СЕВЕРОЗАПАД > Думи, изрази и изречения от родния северозападен край

Посоките у Северозапада

(1/18) > >>

Владимир:
Чуди са къде да пишем затава и не можа да намерим подходяща тема, та напраих нова.
Да ви кажем кък е на село - нали сме Горна Гнойница, има и Долна, къде е от село на изток - тава днеска е Михайлово. Та е гулемо обръкване за чужд човек, куту му кажат "нагоре" или "надолу". Я съм от долната махла, дека е откъде Долна Гнойница, и като тръгнеме за центъра, одиме нагоре из село. Па тия, къде са откъде Влъчедръм, одат надоле из село. Ма оно и на назе понекогиж ни е сложно да са оправиме, що куту некой каже "горе на баира", требва да го гледаш у ръцете, накъде сочи. Що селото е на два ската, дека са спущат къде барата, и нивята са на баир, ма на кой - северния откъде Бъзовец ели южния къде Мадан - требва да ти покажат. Та я още от миничък куту одим на чуждо место и ми кажат "нагоре" ели "надолу", сакам да ми покажат, що иначе не моем да са оправим  ;D.
Те, сакам да питам - има ли по другите места такова деление - да са знае койо е горе и койо - доле? Ели па има и некакви други ориентире?

onufri:
наскоро четох некъде къ некво аборигенско племе у Австралиа определя посоките. нема лево-десно. само изток, запад, север, юг и кръстоските им. нема десен крак: може да е източен, може да е южен, къ доде... сложна работа

Владимир:
Онуфри, тия не моат са оправат на село  ;D. Що, кък писа - Михайлово (доле) а на изток, па Вълчедръм (горе) - на запад. А от север и юг са баире, и пак е горе. Маани, оно я не моем се оправи, та ония ли  ;D.
Ебагу, представи си тия аборигене кък са римбат - "Айде сега да дигнеш западния крак..Па сега са завръти на север..."  :smeeeh: :smeeeh: :smeeeh: :smeeeh: :smeeeh:

Чвора:
они моо да съ римбът кучешката-за них по-вероятно варианта-кенгурешката-и да нги неа нужно да дигат краката,оттам-да съ разпраат за посоките ;D

apostolicia:
Дирих емотикон къде се чеша по главата и се чуди, ма не немарих. Некъкво не можем бъш да го сфанем тава с римбеньето при аборигените. Малко ми замяза на оня виц, дека един имал много мръсноуст папагал и коги къ прикара неко сгодна невестица, папагало се ша изтресе нещо  ---- и женицат си пипне дръмките та право у них си. Един ден сопственико на папагало рекъл: я съм намерил една много сгодна, ама много сгодна женица и а развалиш рабутата, а те наприх на пилешка чорба! И за по-сигруно обърнал папагало къди дзидо, да не глеа кво става и да не моа праи коментаре. А женицата била студенка у художествената академия по скулптура и си носила разни гипцови одливки на ноге, на ръце, на секакво. Добре, ама квартирата тесничка и стопанино рекъл: Тоа левио крак го ости на гардиропо, деснио муани поди кривато, таа ръка турни зади пердето на первазо... Те тука папагало на издръжал и се провикнал: Е, не! Ку щеш ме напри и на пилешка супа, ма таа стойка требе да а вида!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница