Резерват СЕВЕРОЗАПАД - нема такова место!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Любопитно, интересно или просто факт  (Прочетена 30103 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Чвора

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 21592
Re:Любопитно, интересно или просто факт
« Reply #15 -: Август 09, 2011, 10:53:22 »
у грешка си-има си църковни регистри.Ристо Ботев е раждан на Коледа-и за тава е писан Христо,като е кръстен  на 3 ден след ражданьето си.И на мене ми се сака сите истински ора у БГ историата да съ от СЗ -ма за съжаление само една част от тех са от там ;) ;D
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока ;)

masok

• Гостенин
« Reply #16 -: Август 09, 2011, 10:55:38 »
у грешка си-има си църковни регистри.Ристо Ботев е раждан на Коледа-и за тава е писан Христо,като е кръстен  на 3 ден след ражданьето си.И на мене ми се сака сите истински ора у БГ историата да съ от СЗ -ма за съжаление само една част от тех са от там ;) ;D

щом си запознат с църковните регистри нема спора :)ма се пак ти казвам че винаги едно новородено тогива е могло да бъде скрито........и показано малко по късно........ ;)
Активен

Шашаригавия

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 4379
« Reply #17 -: Август 09, 2011, 10:59:39 »
Такива са били времената тогива.....нема нищо чудно.
Активен

Чвора

• Пустиняк
« Reply #18 -: Август 09, 2011, 11:00:20 »
абе неа бъш така.Верно а че от време на време а имало пропуски на системата.Но общо зето като сека дръжава  - османската империа си е имала много добра система на регистрациа на населението.отгоре на сичкото цръквата е селедила изкъсо кво сата с паството,щото нали съ сещаш-кръщавки,венчавки погребения,порезници,клъки,грошове дарения и т.н. ;D
Активен
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"

masok

• Гостенин
« Reply #19 -: Август 09, 2011, 11:02:29 »
абе неа бъш така.Верно а че от време на време а имало пропуски на системата.Но общо зето като сека дръжава  - османската империа си е имала много добра система на регистрациа на населението.отгоре на сичкото цръквата е селедила изкъсо кво сата с паството,щото нали съ сещаш-кръщавки,венчавки погребения,порезници,клъки,грошове дарения и т.н. ;D

противо речиш си мале...........у територията на джамахирията е имало мотки винаги.......не са били подобри и примерни едн време(особено по османско)...адееемааани..........съгласи се ,че винаки има и ако.или може би......... ;)
Активен

Чвора

• Пустиняк
« Reply #20 -: Август 09, 2011, 11:10:10 »
Практиката е показала,уе сека уважаваща себе си дръжава има сравнително стабилна ,макар,че за Османската имериа важе че а  и силно корумпирана администрациа.До тука не вида с кво си противореча.Дай аргумент.Факт е ,че по времето коги е раждан Ботьов ,Османците са биле у сравително реформационен период ,но Цръквата също си е водила документациата и не вида основателна причина да се съмнявам у истинноста на цръковната документация.Твърдениата на кмет ,основани на информационната агенциа-една бабичка каза преди 100 годин,според мене не съ причина да се поставя под съмнение офицялната версиа.Освен тава още от времето на девширмето-т.е от 1600г. поради нуждите на армиата се е водил много строг отчет на секо момче  у Империата от немюсулмански произход.
Активен

masok

• Гостенин
« Reply #21 -: Август 09, 2011, 11:15:59 »
е ти сега не приемаш нищо де са случва у дръжавта за нормално и истинско......та тогава ли да е било(а ти дръжиш че е било)?!!!!за такова противоречие ти говора........
а ората са си крили децата и зарад отчета пред османската империя и поради факта че не са знаяли дали детето ша оцелеее......(що болници нее имало)............и са се вардили орицата ду последно....бит мале за онова време ;)...........недей да верваш на писаното,чети и между редовете ....имало е такива случаи ;)
Активен

Шашаригавия

• Тумбак
« Reply #22 -: Август 09, 2011, 11:24:04 »
Я знам, че са крили момчетата кат се родат що ша минат пустиняците и ша ги земат да ги прават еничари! Зарад друго незнам да са ги криле, а и тва че нее имало болници и детето мое да не оцелее според мене не е причина да не се регистрара. Все пак тва си е жив организъм и си е човек точно толкова колкото и ние ама явно разбиранията на ората са били по други. :)
Активен

masok

• Гостенин
« Reply #23 -: Август 09, 2011, 11:28:05 »
Я знам, че са крили момчетата кат се родат що ша минат пустиняците и ша ги земат да ги прават еничари! Зарад друго незнам да са ги криле, а и тва че нее имало болници и детето мое да не оцелее според мене не е причина да не се регистрара. Все пак тва си е жив организъм и си е човек точно толкова колкото и ние ама явно разбиранията на ората са били по други. :)

оффф Добри несъм казал че никоги се не записва........просто се изчаква известно време (примерно седмица или 2...)да преживее да го видат че ,са окомушва......и тогава го пишат........бре деба па сте неразбрани.......философе.... :tazz:
Активен

Шашаригавия

• Тумбак
« Reply #24 -: Август 09, 2011, 11:30:33 »

оффф Добри несъм казал че никоги се не записва........просто се изчаква известно време (примерно седмица или 2...)да преживее да го видат че ,са окомушва......и тогава го пишат........бре деба па сте неразбрани.......философе.... :tazz:

Я тва го разбрах ма сакам да кажа, че не съм съгласен с него!
Активен

masok

• Гостенин
« Reply #25 -: Август 09, 2011, 11:31:25 »

Я тва го разбрах ма сакам да кажа, че не съм съгласен с него!

па я те не карам.............и я невервам у дедо коледа и щръкелете ;)
Активен

apostolicia

• Гостенин
« Reply #26 -: Август 09, 2011, 11:33:46 »
Абе, Генин, види ми се, че нещо си се омешал. Къ ша чека да види дали ша остаа живо или нема, па чъ тогива да се кръщева - къ ша се престави пред Господ без име и некръстено? Ли са викали попо заедно с акушерката - бабата - та ако приумира бебето, да го кръсти докъде е живо! Поне така са ми разправяли дрътите ора - те прадеда ми семейството му а имало богат опит с измиранье на деца, он а бил седмо дете, а сал он се е опазил жив - верваше, че е така, що са му провалили ушето още с ражданьето!
Активен

Краси от Дражинци - Геговския

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 27469
« Reply #27 -: Август 09, 2011, 11:35:29 »
Ботев в заченат у нашия край - ма е роден .... Алеко Константинов е праевн у  Видин ;D Ма макя му гу ражда у Свищов  ;D Па ръга жната на там у 8 месеца ;D Е - Алеко си е наш :rockon:
Активен
У  Наздравето е Силата !!! Кой му требем  те телефоня - 0897 917 900
Човек къде не пие неа мал

masok

• Гостенин
« Reply #28 -: Август 09, 2011, 11:35:50 »
абе Ели кога (или на колко време)се кръщева едно дете???колко требва да е гулемо???

и попо никоги нее бил на ражданьето...... ;)вика се после .......и пак зависи.......

не приказвай ми глупости и ти мола ти се....... :)
« Последно редактиранье: Август 09, 2011, 11:38:06 от Генин-Стубел »
Активен

apostolicia

• Гостенин
« Reply #29 -: Август 09, 2011, 11:41:46 »
Я ти казвам кво ми е разправял дедо Бошо - лека му пръст - прадеда ми - човеко а бил осмо дете, а сички преди ньего са мрели ели при ражданьето, ели манко след тава. Викали са попо - поне у семейството нги - заедно с бабата, чекал а да види дали бебето нема а приумира, та да не оди на оня свет некръстено - разумя ли ме сеги? А иначе немам престава на колко време требва да е детето, та да се кръсти. Я кръстих братовчед ми на 1 годин, а кръстих Серго на 31 - така че никоги не е късно човек да флезне у верата и да се престави, да получи име и да е вече според кък си сака каноно. Ако настояваш, ша питам и щи кажа.
Активен

Страницата е създадена за 0.305 секунди с 22 запитвания.