пласмасовата, къде ограждат с ньеа строителните обекти. Само че требва да а закрепите здраво, да ви се не сурине посред сезоно целата конструкция. Много а важно да оцелите температурата - крастовицата не обича студено, така че ша чекате докъде се затопли времето, та да а турнете у земята отвънка, даже ако има опаснос ношните температури да паднат под 5 града, най-добре си напраете миниоранжерия на секо гньездо - зимате шише от 3-5-10 литра минерална вода, отрезвате му дъното, залупвате стръковете с ньего и отвинтвате капачката - така флаза въздух, ама пази от слани и студ. Крастовицата не обича и много жега - като мине термометъро 35 града, спира жизненио си процес - тава а пуложението. Имайте предвит, че десетина гньезда - демек 20 стръка, раждат толко много, че са достатъчни секи ден за по две-три салати, за кисали крастовички и даже за настръгванье у фризеро за таратор зимъска. Лани насадих десет стръка корнишони и толко гергани - фпрочем от корнишоните къде стават за кисали, най-убави са един сорт Калиопа - они са вътре зеленички, а не бели като корнишоните и са по-крехки, даже и като прерастат, кожата нги не става такава твръда като на тиква.
По отношение на препаратете за растителна защита - пръво требва да предпазите разсадо от конощипе, що они много обичат да прегризат младото растение и да ви остават без реколта. Така че при саденьето турайте по нещо против них. Пръскайте умерено против брашнеста мана и против въшки, макър че въшките бъш не обичат красотвици, ама оранжерийната белокрилка нги ебава верата. Я пръскам пръвите две недели след разсажданьето със смес от фунгицид и инсектицид - тава ша ви каат у селскостопанската аптека, къкто и подходящата концентрация - после маиням и ги не закачам. Само палявам, ама па яко, що без вода почват да нагарчат.
И Авраме, крастовичката не обича много да а прежуря слънцето, така че може да а садиш и на по-сенчесто место, стига да не е поди много дебела сенкя, де. И секи ден бранье, та да а крехка.
За доматите моем да напишем цела лекция, що съм се учила от нулата - никоги не бех садила, гледала и така нанататика. Немам такова образование, ама съм се учила от практиката и да ви каам - от юни до декември едем пресни домати от оранжерията - она сбира таман 36 стръка, ама дако, има и за зимнина, и за сичко.
Активен
Синджиро си иде, козата а немаъъъ...

Не можем да решим проблемите, като използваме същия начин на мислене, който сме използвали, когато сме ги създали!
А. Айнщайн

Апостолица Липненката

• Пустиняк
  • Еш па ти - приби ма!
« Reply #10 -: Март 23, 2011, 12:06:41 »
А тия чери култучат ли се ели не?Че я полани пак садих и сорта беше един каде не се крши оздоле,а я го окрши и сгреши.
Чери са не колтучат, я също греших като почнах да ги щипем като кокошка и они станаа за кашмер. И я садих у тенекье една годин, ама збръках - натурах торфена смеска, много торчица, така да раждат. Уй, баце! Направиа сенкя като асмалък и дръпнаа нависоко та се не видее, ама един плод нема. Като нги е много торна почвата, праат лисна маса, ама не плододават. Тава важи за сички домати. За другите не знам кък а, ама за доматите съм питала аграном. А черито а много благодарен сорт, он ем а много плодовит, ем а с отлични качества като фкус, ем да ти е мило да го гледаш - толко а убаф!
Активен

Не можем да решим проблемите, като използваме същия начин на мислене, който сме използвали, когато сме ги създали!
А. Айнщайн

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #11 -: Март 23, 2011, 12:18:16 »
А кршиш ли им връовете по некое време за да срът да цъфтът и да едреат само?
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Апостолица Липненката

• Пустиняк
  • Еш па ти - приби ма!
« Reply #12 -: Март 23, 2011, 12:27:57 »
На сортовете, кои требва да си едреат, нги кръшим - напримерно я садим главно рила, що са най-благодарен сорт за мене, къкто и тиа розовите - они требва да си едреат и ги прекръшвам на 6-7 цвет, що парнико ми не позволява осми, нисичък е, а на вънка ги прекютвам на осми цвет. Така почват да зреят, а не само да фръгат зърна.  Ама черито не е нужно да едрее, оно и не може, що си е съпнато по ген. Така че него го не прекютвам. Като се приберем довечерка, ша дира снимки у тараляснико дом, да ти покажа мойта оранжерия.
Активен

А. Айнщайн

Апостолица Липненката

• Пустиняк
  • Еш па ти - приби ма!
« Reply #13 -: Март 23, 2011, 12:30:58 »
Забоварих да каам, че за торенье най-добре а кокоша тор, ама мулчирана - тава значи да се размие тор у водица да сатне като боза и зимъска да мръзне. Пролетно време като накопам ямките, симеп у них една кофичка от кисало млеко мулч кокоши у них, после турим разсадо, без да отръсквам земята от коренчетата, та да не боледува докъде се прифане, заринем и поляаам па с мулч, ам апо-разреден. Повече не торим с нищо. Домати като изроде, що каа Оджака!
Активен

А. Айнщайн

Aврам

• Тумбак
  • я па я да не поверваш
« Reply #14 -: Март 23, 2011, 12:34:49 »
А по колко ги садиш?Едни викат по един стрък,други като пипера по два.
Я си мислим че един е по-добре да си не зимат силата взаимно или греша?
Активен
Душата ми жадува полет.
Душата ми е гняв и плам.
стопена от угоден срам.

Страницата е създадена за 0.176 секунди с 21 запитвания.